Karaman Madenşehir Örenyeri Nerede, Nasıl Gidilir?
Karaman Madenşehir Örenyeri Nerede, Nasıl Gidilir?

Karaman ilimizin merkezine bağlı Maden şehir Ören yeri ile ilgili gözlemlerimizi siz değerli okurlarımıza aktaracağız.

Madenşehir Örenyerine Nasıl Gidilir
Madenşehir Örenyerine Nasıl Gidilir?

Karaman Madenşehir Örenyeri

İlimizde bulunan bu köyün tarihi çok eski zamana dayanmaktadır. Bugün Karaman ilimizde Maden şehri adında bir köy yerleşimi var. Fakat bundan 2500 yıl orada Bizanslılar yaşarmış. Burada Bizans’a ait birçok yapı bulunmaktadır. Fakat bugün gidip baktığımız bu yapıların birçoğu yok olmuştur. Yeni yerleşim yerlerin altında kalmıştır. Köyün bir parçasında Bizans dönemine ait yapılara rastlanmak mümkündür. özellikle bu köye gittiğimizde köyde Binbir Kilise adlı yapı karşımıza çıkmaktadır. Bu kilise yapıların en büyüğü bir numaralı bazlikadır. Bu kilise 500 yılında inşa edilmiştir. 900 yıllında onarımdan geçilmiştir. İlk günkü özgünlüğünü koruyup günümüze kadar ulaşabilmiştir. Bu yörede birçok kiliseye rastlayabilirsiniz. Buradan anlıyoruz ki bu kent daha önce Hristiyan inancına sahip insanların yaşadığı bir kenttir.

Madenşehir Örenyeri Nerede
Madenşehir Örenyeri Nerede

Sonuç olarak Karaman’ın küçük bir köyü olan Maden şehri keşfe değer noktalardan biridir  Karaman ilimize yolu düşenlerin muhakkak ziyaret etmesini öneriyoruz.

Madenşehir Örenyeri Nerede?

Madenşehir Örenyeri, Karaman il merkezine bağlı Madenşehir Köyünde bulunur. Karaman Merkeze 37 km uzaklıkta bulunur.

Madenşehir Örenyeri Nasıl Gidilir?

Konya-Karaman arasında bulunan Karadağ’ın ortasında bulunan Maden şehir Ören yerine özel araçla ulaşım sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz