Mahkumların kendi hücrelerini kiraladığı ilginç hapishane
Mahkumların kendi hücrelerini kiraladığı ilginç hapishane

Dünyanın birçok ülkesinde değişik tarzda inşa edilen yapılar bulunur. Eminim gittiğiniz birçok yerde bunlara şahit olmuşsunuzdur. Fakat bugün yazacağımız yerin ilginçliğine daha önce rastlamış olacağınızı pek sanmıyorum. Çünkü burada bir hapishane var ve bu hapishanenin oldukça ilginç bir özelliği var. Şimdi birlikte bu ilginç hapishanenin özelliğine bakalım.

Güney Amerika ülkesi Bolivya’da yer alan bu hapishane oldukça ilginç özelliklere sahiptir. Bu nedenle her yıl çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Bu hapishane özelliklerine geçmeden önce ülke hakkında kısa bilgi vermek istiyorum. Şöyle ki;

10.888.402 toplam nüfusuyla Güney Amerika Kıta’sında bulunur. Ülkenin başkenti La Paz, hükümet merkezi ise Sucre’dedir. Birden fazla resmi dilli olup İspanyolca, Aymaraca, Guaraní dili, Kayavaya Dili gibi diller konuşulmaktadır. 6 Ağustos 1825 yıllında bağımsızlığını kazanan bu ülkenin para birimi Boliviano’dır. Buraya yolunuz düştüğünde gezmeniz gereken yerleri siz değerli okurlarımız için liste haline getirdik. İşte liste;

  1. Copacabana
  2. Isla Del Sol (Güneş Adası veya Güneş’ in adası)
  3. La Paz
  4. Tiwanaku
  5. Rurranabaque
  6. The Dead Road (Ölüm Yolu)
  7. Sucre
  8. Salar de Uyuni
  9. Tupiza
  10. Samaipata

Yukarıdan da belirtiğimiz gibi bu ülkeyi diğer ülkelerden farklı kılan ise ilginç bir hapishanesi bulunmasıdır. Bu hapishanede  mahkumlar kendi hücrelerini kiralayabiliyor. Nasıl mı? işte cevabı…

G.Amerika ülkesi Bolivya’nın La Paz kentinde yer alan San Pedro Hapishanesi oldukça ilginç bir özelliği bulunuyor. Bu hapishane ilk olarak 250 mahkum için inşa edilmiştir. Fakat günümüzde 1500 tane mahkum yaşamaktadır.

Bu hapishane tıpkı bir ülke veya şehir gibi farklı bölgelere ayrılmıştır Herkes bütçesine göre bir bölgede kalabiliyor. Bu bölgeler; Posta, Pinos, Alamos, San Martin, Prefectura, Palmar, Guanay ve Cancha’dır.

Bu bölgelerin içinde en elit bölge Posta, Pinos ve Alamos’dur. Bu bölgelerde özel banyo, televizyon, mutfak ve spor sahası bulunur. Bu bölgelerde konaklamak için aylık en az 1000-1800 dolar arasında ücret ödemeniz gerekir. Mahkumlar gelir seviyesine göre bölgelerde kalmaktadır. Bölgeler arasında geçiş sağlamak mümkündür. Eğer parası olmayan ya da ay sonunda parasını ödemeyen mahkum olursa onu da hapishanenin daha kalabalık yurduna yerleştiriyorlar.

Burada yaşayan mahkumlar istedikleri zaman ailelerini yanlarına alabilmekteler. Hatta buraya gelen ziyaretçilerin konaklaması için pansiyonlar bile bulunuyor. Hapishanenin yönetimi, güvenliği ve iş kollarını mahkumlar tarafından sağlamaktadır. Burada yaşayan her mahkum bir işle uğraşır. Herkes bir şeyler üretmek zorundadır. Hapishanenin her bölgesinde market, kantin ve oyun alanı bulunuyor. Bunların hepsini mahkumlar tarafında işletmektedir.

Son yıllarda popüler olan bu hapishane birçok gezgin tarafında ziyaret edilmektedir. Hatta ülkeyi ziyaret eden herkesin mutlaka uğradığı bir yer olmuştur. Sizinde yolunuz düşerse burayı ziyaret edin derim.

Bolivya Nerede?

Bolivya veya diğer adıyla Bolivya Çokuluslu Devleti, Güney Amerika Kıta’sında bulunur. Brezilya, Peru, Şili, Arjantin ve Paraguay ile komşu  olan ülkenin denizle sınırı yoktur.

Bolivya Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşamak için ülkemizden direk uçuş yoktur. Aktarmalı olarak ancak ulaşabilirsiniz. Madrid aktarmalı olarak Peru’ya oradan da Bolivya’ya ulaşabilirsiniz. Ayrıca aktarmalı olarak Brezilya’nın Sao Paulo kentine oradan da karayolu ile Arjantin ve Şilli üzerinden Bolivya’ya ulaşabilirsiniz.

Bolivya Vize Durumu

Güney Amerika ülkesi Bolivya’ya Türkiye vatandaşları vizesiz giriş yapabiliyor.

Bolivya Gezi Rehberi
Bolivya Gezi Rehberi
Bolivya Nerede, Nasıl Gidilir ve Haritası
Bolivya Nerede, Nasıl Gidilir ve Haritası
Bolivya Nerede, Nasıl Gidilir
Bolivya Nerede, Nasıl Gidilir
Bolivya Sucre Şehri
Bolivya Sucre Şehri
Bolivya Bayrağı
Bolivya Bayrağı
Dünyanın en yüksek başkenti La Paz
Dünyanın en yüksek başkenti La Paz
La Paz Gezi Rehberi
La Paz Gezi Rehberi
San Pedro Hapishanesi
San Pedro Hapishanesi
San Pedro Hapishanesi bölgelere ayrılmış
San Pedro Hapishanesi bölgelere ayrılmış
San Pedro prison

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here