Kırgızistan'da Gezilecek 10 Yer
Kırgızistan'da Gezilecek 10 Yer

Yaklaşık 6 milyon nüfusuyla Orta Asya’da yer alan Kırgızistan, günümüzdeki yedi bağımsız Türk devletlerinden biridir. Ülkenin batısında Özbekistan, kuzeyinde Kazakistan, güneyinde Tacikistan, doğusunda ise Çin bulunur.

Göz at ;

  1. Bişkek Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Kırgızistan’da Gezilecek 10 Yer
  3. Kırgızistan Nerede?
  4. Kırgızistan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Kırgızistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Burada gezilip görülecek çok sayıda yer bulunmaktadır. Bu yerlerden en gözde 10 yerini seçtik. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

 1 

Fergana Vadisi’nin güneyinde yer alan Oş, Ülkenin en büyük 2. kentidir. Aynı zamanda ülkenin Güney bölgesinin başkenti olarak bilinmektedir. Bu şehrin tarihi yaklaşık 3000 yıl öncesine dayanmaktadır. Hem İslam tarihi hem de Türk tarihi açısında önemli bir kenttir. UNESCO Dünya Miras listesinde yer alan ve Orta Asya’nın bozulmamış kutsal dağı olan Süleyman Dağı’nın eteklerinde kurulan bu kentte gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Ülkenin en güzel dini yapıları ve tarihi yapıları bu şehirde bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse Babür Evi, Şehit Tepe Camii, Rabat Abdullah Han Camii, Oş Pazarı, Kurmancan Datka’nın heykeli, Oş Drama Tiyatrosu, Oş Tarih ve Kültür Müzesi, Kulunatinsky Milli Parkı ve Kozhokelen Vadisi gibi turistik yapıları gezmeden geri dönmeyiniz.

Bişkek

Bişkek, Kırgızistan’ın başkenti ve yaklaşık 1 milyon nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. Geniş meydanları ve yolları, Sovyet döneminde kalma tep tip binaları, park ve bahçeleriyle insanları kendine hayran bırakmaktadır. Buraya yolunuz düşerse en az 2 gün ayırıp şehirde yer alan tarihi yapılar ve doğal güzellikleri gezin.

Buraya yolunuz düşerse şehrin kalbi atıldığı yer olan Ala-Too Meydanı ve bu meydanda yer alan Manas heykeli ve Beyaz Saray, şehrin en hareketli caddesi Çuy Caddesi, şehrin tarihi istasyonu Bişkek Tren İstasyonu,  1886 yılında inşa edilen harika mimarisiyle göz kamaştıran camisi Bişkek Camii, Kırgız tarihine ilişkin  birçok belge ve bilgiyi gözler önüne seren müzeleri(Milli Resim Müzesi,Ulusal Müzesi, tarih müzesi) ve yemyeşil parkları gibi turistik yapıları gezmeden geri dönmeyiniz.

Koçkor

Kırgızistan’nın Narın vilayetine bağlı, Issık Gölü’ne yakın bir konumda yer alan Koçkor, gezilip görülmeye değer bir kasabadır. Bu kasaba kırsal yaşamdaki hayatı gözler önüne sermektedir. Burada yaklaşık 15 bin kişi yaşıyor. Kendilerine yurt dedikleri çadırlarda hayat sürmekteler.

Genelde tarım ve hayvancılıkla uğraşırlar. Buraya gelip bu sıcakkanlı insanlarla tanışıp onlarla muhabbet kurun. Köyde el emeği göz nuru hediyelik eşyalar bulunur. Bu eşyalardan satın alın. Bu kasabaya gitmezseniz pek bir şey kaybetmezsiniz. Fakat giderseniz çok şey kazanırsınız.

Karakol

Kırgızistan’da Issık Göl’ün doğu kıyısında yer alan Karakol, yaklaşık 80 bin kişinin yaşadığı harika bir şehirdir. Burada genelde Müslüman Çinliler olarak bilinen Duganlar yaşamaktadır. Bu insanların kendilerine ait kültürleri ve yaşam tarzları bulunmaktadır.

Buraya gelip bu insanlarla tanışmalısınız. Bunun dışında şehirde yer alan tarihi yapılar ve doğal güzelliklerini mutlaka görüp keşfetmelisiniz. Özellikle tamamen ahşaptan yapılan Rus Ortodoks Katedrali ve Dungan Camii gibi yapıları görün. Ayrıca şehirde 5 km uzaklıkta yer alan Issık Göl’de yapılan tekne turlarına katılın.

Ak-Su Kaplıcaları, Yedi Öküz Kanyonu, Ala Kul Gölü, Karakol Milli Parkı ve Araşan Boğazı gibi doğal güzellikleri de görmeden geri dönmemelisiniz. Kısaca ekoturizm ve macera sporları sevenler için oldukça harika bir yerdir.

Celal-Abad

Ülkenin güney batısında yer alan Celalabad, yaklaşık 100 bin nüfusuyla ülkenin en büyük 3. şehridir. Celal-Abad denilince akla ilk olarak ceviz ve kaplıca gelmektedir. Şehir bu iki kavramla özdeşleşmiş bir Türkistan şehridir. Burada yıl boyunca çok sayıda ceviz ihracatı yapılmaktadır.

Eyüp Dağında bulunan mineralli suları, kaplıcaları ve sanatoryumu oldukça popüler. Bu nedenle yıl boyunca buraya çok sayıda ziyaretçi uğramaktadır. Sizin de yolunuz düşerse mutlaka bu şehre uğrayın derim.

Balasagun

Çu Nehri vadisinde Bişkek ile Issık Gölü arasında yer alan Balasagun, gezilip görülmeye değer tarihi bir şehirdir. Bu şehir, tarihte oldukça önemli bir konumda bulunmuştur. Hepiniz tarihte Karahanlıları duymuşsunuzdur. Hatta İslamiyeti kabul eden ilk Türk topluluğu olarak bilinmektedir.

İşte bu uygarlığın başkenti Balasagun’du. Burada uzun yıllar devlet yönetimi yapıldı. Hatta ilk siyasetname ve mesnevi kitabı Kutadgu Bilig’in yazarı Yusuf Has Hacib de burada yaşamıştır. Günümüzde o döneme ait pek yapı kalmamış olsa da izleri halla görmek mümkündür. O döneme ait Burana Kulesi ve balballar görülmeye değer yapılardır. Buraya yolunuz düşerse bu yapıları mutlaka görün derim.

Issık Göl

Kırgızistan’ın kuzey doğusunda, Kazakistan sınırına yakın bir bölgede yer alan Issık Göl veya Isık Göl, Ülkenin en büyük ve güzel gölüdür. Aynı zamanda Dünyanın en büyük 2. krater gölüdür. Deniz seviyesinde yaklaşık 1609 metre yükseklikte bulunur. Bu kadar yükseklikte bulunmasına rağmen kışın donmuyor.

Etrafında harika manzaralı yerler bulunmaktadır. Buraya yıl boyunca çok sayıda turist akın etmektedir. Ülkenin en çok ziyaret edilen yeri diyebiliriz. Özellikle göl üzerindeki tekne turuna mutlaka katılın. Dünya da ölmeden önce mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de burası olabilir.

Son Göl

Issık Göl’ün güneybatısında yer alan Son Göl veya Son Kul, Ülkenin 2. büyük dağ gölüdür. Yaklaşık deniz seviyesinden 3000 metre yükseklikte bulunmaktadır. Buraya giderken harika vadilerden geçiyorsunuz. Bitki örtüsü oldukça zengindir. Göl çevresinde birçok hayvan bulunur.

Özellikle burada çok sayıda at bulunmaktadır. Buraya gelip temiz hava alıp harika manzara karşısında huzur bulabilirsiniz. Buraya her yıl çok sayıda ziyaretçi gelmektedir. Ülkemizin Karadeniz bölgesindeki gölleri andıran bu göl, görülmeye değerdir.

Çolpan-Ata

Başkent Bişkek’in 240 km doğusunda ve Issık Göl’ün kuzey kıyısında yer alan Çolpan Ata veya Çolpon Ata, popüler bir turizm kentidir. Burada gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Burada; masaj, sauna, çamur banyosu gibi olanaklar sunan  birçok kaplıca oteli bulunmaktadır. Buraya gelip sevdiklerinizle harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Yine şehirde Kırgız kültürü hakkında bilgi öğrenmek için Ruh Ordo Açık Hava Müzesi’ni ziyaret edin.

10  Skazka Kanyonu

Issık Göl’ün güney kıyısında yer alan Skazka Kanyonu veya diğer ismiyle Masal Kanyonu, tepeler arasına saklanmış harika manzarasıyla göz kamaştıran ilgin bir yerdir.

Uzun yıllar boyunca dış kuvvetler(Rüzgar, su, buz ve hava) etkisiyle  kırmızı kumtaşı kayaçları aşındırması sonucu ortaya harika manzaralar çıkmıştır. Buraya gelince sanki masaldan fırlamış bir yer olduğunu düşünebilirsiniz. Bana göre ismi de oradan gelmektedir.

Çünkü gerçek olduğuna inanamıyorsunuz. Bana göre ülkede mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerin başında bu kanyon gelmelidir. Buraya gittiğinizde uzun süre şaşkınlık içerisinde kalacaksınız. Olur da şaşkınlığınız geçerse bol bol fotoğraf çektirmeyi ihmal etmeyin.


Bunlar dışında Kırgızistan hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Kirgizistan

Nüfus: 6.033.769

Başkent: Bişkek

Resmi Dilleri: Kırgızca, Rusça

Para Birimi: Kırgızistan somu

Bulunduğu Kıta: Asya

Kuruluş Tarihi: 14 Ekim 1924

Vize Durumu: Buraya yaptığınız seyahatlerde vizeden muafsınız.

Saat Farkı: Kırgızistan saati Türkiye saatine göre 4 saat daha ileridir.

En Çok Ziyaret Alan Şehirleri: Bişkek, Karakol, Balasagun, Balıkçı

Ne zaman Gidilir: Buraya gitmek için en uygun zaman dilimiz yaz veya sonbahar aylarıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here