Kayseri'de gezilecek yerler

Kayseri Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 36 Yer! Nereler Gezilir, Nereye Gidilir? Kayseri 1.358.980 nüfusu ile İç Anadolu Bölgemizin bir ilidir. Ülkemizin en kalabalık 14. büyük şehridir. İlimize bağlı 16 ilçe bulunur.

Kayseri Gezilecek Yerler

Kayseri ilimizde gezilip görülecek birçok yer vardır. Buraya yolunuz düştüğünde gezilip görülecek birçok tarihi yapı bulunur. Bunun yanında birçok doğal güzellik bulunur.

Göz at ;

  1. Kayseri Gezilecek Yerler
  2. Kayseri’de Gezilecek 10 Yer
  3. Kayseri Gece Hayatı
  4. Kayseri Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  5. İç Anadolu Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
  6. Kayseri Otelleri ve Kayseri Otel Fiyatları

Bunları hepsini uzun uzun yazdık. İsteyen olursa burada OKUYABİLİR. Şimdi ilimizde bulunan 10 gözde yeri seçtik umarım beğenirsiniz. Sorularınız veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısımında yazabilirsiniz.

Kapuzbaşı Şelalesi

Yahyalı il merkezine yaklaşık 55-60 km uzaklıkta Küçükçakır Köyünün kuzeyinde yer almaktadır. Kayseri il merkezine ise 165 km uzaklıkta yer almaktadır. Kapuzbaşı Şelaleleri; 500 metrelik bir alanda bulunan 7 şelaleden oluşmaktadır.

Bu şelalelerden 5 tanesi büyük 2 tanesi ise küçük şelaledir. Kayalar arasında 30 ile 76 metre yükseklikte dökülen debisi çok yüksek olan bu şelaleler yaz kış sürekli akmaktadır.

Farklı yüksekliklere sahip şelaleler bir bütün gibi görünüp ihtişamlı bir tablo oluşturmaktadır. Kapuzbaşı Şelaleleri dünyanın en yüksek ikinci şelalesi olma özelliğine sahiptir. Büyüleyici bir güzelliğe sahip Kapuzbaşı Şelalelerini görmenizi tavsiye ederim.

Şeker Gölü

Kocasinan ilçesinde Şeker Fabrikası arazisinde Keykubat Dağı eteklerinde yer almaktadır. Yeşillikler arasında yer alan doğal güzelliğe sahip bir göldür. Gölün içinde küçük bir adacık bulunmaktadır.

Selçuklu Sultanı 1. Alâeddin Keykubat gölün kenarına köşk yaptırmıştır. Günümüzde bu köşkün kalıntıları bulunmaktadır. Doğal güzelliği ile dikkat çeken Şeker Gölü görülmesi gereken yerlerdendir.

Erciyes Kayak Merkezi

Erciyes Kayak Merkezi

Kayseri il merkezine yaklaşık 25 km uzaklıktadır. Sönmüş volkan dağın üzerinde bulunan Erciyes Kayak Merkezi görmeye değer bir yerdir. Buraya gelen bir daha gelmek istiyor. Konaklama yerleri de bulunuyor. Mart ayına Kadar hizmet veriyor.

Hacer Ormanı

Yahyalı ilçe merkezine yaklaşık 80 km uzaklıkta bulunmaktadır. 18 bin hektarlık bir lalan sahiptir. Hacer Ormanı; Yahyalı Orman İşletme Müdürlüğüne bağlıdır. Çevresi çok dik yamaçlardan oluşan Hacer Ormanı ülkemizin en önemli post ormanı olma özelliğine sahiptir.

Hacer Ormanı içinde helikopter iniş pisti bulunmaktadır. Orman içinde yaban hayat vardır. Hacer Ormanında göknar, meşe, sedir, ardıç, gürgen, titrek kavak ve karaçam gibi ağaç türleri bulunmaktadır. Hacer Ormanı içinde bulunan 4 u kaynağı içinde en önemlisi Soğuk Pınar’dır.

Soğuk Pınar; orman merkezinde bulunmaktadır ve çevresi kamp alanı olarak kullanılmaktadır. Ayrıca orman içinde birçok mağara ve buzul kayalar da bulunmaktadır. Aladağlar Milli Parkının en önemli yerlerinden olan Hacer Ormanını görmenizi tavsiye ederim.

Güpgüpoğlu Konağı Etnografya Müzesi

Melikgazi ilçesine bağlı Cumhuriyet Mahallesinde Tennuri Sokakta yer almaktadır. Güpgüpoğlu Konağı 1417-1419 yılında inşa edilmiştir. Konak haremlik ve selamlık olarak iki bölümden oluşmaktadır.

Güpgüpoğlu Konağı 1995 yılında beri Etnografya Müzesi olarak hizmet vermektedir. Konağın haremlik bölümde; sofa, gelin odası, haremlik odası, misafir odası, gelin damat odası ve günlük yaşamın geçtiği odalar bulunmaktadır.

Üst atında bulunan odalarda ise; Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait çiniler, cam ve ahşap eserler, sikkeler, bakır ev eşyaları, halılar, kilimler ve el yazmaları gibi etnografik eserler sergilenmektedir. Ayrıca ilçe merkezine bağlı Seyitgazi Mahallesinde yer alan Arkeoloji Müzesini de ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Kent ve Mimar Sinan Müzesi

Kocasinan ilçesinde Mustafa Kemal Paşa Bulvarı Fuar Kültür Parkı içinde yer almaktadır. Havaalanı yolu üzerinde yer almasından dolayı ulaşım problemi yoktur. Toplu taşıma araçları ile gitmek mümkün. Kent ve Mimar Sinan Müzesi;

Kadir Has’ın katkılarıyla 2003 yılından beri ücretsiz hizmet vermektedir. Dijital bir müze ve bilgi merkezi olan Kent ve Mimar Sinan Müzesi özelliği bakımından ülkemizin ilk, dünyanın ise sınırlı sayıda olan müzelerindendir.

Müze; 6 kattan oluşmaktadır. Müzenin giriş katı kent müzesi, birinci katı Mimar Sinan müzesi, diğer katlarda ise yönetim, kafe ve restorandan bulunmaktadır. Kent ve Mimar Sinan Müzesi hem müze hem de dinlenme alanıdır. Mimar Sinan’ın eserlerinin maketleri sergilendiği oldukça güzel dizayn edilmiş Kent ve Mimar Sinan Müzesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Kayseri Kalesi

Melikgazi İlçe merkezinde Cumhuriyet Mahallesinde yer almaktadır. Tarihi Bizans Dönemine kadar dayanan kale günümüzdeki şeklini Selçuklu Sultanı I. Alâeddin Keykubat tarafından 1224 yılında almıştır.

Kale; iç kale, dış kale, surlar ve burçlardan oluşmaktadır. Günümüzde restore edilmiş olan Kayseri kalesi ihtişamlı yapısı ile Kayseri’ye tarihi bir hava katmaktadır.

Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi (Selçuklu Müzesi)

Kocasinan ilçe merkezine bağlı Gevher Nesibe Mahallesinde yer almaktadır. Selçuklu Hükümdarı II. Kılıçaslan’ın kızı Gevher Nesibe Sultan’ın isteği üzerine kardeşi I. Gıyasettin Keyhüsrev tarafından 1205-1206 yılları arasında darüşşifa olarak yapılmıştır. Çifte Medrese olarak da bilinmektedir.

Günümüzde bu darüşşifa müze olarak kullanılmaktadır. Gevher Nesibe Darüşşifası 1980 yılında beri Erciyes Üniversitesi tarafından Tıp Tarihi müzesi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca Selçuklu Müzesi olarak da kullanılmaktadır.

Müzede Selçuklu Dönemine ait mimari, sanat, bilim, giysi ve tıp tarihine ait birçok obje bulmanız mümkün. Muhteşem tarihi mimariye sahip Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Kayseri Saat Kulesi

Melikgazi ilçe merkezinde Cumhuriyet Meydanında yer almaktadır. Saat Kulesi ve bitişiğinde bulunan Muvakkathane Sultan II. Abdülhamit’in fermanı ile 1906 yılında yapılmıştır.

Saat Kulesi, kare planlı, üç katlı, 10 metre yüksekliğinde, üstü piramidal çinko külah ile örtülü ve kesme taştan yapılmıştır. Kulenin dört tarafında saat bulunmaktadır. Kulenin bitişiğinde yer alan ve tarihi öneme sahip Muvakkathane kesme taştan yapılan ve üzeri çinko çatı ile örtülen bir yapıdır.

Ali Dağı Yeraltı Şehri

Talas ilçesine bağlı Yukarı Mahallede yer almaktadır. Bölgedeki tek sarnıçlı yer altı şehri olma özelliğine sahiptir. Ali Dağı yolunda Komando Caddesi üzerinde bulunmaktadır.

Tarihi MS. 3. Yüzyıla kadar dayanmaktadır. Geniş bir alana sahip olan Sarnıç Yeraltı Şehri 2010 yılında ziyarete açılmıştır. Pazartesi günleri dışında haftanın her günü ziyarete açık olan Sarnıç Yeraltı Şehri görülmesi gereken yerlerdendir.

Hunat Hatun Külliyesi

Hunat Hatun Külliyesi; cami, medrese, hamam ve türbeden oluşmaktadır. Bu yapı, Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. Mimarisi ve süslemeleri oldukça dikkat çekmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir.

Forum Kayseri

Forum Kayseri, Orta Anadolu’nun en büyük alışveriş merkezidir. Bu alışveriş merkezi bünyesinde bulundurduğu markalarla şehre renk katmaktadır. Migros, Media Markt, Cinemaximum, Boyner, LC Waikiki, Flo, Koton, KFC gibi büyük markalar dışında bir de Media Markt, Lacoste, MAC, Starbucks, Kahve Dünyası, New Balance, Swarovski, E-bebek gibi birçok markayı da ilk kez Kayseri ilimizle buluşturmuştur. Kayseri ilimizin sosyal hayatı ile birleşen bu alışveriş merkezinde 28 kafe, restoran ve uluslararası yemek zinciri bulunur.

Kayseri Selçuklu Müzesi

Müze Binası; ”Çifte Medrese” olarak da tanınan Gevher Nesibe Darüşşifası ve Gıyasiye Medresesi, Anadolu Selçuklu hükümdarlarından II. Kılıçarslan’ın kızı, Gevher Nesibe Sultan’ın vasiyeti üzerine, kardeşi I. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından 1205-1206 yılları arasında inşa edilmiştir. Bu haliyle dünyanın ilk tıp merkezlerinden biri sayılmaktadır. Uzun yıllar hastane olarak kullanılmıştır. 1980’li yıllardan itibaren Erciyes Üniversitesi tarafından Tıp Tarihi Müzesi olarak hizmete açmıştır. 2012 yıllında binanın kullanımı belediyeye verilmiştir. Bu tarihten itibaren Selçuklu müzesi yapılma çalışmaları başlamıştır ve 24 Şubat 2014 tarihinde Selçuklu Uygarlığı Müzesi olarak hizmete açılmıştır. Burada Selçuklu dönemine ait çok sayıda eser sergilenmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin.

Seyyid Burhaneddin Türbesi

Kayseri kent merkezinden bulunan Seyyid Burhaneddin Türbesi, 1892 yıllında Ankara Valisi Abidin Paşa’nın isteğiyle ile Kayseri Mutasarrıfı Mehmet Nazım Paşa tarafından inşa edilmiştir.

Döner Kümbet

Kayseri merkez Melikgazi ilçe sınırında bulunan Döner Kümbet, 1276 yıllında Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad’ın kızı Şah Cihan Hatun için yaptırılmıştır. Bu nedenle Şah Cihan Hatun Kümbeti olarak da bilinir.

Kayseri Park Alışveriş Merkezi

Kayseri şehrin merkezinde 4 katlı bulunan bu AVM’de istediğiniz her şeyi bulabilirsiniz. Burada gönlünüzce alışveriş yapıp yorulduğunuzda oturup bir şeyler yeyip içebilirsiniz. Burada giyim(Birçok Marka var), elektronik eşya, yiyecek-içecek, Sinema, Eğlence(oyun alanı)vb.. birçok bölüm bulunur. Buraya geldiğinizde mutlaka gidip içinde gezin ve sevdiklerinize hediye alın. Hiçbir şey almayacak olsanız dahi burayı görmek için mutlaka gitmelisiniz.

Kadir Has Stadyumu

Kadir Has Stadyumu ismini Kayserili iş adamı merhum Kadir Has’tan almıştır. Bu stadyum; 32.864 kapasiteye sahip UEFA’nın 4 yıldızlı stadyumlarından biridir. Işıklandırması, saha çimi, Led Işıklandırması, 130 koltuk kapasiteli basın toplantı odası ve saha aydınlatması bir harikadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka buraya maç izlemeye gelin.

Kayseri Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi

Kayseri ili, Melikgazi ilçe sınırında bulunan Kayseri Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi, Adına ilk kez 1191 yıllında rastlanan kilise, 1859 yıllında yeniden yapılmıştır.

Kayseri Hacı Kılıç Cami ve Medresesi

Selçuklu Devletini son zamanlarında yapılan bir eserdir. 750 yıllık geçmişe sahip olan Hacı Kılıç Camii taç kapısı ve mihrabındaki süslemeleri ile dikkat çekmektedir. Medrese caminin hemen yanında yer almaktadır. Medrese de cami gibi taç kapısı üzerinde yer alan taş işlemeleri ile dikkat çekmektedir. Ayrıca ilçede yer alan Sahabiye Medresesini de ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Kurşunlu Camii(Mimar Sinan Camii)

Kayseri ilimizin Kocasinan ilçesine bağlı Cumhuriyet Meydanında bulunan kurşunlu cami yada mimar Sinan Camisi yada halk arasında Ahmet Paşa Camisi olarak da bilinir. bu cami hakkında gözlemlerimizi siz değerli okurlarımıza sunacağız.

Abdullah Gül Müzesi

Kayseri merkez Kocasinan İlçe sınırında bulunan Abdullah Gül Müze ve Kütüphanesi, 4 Aralık 2016 yıllında birçok siyasetçi ve yabancı konuğun katıldığı görkemli törenle açıldı.

Ali Dağı Sarnıçlı Yeraltı Şehri

Kayseri ili, Talas ilçe sınırında bulunan Ali Dağı Yeraltı Şehrin tarihi MS. 3. Yüzyıla kadar dayanmaktadır. Geniş bir alana sahip olan Sarnıç Yeraltı Şehri 2010 yılında ziyarete açılmıştır.

Kayseri Atatürk Evi Müzesi

Kayseri merkez Melikgazi ilçe sınırında bulunan Kayseri Atatürk Evi Müzesi, 1983 yıllında ziyarete açılmıştır. Günümüzde Atatürk Evi olarak kullanılan yer İmamzade Raşit Ağa Konağıdır. Reşit Ağa Konağı 19 yüzyılda inşa edilmiştir. Döneminin sayılı mimari eserlerinden biri olma özelliğine sahiptir. Sivas Kongresinin ardından 19 Aralık 1919 tarihinde Kayseri’ye gelen Mustafa Kemal Atatürk bu konakta misafir olmuştur. Bundan dolayı Reşit Ağa Konağı Atatürk Müzesine dönüştürülmüştür. Reşit Ağa Konağı sahip olduğu el işçiliği ve Atatürk’e ait hatıraları ile ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Kayseri Ulu Camii

Kayseri ili, Merkez ilçe olan Melikgazi sınırında bulunan Kayseri Ulu Camii veya diğer adıyla Camii Kebir, 1135 yıllında Danişmentlerden Emir Melik Mehmet Gazi tarafından inşa edilmiştir.

Karatay Han

Selçuklu mimarisine uygun olarak yapılan Karatay Kervansarayı yazlık ve kışlık olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Kervansarayın kışlık yani kapalı kısmı Sultan 1. Alâeddin Keykubat zamanında 1219-1236 yılları arasında, avlusu ise Gıyasettin Keyhüsrev zamanında yapılmıştır.

Kültepe Antik Kenti

Kayseri ili, Kocasinan ilçe sınırında bulunan Kültepe (Kaniş-Karum) Antik Kenti, MÖ 2000 yılında Anadolu’ya gelen Hititlerin kurduğu ilk yerleşim yeridir.

Alaca Kümbet

Alaca Kümbetin inşasında kesme taş kullanılmıştır. Mimarisi kare planlıdır. Kümbetin üzerinde piramit şeklinde bir külah bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu yapıyı ziyaret edin.

Zeynel Abidin Türbesi

Kayseri ili, Melikgazi ilçe sınırında bulunan Zeynel Abidin Türbesi, II. Abdülhamit 1886 yılında Zeynel Abidin’in mezarının bulunduğu yere inşa etmiştir.

Raşid Efendi Kütüphanesi

Kayseri ili, Melikgazi ilçe sınırında bulunan Raşit Efendi Yazma Eser Kütüphanesi, 1796 yıllında Reisül Küttap Mehmet Raşit Efendi tarafında hizmette açılmıştır.

Seyyid İmadettin Muhammed Türbesi

Kayseri ili, Develi ilçe sınırında bulunan Seyyid İmadettin Muhammed Türbesi, 1252 yıllında vefat eden Harzemli Mahmut oğlu Seyyid İmadettin Muhammed’e aittir. Bu türbe kesme taştan inşa edilmiş olup yıllarca ayakta durmayı başarmıştır. Burayı her yıl çok kişi ziyaret etmektedir. Yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin.

Dört Ayak Türbesi

Kayseri merkez Melikgazi ilçe sınırında bulunan Dört Ayak Türbesi, Kitabesi günümüze ulaşılmadığı için kim tarafında ve ne zaman yapıldığı hakkında net bir bilgi yoktur. Fakat bazı kaynaklara göre XIV. yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir.

Kayseri Mescidi Aksa Camii

Kayseri ili, Melikgazi ilçe sınırında bulunan Kayseri Mescidi Aksa Camii gezilip görülmesi gereken harika camilerden biridir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin.

Köşk Medresesi

Kayseri ili, Melikgazi ilçe sınırında bulunan Köşk Medresesi, 1331-1381 yılları arasında Eretna Devletinin kurucusu Alaeddin Eretna tarafından inşa edilmiştir. Medresenin avlusunun ortasında bir kümbet bulunur. Bu kümbetin içinde Suli Paşa Hatun ve Aleaddin Eratna’nın yanı sıra çocuklarının mezarları bulunur. Günümüzde aşevi olarak kullanılmaktadır. Görülmeye değer bir yapıdır.

Melikgazi Türbesi

Kayseri ilimizin Pınarbaşı İlçesine bağlı Melikgazi köyünde bulunan Melikgazi türbesi ile ilgili gözlemlerimizi siz değerli okurlarımıza sunacağız. Kayseri ilimiz birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Özellikle Osmanlı, Anadolu Selçuklular ve beylikler dönemine ait birçok eser görmek mümkündür. Bu eserlerden biri olan Melikgazi türbesini ele alacağız.

Kayseri Han Camii

Ticaret merkezi olarak bilinen kentimizin merkezinde bulunan Han camisi ile gözlemlerimizi siz değerli okurlarımıza aktaracağız. İlimizde bulunan bu cami Selçuklular döneminde inşa edilen bir handır. Selçuklular 13. Yüzyılda Burhanettin Bulvarı üzerinde bu hanı inşa etmişlerdir. Bu cami yıllarca han olarak hizmet vermiştir. Kayseri ilimizde birçok han bulunmaktadır. sebebi ise yukarıda bahsettiğimiz gibi ticaret merkezi olmasındadır. Bu hanın ne zaman camiye çevrildiği ile ilgili kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Cami üzerinde bulunan onarım (1856-1896) tarihleri bulunmaktadır. fakat söylenene göre hanın camiye çevrilişi daha eski tarihlere dayanmaktadır.

Erdemli Vadisi

Kayseri ilimizin Yeşilhisar ilçesine bağlı Erdemli Köyünde bulunan Erdemli Vadisi hakkında edindiğimiz bilgileri ve gözlemleri sizinle paylaşacağız. Bu vadi Erciyes Dağının volkanik durumda iken püskürtülmesi sonucu oluşan lavlar ve bu lavların akarsular tarafında aşındırması sonucu oluşan bu kanyon vadi halini almıştır.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here