gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Körfez Nerededir? (Kocaeli)

Körfez ilçesi Kocaeli‘nin ikinci büyük ilçesi olup,3 km uzunlukta sahile sahiptir. İlçede ekonomi tarım, hayvancılık ve sanayiye dayalıdır. Farklı medeniyet ve imparatorluklara ev sahipliği de yapan Körfez ilçesi her dönemin ekonomik merkezi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hangi ile Bağlıdır ve Hangi Bölgededir?

Körfez ilçesi, Türkiye’nin kuzeybatısında ve Marmara bölgesinde bulunur. Kocaeli’nin önemli bir ilçesidir. Doğusunda Derince, batısında Gebze ve Dilovası ilçeleri, kuzeyinde İstanbul’un ilçesi Şile ile komşudur.

Körfez İlçesinde Tarım Sanayi ve Hayvancılık

İlçede büyük miktarda sanayi kuruluşu olmasından ötürü tarım ve hayvancılık köylerde görülmektedir. Bu ilçede, buğday, arpa,  ayçiçeği, zeytin, elma, armut yetişebilmektedir. Hayvancılıkta ise büyük ve küçükbaş hayvan besiciliği, tavukçuluk ve arıcılık görülmektedir. Sanayi alanında fabrikalardan bahsedecek olursak; Tüpraş, Petkim, İgsaş büyük sanayi kuruluşlarındandır. Ayrıca Hereke halı dokumacılığı ile ünlüdür ve halı dokuma fabrikası vardır.

Körfez ilçesine nasıl gidilir?

Körfez ilçesinden otoyolu, karayolu ve demiryolu geçmektedir. Bunun yanında deniz ulaşımına da sahiptir. Bulunduğunuz yere bağlı olarak istediğiniz ulaşım tipini tercih edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here