gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Kulp Hakkında

Kulp ilçesi çok eski bir ilçe merkezidir. 1297 yılına dek Lice sancağına bağlı bir bucak iken, aynı yıl ilçe haline gelmiştir. Eski adı Pasur idi.

Tarihin ilk çağlarında bu bölgeye Sümerler yerleşmiş daha sonra bir süre de Etiler egemen olmuşlardır. Kulp ilçesinin bağlı bulunduğu Diyarbakır merkez ilçeye olan uzaklığı 127 km olup, yılın her mevsiminde ulaşım rahatlıkla sağlanabilmektedir.

Kulp Nerededir?

Kulp, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan Diyarbakır iline bağlıdır. Kulp ilçesinin nüfusu  36.640 kişiden oluşmaktadır.

Kulp Hangi Bölgededir?

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan Kulp ilçesi,  batıda Lice ve güneyde Silvan ilçeleriyle birlikte, kuzeydoğuda Muş’un Merkez, güneydoğuda Batman’ın Sason, kuzeyde de Bingöl’ün Genç ve Solhan ilçeleriyle komşudur. İl merkezinden uzaklığı ise yaklaşık 123 kilometredir.

Kulp Hangi Şehirdedir?

Kulp ilçesi tarihsel süreçte, Sümerler, Mitanniler (Huriler), Urartular, Kimmerler, Medler ve İskender’in hakimiyetine girmiş ve son olarak Osmanlı devletine kalmıştır. İlçede tarihsel süreçte ayrıca çok fazla da deprem olayı meydana gelmiştir. Mezopotamyanın ilk yerleşimlerinden birisinin bu ilçe olduğu düşünülmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here