Kaş

Kaş Antalya’ya bağlı bir ilçedir. Turistlik bir ilçe olan Kaş ilçesinde çok sayıda tarihi ve turistlik yer bulunmaktadır. Eşsiz güzelliklere sahip Kaş ilçesinde gezilecek birçok yer bulunmaktadır.

Kaş Gezilecek Yerler

Antiphellos Antik Kenti: Kaş sınırları içerisinde bulunmaktadır. Antiphellos Antik Kentinde günümüze kadar ulaşmış çok önemli eserler bulunmaktadır. Antiphellos Antik Kentinde bulunan kayalara oyulmuş mezarlar ve Likya lahitleri oldukça dikkat çekmektedir.

Göz at ;

 1. Kaş Gezilecek Yerler
 2. Kaş Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Kaş Hidayet koyu
 4. Kaş Gece Hayatı
 5. Kaş Otelleri ve Kaş Otel Fiyatları
 6. Kaş Aslanlı Lahit-Kaş
 7. Antalya Gezilecek Yerler
 8. Antalya’da Gezilecek 10 Yer
 9. Antalya Gece Hayatı
 10. Akdeniz Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
 11. Antalya Otelleri ve Antalya Otel Fiyatları
 12. Manavgat Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir
 13. Antalya Hayvanat Bahçesi
 14. Antalya Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 15. Antalya Balayı Otelleri ve Antalya Balayı Otel Fiyatları
 16. Antalya Merkezden Hava alanına nasıl gidilir, ulaşım
 17. Patara Plajı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
 18. Konyaaltı Plajı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
 19. Antalya Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 20. Kaleiçi Otelleri ve Kaleiçi Otel Fiyatları

Antik kentte bulunan Likya lahitleri içinde önemli bir yere sahip olan Kral Mezarı olarak anılan Likya yazılı anıt mezar görkemli yapısı ile görülmesi gereken eserlerdendir. Ayrıca bu antik kentte Kaş ilçesi için önemli bir eser olan Kaş Antik Tiyatrosu bulunmaktadır.

M.Ö. 1. Yüzyılda yapılan Kaş Antik Tiyatrosu; Antiphellos Antik Kentinde bulunan en önemli eserdir. Antiphellos Antik Kentinde bu eserler dışında çok sayıda tarihi yapıt bulunmaktadır. Önemli bir antik kent olan Antiphellos Antik Kenti tarihi yapıları ile keyifli bir tarihi gezisi sağlamaktadır.

Antiphellos Antik Kenti

Xanthos Antik Kenti: Kaş ilçesinde Xanthos Irmağı yakınlarında kurulmuştur. Likya’nın en büyük ve en eski yerleşim yeri olan Xanthos Antik Kenti Likya’nın dini ve idari merkezi olarak kullanılmıştır.

Yıllara rağmen günümüze ulaşan antik kent içinde çok sayıda tarihi eser bulunmaktadır. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist alan Xanthos Antik Kenti görülmesi gereken tarihi yapıtlardandır.

Xanthos Antik Kenti

Kaş Antik Tiyatrosu: Kaş ilçe sınırları içerisinde bulunmaktadır. M.Ö.1 yüzyılda inşa edilen köklü bir geçmişe sahip olan Kaş Antik Tiyatrosu Kaş ilçesinin en önemli eserlerindendir.

Tarihi geçmişine rağmen günümüze sağlam olarak ulaşan Kaş Antik Tiyatrosu 4 bin kişilik bir kapasiteye sahiptir.

Denizin hemen yanında bulunan antik tiyatro deniz manzarası ile harika bir görüntü oluşturuyor. Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan Kaş Antik Tiyatrosu tarihi yapısı ve mimarisi ile görülmesi gereken eserlerdendir.

Kaş Antik Tiyatrosu

Mavi Mağara: Kaş ilçesine 28 km uzaklıkta bulunan Mavi Mağaraya ulaşım tekne ile sağlanmaktadır. İlk olarak 1972 yılında Jeolog Dr. Temuçin Aygen tarafından keşfedilen Mavi Mağara 40 metre uzunluğunda 40 metre genişliğinde heybetli bir yerdir.

Akdeniz’in tadını çıkararak tekne ile mağaraya ulaştığınızda mağaranın ihtişamlı güzelliğine hayran kalacaksınız. Doğal bir güzelliğe sahip Mavi Mağaraya her yıl binlerce turist uğramaktadır.

Mavi Mağara

Büyük Çakıl Plajı: Kaş ilçesinde bulunan en önemli plajlardandır. 50 metre uzunluğunda olan Büyük Çakıl Plajı tertemiz deniz suları ve ince kumları ile tatilcilerin en gözde yerlerindendir.

Denizinden içinden çıkan kaynak suyundan dolayı yazın en sıcak aylarında bile serin sulara sahiptir. Yemyeşil çevresi ve denizin turkuaz rengi ile büyüleyici bir güzellik oluşturan Büyük Çakıl Plajında doğanın ve denizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Büyük Çakıl Plajının serin sularında yüzebilir ve denizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Büyük Çakıl Plajında tüm yorgunluğunuzu alacak muhteşem bir tatil yapabilirsiniz.

Büyük Çakıl Plajı

Küçük Çakıl Plajı: Kaş ilçe sınırları içerisinde bulunmaktadır. Kaş ilçe merkezine yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Berrak deniz suları ile yüzmenin tadını doyasıya çıkaracağınız bu plajın etrafında çok sayıda otel ve restoran bulunmaktadır. Keyifli bir tatil için Küçük Çakıl Plajını tercih edebilirsiniz.

Küçük Çakıl Plajı

Kaş ilçesinde yer alan Aslanlı Lahit, Kyaneai Antik kenti, Trysa Antik Kenti, İsinda Antik Kenti, Andriake Antik Kenti ve Aperlai Antik Kentini gezmenizi tavsiye ederim.

Ayrıca Kaş ilçesinde bulunan doğal güzelliğe sahip Hidayettin Koyu, Gömbe Yaylası, Bezirgan Yaylası, Patara Plajı, Kaputaş Plajı, Akçagerme Plajı, İslamlar Köyü, Kıbrıs Kanyonu ve Fırnaz Koyunu da ziyaret edebilirsiniz.

Kaş Hangi Şehirde
Kaş Haritası
Kaş Nasıl Gidilir
Kaş Nerede
Kaş

1 YORUM

 1. Kaş ilçesi bana gör türkiyenin en güzel tatil beldesidir. İnanılmaz plajları ve otelleri vardır. Özelikle yeeel turistleri mayıs aynda gelmesi gerekiyor bence çünkü yer bulamazlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here