Malatya

Malatya Gezilecek Yerler bakımından Türkiye’nin en güzel şehirlerinden birisidir. Malatya’ya geldiğiniz zaman kesinlikle sıkılmayacak kadar güzel vakit geçireceğinize emin olabilirsiniz.

Malatya Gezilecek Yerler

1-Günpınar Şelalesi

Gürpınar Şelalesi

Darende İlçemizde bulunan bu cennet köşesine Öncelikle Şelalenin fiziki özelikleri ile ilgili kısa bir bilgi verelim. Şelale ilçeye yaklaşık 7 km uzaklıktadır.

Şelaleyi besleyen birden fazla farklı kaynak vardır şelalenin suyu 40 metre yükseklikten adeta dans eder gibi yere düşmektedir. Bu manzara şelaleyi muazzam kılmaktadır.

Şelaleyi besleyen ve şelaleden tamamen bağımsız şelalenin solunda bulunan kaynak suyu ilimizin çetin kış şartlarında donmaktadır. Bu donma olayı kaynak suyun doğa manzarası resmini sergilemektedir.

Adeta bize Pamukkale’yi andırmaktadır. Ayrıca şelalenin yan tarafında kurulan tesislerle ziyaretçilere yeme –içme hizmetlerinde bulunmaktadır. Yine ziyaretçiler için şelalenin kaynak suyuna doğru 1,5 km’lik bir yürüyüş yolu tesis etmişlerdir.

2-Tohma Kanyonu

Tohma Kanyonu

Bu kanyon ilçemizin yeryüzü şekillerini en iyi anlatan yerdir. Dik ve dike yakın bir yamaçta oluşan bu kanyonun içinde Thoma Çayı geçmektedir.

Bu Çay içinde Rafting sporları için vazgeçilmez bulunmaz bir yerdir. Ayrıca kanyonda bulunan dik yamaçlarından dolayı tırmanış sporcularına adrenalin saatler yaşamaktadır.

Bunların dışında muhteşem manzarası ile insanları adeta büyülemektedir. Fotoğraf çekmek isteyenler için bulunmaz bir mekandır. Buraya yolunuz düştüğünde mutlaka uğramalısınız.

3-Hasan Gazi Türbesi Ve Şehitlik Anıttı

Hasan Gazi Türbesi Ve Şehitlik Anıttı

Hasan Gazi Peygamber efendimizin torunlarından olan Hüseyin Gazinin kardeşi Seyyid Battal Gazi’nin amcası ve kayınpederidir. Hasan Gazi Abbasiler zamanında  Zengibar Kalesinin kuşatması sırasında şehit düşmüştür.

Buraya defnedilip onun adına türbe yaptırılmıştır. ölüm tarihi olarak Tarih olarak 830 olduğu söylenilir. Ayrıca burada bulunan şehit anıtı ise bugüne kadar bütün savaşlarda şehit düşen Darendeli askerlerin gömüldüğü yerdir. Hepsi isimleri yazılı mermer taşları görmemiz mümkündür.

4-Gündüzbey

Gündüzbey beldesinde bir kare

Yeşilyurt İlçemizin merkezine bağlı Gündüzbey beldesinde bulunan bu küçük cennet Köşesi  il merkezine 10 km uzaklıktadır. Bu beldemizde bulunan mesire yeri görülmeye değer bir yerdir.

Burada yaz mevsiminde birçok insan akmaktadır. Burada bulunan serin havası, soğuk su ve yeşilliği ile insanı büyülemektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka sevdiklerinizle gitmelisiniz.

Gündüzbey Şelalesi

5-İnönü Müzesi

İnönü Müzesi

Malatya ilimizin Elazığ- Malatya kara yolu üzerinde yer alan tarihi İnönü  üniversitesinin girişinde bulunan İnönü müzesi hakkında sizi bilgilendireceğiz. Fakat ona geçmeden önce bu isim hakkında biraz size bilgi verelim. Evet ismet İnönü hakkında kısa bir bilgi verelim.

İsmet İnönü Cumhuriyet tarihi açısında 2. Adam olarak bilinir. Kurtuluş savaşındaki başarılarını, devlet adamlığını, reformlarını yazarak bitiremeyiz. Ancak biz İsmet İnönü’yü daha çok Lozan Barış Anlaşmasında tanırız. Günümüze kadar varlığını sürdüren bir anlaşma olması ve sınırlarımızı kesin çizen bir anlaşma olması Türk tarihi açısında önemli bir yere sahiptir.

Bunun dışında Başbakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı hakkında ciltlerce kitap yazılabilir. Malatya doğumlu olan İsmet İnönü adına Malatya da birçok isim bulunmaktadır.

Bunlardan biri de İnönü Müzesidir. Bu müzede İnönü’ye ait birçok eser sergilenmektedir. Ayrıca İnönü’ye ait özel eşyalar ve kurtuluş savaşına ait birçok eser yine bu müze de sergilenmektedir. Haftaiçi her gün açık olan müze ziyaretçilerini beklemektedir.

6-Köprülü Mehmet Paşa Camii

Köprülü Mehmet Paşa Camii

Malatya ilimizin Hekimhan ilçesinde bulunan bu cami Osmanlı veziri Köprülü Mehmet paşa tarafında 1661 yıllında inşa edilmiştir. Hekimhan ilçesi Taşhan’ın 50 metre kadar güney doğusunda bulunan bu cami tek minarelidir.

Giriş kapısı üzerinde bulunan talik hatla yazılmış kitabesi bulunmaktadır. bu kitabe iki kısımdır. Birinci kısmı caminin mekan kapısında bulunur ikinci kısmı ise çeşmenin olduğu yere yani muslukların üst kısmında bulunur.

Tamir kitabesi 1815 yılında okunur hale gelmiştir. Esas mekan dikdörtgen şeklinde olup duvarı ile minaresi bitişik haldedir. Bu mekan 1989 yıllında onarımdan geçilmiştir.

7-Levent Vadisi

Levent Vadisi

Akçadağ ilçesi Levent beldesi sınırları içerisinde bulunur. Burada birçok mağara ve ismini dahi bilmediğimiz yapılar bulunur.

Burada çok yüksekte kalan uçurumlar bulunur. Buraya yolunuz düştüğünde gelirseniz hem çok şaşıracaksınız hem de baya eğleneceksiniz.

8-Abdurrahman Erzincani Camii ve Küllüyesi

Abdurrahman Erzincani Camii ve Küllüyesi

Bu külliye ve cami Darende ilçemize bağlı Balaban Kasabasında bulunur. Abdurrahman Erzincani Yıldırım Beyazit zamanında yaşamış ve büyük hizmetler yapmıştır.

1432 yıllında vefat etmiştir. Onun adına cami ve külliye yaptırılmıştır. Cami ve külliye İslam şartlarına uygun ve dikkat çekici bir mimari ile yapılmıştır. Buraya yolunuz düştüğünde gelip görmenizi tavsiye ediyorum.

9-Malatya Müzesi

Malatya Müzesi

İlimizin merkezine bağlı Kernek Meydanında bulunur. Bu müze 1971 yıllında açılmıştır. Malatya’da bulunan birçok antik kente yapılan kazılarda elde edilen eserler burada sergilenmektedir.

Bu eserler Neolitik, Kalkolitik, Tun, Hitit, Urartu, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait eserler bulunmaktadır. Müzede şuan 15.000 eser bulunur. Yolunuz düşerse bu müzeyi ziyaret etmelisiniz.

10-Orduzu Pınarbaşı Mesire Alanı ve Şelalesi

Orduzu Pınarbaşı Mesire Alanı ve Şelalesi

Malatya-Elazığ kara yolu üzerinde, merkeze 5 km uzaklıkta bulunur.  Bu mesire alanı Malatya ilimizin en meşhur mesire alanlardan biridir.

Yaz mevsiminde Malatyalılar kendilerini buraya atıyorlar. Şelaleden akan serin su ve yeşilliği ile çok güzel bir gün geçirebileceksiniz.

Malatya gezi rehberi yazımızı okumak için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Malatya Gezi Rehberi

Göz at ;

  1. Malatya Gezilecek Yerler
  2. Malatya’da Gezilecek 10 Yer
  3. Malatya Gece Hayatı
  4. Malatya Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  5. Doğu Anadolu Bölgesi’nin Güzelliğini Yaşatan, Mutlaka Ziyaret Edilmesi Gereken 10 Yer
  6. Malatya Otelleri ve Malatya Otel Fiyatları
  7. Malatya Ekspresi (Malatya-Elazığ) Arası Tren Saat Kaçta Fiyatı Nedir

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here