Gümüşhane Krom Vadisi Nerede, Nasıl Gidilir?

Gümüşhane il sınırları içerisinde bulunan Krom Vadisi, Hem bulunduğu konum itibariyle hem de maden zenginliği yönünde tarih boyunca hep cazibe merkezi olan bir yerdir.

Gümüşhane Krom Vadisi

Burada tescillenmiş 15 tane kilise ve şapel bulunmaktadır. Bunların dışında bir tane kale ve köprü de yine bu vadi sınırlarında bulunur. Bu tarihi yapıları ele aldığımızda buranın önemli bir yerleşim yeri olduğunu anlayabiliriz. Bu vadi çevresinde ilk yerleşim ne zaman olduğu konusunda net bir bilgi yoktur. Fakat Bizanslılar döneminde burada Madende çalışan yabancı bir topluluk yaşamış. Daha sonra Bizanslılar bu topluluğu Hristiyan Dinine geçirmişlerdir. Bu topluluk yıllarca Rumca konuşup Hristiyan dinini benimsemişlerdir. Osmanlılar Döneminde ise bu topluluk İslam dinini seçmişlerdir. Fakat 1856 yıllında Osmanlı,  herkesi inancında serbest bırakmıştır. Bu tarihten sonra burada bulunan kiliseleri onarıp yeniden inşa etmişlerdir. Burada bulunan yapıların çoğu bu tarihte inşa etmişlerdir. Bu topluluk yaklaşık 200 yıllık Hristiyan inancını burada yaşamışlardır. 1923 yıllına kadar bu sürmüş. Bu tarihten sonra Nüfus mübadelesi ile birlikte Yunanistan’a göç etmişler. Bu Vadi o tarihten sonra tabiri caizse yetim kalmıştır. Fakat yaz aylarında bazı insanlar huzur bulmak ve güzel bir zaman geçirmek amacıyla buraya gelirler. Tarihi yapılar ve doğal güzelliğiyle göz kamaştıran bu vadi gezilip görülmeye değerdir.

Krom Vadisi Nerede?

Krom Vadisi,  Gümüşhane ilimize bağlı Yağlıdere köyün sınırlarında bulunur. İl merkezine yaklaşık 39 km uzaklıktadır.

Krom Vadisi Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak için Şahsi aracınızla, İkisu Mevkii’nden ayrılan Karaca Mağarası güzergahını takip ederek vadiye ulaşabilirsiniz. Buraya ulaşmak için Yağlıdere Köy tabelalarını takip etmeniz gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here