Macaristan'da Gezilecek 10 Yer

Macaristan bir Avrupa ülkesidir ve buraya geldiğiniz zaman hemen sizi kendine yakın hissettirecek ve garip bir şekilde ülkeyi çok seveceğinizi söyleyebiliriz.

Göz at ;

  1. Budapeşte Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Budapeşte Gezilecek Yerler
  3. Budapeşte Gece Hayatı
  4. Macaristan’da Gezilecek 10 Yer
  5. Macaristan Nerede?
  6. Macaristan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  7. Macaristan Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  8. Macaristan’da Nasıl Dolandırıldım?

Schengen vizesi ile gideceğiniz Macaristan’da tarihi orta çağ kalıntıları ve kaleleriyle güzel bir ülke sizleri bekliyor olacak. Macaristan, dünya standartlarında kaliteli şaraplar ve armut likörü, portakal rengi tatlıları ile de bilinmektedir.

Macaristan’a geldiğiniz zaman Romalılar, Osmanlılar, Moğollar, Çekler ve Sovyetler tarafından yönetilen çok kültürlü bir ülke olduğunu göreceksiniz. Roma surlarına ait kalıntılar Ortaçağ’dan kalma son derece gösterişli binalar olarak bulunabilir. Ayrıca mavi renkli tuna nehrinde gezi yaparak ziyaretinizi şekillendirebilirsiniz.

Macaristan’da en iyi gezilecek yerlere genel bir bakış atalım:

10. Gyor

Kökleri Kelt ve Roma döneminde kök salmış olan Gyor, Moğollar, Magyarlar, Çekler ve Osmanlılar tarafından yönetilmiş bir bölgedir. Budapeşte ile Viyana arasında bulunan Gyor, dolaşmak için iyi bir şehirdir. Hemen hemen her yerde, heykeller ve muhteşem eski binalar bulacaksınız. Kaptalan Tepesi’ndeki eski şehir, Tuna, Raba ve Rebca nehirlerinin birleştiği noktadadır.

9. Hortobagy National Park

Hortobagy Milli Parkı 1973 yılında Macaristan’ın ilk ulusal parkı olarak kurulmuştur. Ülkenin en büyük korunan alanı ve Avrupa’nın en büyük yarı doğal çayır alanıdır. Atlar, sığır ve su mandası gibi pek çok çeşit hayvan bulunmaktadır.

8. Debrecen

Yüzyıllar boyunca Macaristan’ın başkenti olarak kullanılan Debrecen, önemli bir kültür merkezidir. İkinci Dünya Savaşı sırasında ağır bir şekilde tahrip olan Debrecen, 1538’de Calvinist College’ın kuruluşundan başlayarak ülkenin entelektüel merkezi olarak bilinmektedir. Şu an Debrecen Üniversitesi olarak bilinen üniversite mimarisi ile ünlüdür. Kentin gelişen bir müzik ortamı var ve Bela Bartok Uluslararası Koro yarışmasına ev sahipliği yapmaktadır

7. Heviz

Kaplıca sularında ıslanarak rahatlayabilir, dünyanın en büyük termal göllerinden birine ev sahipliği yapan Heviz’de yüzebilirsiniz. Su sıcaklığı, 24 ila 37 derecelik (71 ila 100 ° F) arasında değişir ve gerçekten kaliteli bir yüzme fırsatı sunar. Balaton Gölü yakınında bulunan Heviz, birçok gelişmekte olan tatil köyleri olan kaplıcaları ile ünlüdür. Bu tıbbi sularda yüzdükten sonra, yakındaki ormanda yürüyüş yapabilir ve güzel yemekler yiyebilirsiniz.

6. Aggtelek National Park

Budapeşte’den yaklaşık üç saatlik bir sürüş mesafesinde bulunan parkta, Avrupa’daki en büyük engebeli mağaranın bulunduğu yer vardır. Fiziksel kapasitelere uygun rehberli turlar mevcuttur. Park, bazı kısımları turistlerin girmesinin yasak olduğu bölmlerde ihtiva etmektedir. Aggtelek Milli Parkı, bitki örtüsü, faunalar ve şirin kölyleri ile ünlüdür.

5. Pecs

Pecs, farklı etnik grupların barış içinde birlikte yaşadığı, mültecilerin kentin gövdesine sarılarak UNESCO’nun Barış Kentlerinden biri haline geldiği çok kültürlü bir şehirdir. 1367’de kurulan Macaristan’daki ilk üniversiteye ev sahipliği yapan Pecs, Romalılar, Hıristiyanlar ve Osmanlılar tarafından tarihte yönetilmiştir. Hafif bir iklim, muhteşem müzeler, ortaçağ binaları ve kaliteli şaraplar Pecs’i popüler bir seyahat noktası haline getirmiştir.

4. Sopron

Roma döneminde kurulan Sopron, yüzyıllar boyu hem Avusturya hem Macaristan kenti olmuştur. 1921 seçimlerinde, Macaristan’ın bir parçası olması gerektiğine karar veren Sopron halkı “En Sadık Kent” lakabını kazanmıştır. Kentin simgesi olan Firewatch Kulesi’nin yanındaki ana meydan, bir çeşit toplanma alanıdır. Sopron, Macaristan’ın şarap üreten bölgelerinden biridir ve kırmızı şaraplar ile beyaz şarapları ile ünlüdür. Yakındaki Alplerde yürüyüş yapma imkanıda vermektedir.

3. Eger

Kuzey Macaristan’ın ikinci en büyük şehri olan Eger, önemli gezilecek yerler barındırmaktadır. Macaristan’ın ilk Hıristiyan kralı Saint Stephen tarafından 10. yüzyılda kurulan kent, görkemli barok yapılarıyla ünlüdür. Kral, Eger’in bugün önemli bir dini merkez olduğunu ve bundan dolayı Episkoposluk katedralini kurmuştur. Kale ve bazilikası kentin en gözde turistik yerleri arasında yer alırken, onu çevreleyen tepelerde yer alan bir dizi şarap mahzeni ve restoranda bulunmaktadır.

2. Lake Balaton

Arnavut kaldırımlı sokaktan yürüyerek başka bir ortaçağ binasını görmeye, Balaton Gölü’ne doğru yüreyerek varmanın keyfini çıkarın. Avrupa’nın en büyük tatlı su gölü ve Macaristan’ın en popüler yazlık merkezidir. Bazen “Macar Denizi” olarak adlandırılmaktadır. Kuzey kıyısında daha fazla şarap imalathanesi, tarihi Balatonfured kasabası ve barok Festetics Kalesi bulunmaktadır.

1. Budapeşte

Macaristan’ın başkenti ve en büyük şehri olan Budapeşte, Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Macaristan’da ziyaret etmek için en iyi yerlerden biri hiç şüphesi bu kenttir. Dünyanın en büyük termal su mağara sisteminin yanı sıra dünyanın ikinci büyük sinagogu ve şehrin en gözde cazibe merkezi olan üçüncü büyük Parlamento binasına ev sahipliği yapmaktadır. Aslen şehir surunun bir parçası olan Balıkçılar Kulesi’nden Tuna Nehri’nin ve şehrin muhteşem manzaralarını bulacaksınız. İkinci Dünya Savaşı sırasında öldürülen Yahudilerin dokunaklı anıtları, Yahudilerin atış yapmadan önce ayakkabılarını çıkardığı ve nehir tarafından yıkandığı Tuna Ayakkabıları’nda bulunabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here