Libya Gezi Rehberi
Libya Gezi Rehberi

6,3 milyon nüfusuyla Kuzey Afrika’da yer alan Libya, Akdeniz’e kıyısı bulunan bir Arap ülkedir. Ülkenin doğusunda Mısır, batısında Cezayir ve Tunus, güneyinde Nijer ve Çad, güneydoğusunda Sudan bulunur.

Göz at :

  1. Libya’da Gezilecek 10 Yer
  2. Libya Nerede?
  3. Libya’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  4. Libya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  5. Trablus Nerede, Nasıl Gidilir ve Nerenin Başkenti

Ülkede tarihi, turistik ve kültürel açıdan çok sayıda yapı bulunmaktadır. Bu topraklarda başta Osmanlı, Yunan ve Roma olmak üzere birçok medeniyetin izi taşımaktadır. Burada gezilip görülecek yerleri bir liste haline getirdik. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

Kirene

Günümüzde Shattah Libya sınırları içinde yer alan Kirene, Bölgedeki en eski ve en önemli 5 Yunan şehrinden biridir. M.Ö 630 yıllında yeşil bir vadi üzerinde kurulmuştur.  M.Ö 74 yılında bir Roma kenti haline gelmiştir. Uzun yıllar farklı medeniyet ve kültürlere ev sahipliği yapan bu şehir günümüzde harabe bir şehir haline gelmiştir. Yapılan kazılar sonucunda birçok tarihi kalıntıya rastlanmıştır. Buraya yolunuz düşerse açık hava müzesini andıran bu kenti mutlaka ziyaret edin.

Bingazi

Akdeniz sahilinde yer alan Bingazi, yaklaşık 650 bin nüfusuyla Libya’nın 2. büyük kentidir. Uzun yıllar Osmanlı idaresinde kalan bu kent, tarihte önemli bir yere sahiptir. Fakat 2. Dünya Savaşında şehir çok zarar görmüştür. Tarihi yapılar harap edilmiştir. Fakat savaştan sonra kısa bir sürede kendini toparlayıp modern bir görünüme kavuşmuştur. Burada birçok göl, park, bahçe ve tarihi yapı bulunur. Özellikle 5 tane önemli Yunan Antik Kenti burada bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu şehre uğrayıp turistik yapıları gezin derim.

Misrata

Libya’nın kuzeybatısında yer alan Misrata, yaklaşık 360 bin nüfusuyla ülkenin en büyük 3. şehridir. Aynı zamanda önemli bir liman kentidir. Bunun dışında ülkenin ticaret başkenti olarak da bilinmektedir. Burada birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Buraya yolunuz düşerse Misrata Parkı, Misrata Ana Camii, Koztik Kulesi ve Araar Kumsalı gibi turistik yapılarını mutlaka gezip görün.

Gürcü Camii

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Trablus’un eski şehrin ortasında yer alan Gürcü Cami, 1795-1832 yılları arasında Karamanlı Yusuf Paşa’nın emriyle Gürcü asıllı tüccar Mustafa Bey tarafından inşa edilen bir Osmanlı camisidir. Günümüzde Caminin sağ tarafında Mustafa bey ve ailesinin mezarı bulunmaktadır. Cami mimari olarak dikkat çekicidir. Özellikle minaresi oldukça dikkat çekmektedir. Ülkenin önemli turistik noktalarından biridir. Sizin de yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin derim.

Leptis Magna

Başkent Trablus’a yaklaşık 130 km uzaklıkta yer alan Leptis Magna, Romalılara ait önemli bir antik kenttir. Burada birçok tarihi kalıntı bulunur. Günümüzde her ne kadar harap bir hal almış olsa bile gezilip görülmeye değer bir noktadır.  Yıl boyunca çok sayıda turist burayı ziyaret etmektedir. Bu kentin geçmişi MÖ 1000’li yıllara dayanmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin derim.

Murzuk Kalesi

Libya’nın Fizan Bölgesi’ne bağlı Murzuk kentinde yer alan Murzuk Kalesi, Osmanlı dönemine ait tarihi bir kaledir. Bu kale tarihte önemli olaylara şahitlik etmiştir. Bölgenin savunma amacıyla inşa edilen bu kale yapımında kil kullanılmıştır. Kale duvarlarında Müslümanlara ait birçok iz görülür. Müslüman Türklerin bölgedeki en önemli eseridir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu tarihi kaleyi ziyaret edin.

Acacus Dağları

Libya’nın çöllerle kapı olan bölümünde yer alan Acacus Dağları, bir sıradağ topluluğudur. Ülke için önemli bir yer edinen bu dağ, oldukça dikkat çekici özelliklere sahiptir. Örneğin çöl bir yerde dağda şifalı bitkiler yetişmektedir. Yine dağ üzerinde farklı tarzda oluşan muazzam manzaralı yapılar bulunmaktadır. Bunlar dışında tarihte kaya üzerinde sanat çalışmaları bulunmaktadır. Bu sanat çalışmaları tarihin aydınlatılmasında çok önemli bir yer edinmektedir. Bu çalışmalar 1985 yıllında Unesco tarafında koruma altına alınmıştır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu dağa gelip bu çizimleri yakında inceleyebilirsiniz.

Şehitler Meydanı

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Trablus’da yer alan Şehitler Meydanı, ülkenin en popüler meydanı olarak bilinmektedir. Tarihin çeşitli dönemlerinde Yeşil Meydan, Bağımsızlık Meydanı ve İtalyan Meydanı gibi isimler almıştır. Meydan üzerinde birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Bunun dışında cafe, restoran, otel ve alışveriş merkezi yine bu meydan üzerinde bulunmaktadır. Kısacası şehrin kalbi bu meydan üzerinde atılmaktadır. Gezinize ilk olarak bu meydan üzerinde başlatabilirsiniz.

Kızıl Kale Müzesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Trablus’da yer alan Kızıl Kale Müzesi veya diğer adıyla  Assaraya Al Hamra Müzesi, 1919 yıllında bir kalenin restore edilmesiyle müze olarak hizmette açılmıştır. Burada çok sayıda eser sergilenmektedir. Ülkenin Ulusal müzesi olarak bilinmektedir. Ülkenin tarihi ve kültürü hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu müzede bulacaksınız. Bugünkü isimini ise 1988 yıllında almıştır. Daha önce çok farklı isimlerle bilinmekteydi. Şehirde mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir.

10  Trablus Camii (Katedrali)

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Trablus’un El Cazair Meydanı’nda yer alan Trablus Camii veya Trablus Katedrali, 1870 yıllında inşa edilen Roma Katolik kilisesidir. Ülkenin eski devrik lideri Muammer Kaddafi tarafında 1999-2000 yılları arasında restore edilip camiye çevrilmiştir. Bunu yaparken yapının mimari yapısını değiştirmemiştir. Buraya yolunuz düşerse bu tarihi yapıyı mutlaka ziyaret edin. Günümüzde önemli bir dini yapı konumundadır.


Bunlar dışında Libya hakkında merak edilenleri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Libya Bayrağı

Nüfus: 6.330.159

Başkent: Trablus

Resmi Dili: Arapça

Para Birimi: Libya dinarı

Bulunduğu Kıta: Afrika

Kuruluş Tarihi: 10 Şubat 1947

Saat Farkı: Libya ile Türkiye arasında saat farkı bulunmamaktadır.

En Çok Ziyaret Alan Şehirleri: Trablus, Bingazi, Derne, Misrata

Ne Zaman Gidilir: Buraya gitmek için en uygun zaman dilimi;  Kasım, Şubat, Mart ve Nisan aylarıdır.

Vize Durumu: Buraya yaptığınız seyahatlerde süresi 90 günü aşmayan ziyaretlerde vizeden muafsınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here