Malatya

Malatya Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 20 Yer! Nereler Gezilir, Nereye Gidilir? Malatya Gezilecek Yerler bakımından Türkiye’nin en güzel şehirlerinden birisidir. Malatya’ya geldiğiniz zaman kesinlikle sıkılmayacak kadar güzel vakit geçireceğinize emin olabilirsiniz.

Malatya Gezilecek Yerler

Günpınar Şelalesi

Darende İlçemizde bulunan bu cennet köşesine Öncelikle Şelalenin fiziki özelikleri ile ilgili kısa bir bilgi verelim. Şelale ilçeye yaklaşık 7 km uzaklıktadır.

Şelaleyi besleyen birden fazla farklı kaynak vardır şelalenin suyu 40 metre yükseklikten adeta dans eder gibi yere düşmektedir. Bu manzara şelaleyi muazzam kılmaktadır.

Şelaleyi besleyen ve şelaleden tamamen bağımsız şelalenin solunda bulunan kaynak suyu ilimizin çetin kış şartlarında donmaktadır. Bu donma olayı kaynak suyun doğa manzarası resmini sergilemektedir.

Adeta bize Pamukkale’yi andırmaktadır. Ayrıca şelalenin yan tarafında kurulan tesislerle ziyaretçilere yeme –içme hizmetlerinde bulunmaktadır. Yine ziyaretçiler için şelalenin kaynak suyuna doğru 1,5 km’lik bir yürüyüş yolu tesis etmişlerdir.

Tohma Kanyonu

Bu kanyon ilçemizin yeryüzü şekillerini en iyi anlatan yerdir. Dik ve dike yakın bir yamaçta oluşan bu kanyonun içinde Thoma Çayı geçmektedir.

Bu Çay içinde Rafting sporları için vazgeçilmez bulunmaz bir yerdir. Ayrıca kanyonda bulunan dik yamaçlarından dolayı tırmanış sporcularına adrenalin saatler yaşamaktadır.

Bunların dışında muhteşem manzarası ile insanları adeta büyülemektedir. Fotoğraf çekmek isteyenler için bulunmaz bir mekandır. Buraya yolunuz düştüğünde mutlaka uğramalısınız.

Hasan Gazi Türbesi Ve Şehitlik Anıttı

Hasan Gazi Peygamber efendimizin torunlarından olan Hüseyin Gazinin kardeşi Seyyid Battal Gazi’nin amcası ve kayınpederidir. Hasan Gazi Abbasiler zamanında  Zengibar Kalesinin kuşatması sırasında şehit düşmüştür.

Buraya defnedilip onun adına türbe yaptırılmıştır. ölüm tarihi olarak Tarih olarak 830 olduğu söylenilir. Ayrıca burada bulunan şehit anıtı ise bugüne kadar bütün savaşlarda şehit düşen Darendeli askerlerin gömüldüğü yerdir. Hepsi isimleri yazılı mermer taşları görmemiz mümkündür.

Gündüzbey

Yeşilyurt İlçemizin merkezine bağlı Gündüzbey beldesinde bulunan bu küçük cennet Köşesi  il merkezine 10 km uzaklıktadır. Bu beldemizde bulunan mesire yeri görülmeye değer bir yerdir.

Burada yaz mevsiminde birçok insan akmaktadır. Burada bulunan serin havası, soğuk su ve yeşilliği ile insanı büyülemektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka sevdiklerinizle gitmelisiniz.

İnönü Müzesi

Malatya ilimizin Elazığ- Malatya kara yolu üzerinde yer alan tarihi İnönü  üniversitesinin girişinde bulunan İnönü müzesi hakkında sizi bilgilendireceğiz. Fakat ona geçmeden önce bu isim hakkında biraz size bilgi verelim. Evet ismet İnönü hakkında kısa bir bilgi verelim.

İsmet İnönü Cumhuriyet tarihi açısında 2. Adam olarak bilinir. Kurtuluş savaşındaki başarılarını, devlet adamlığını, reformlarını yazarak bitiremeyiz. Ancak biz İsmet İnönü’yü daha çok Lozan Barış Anlaşmasında tanırız. Günümüze kadar varlığını sürdüren bir anlaşma olması ve sınırlarımızı kesin çizen bir anlaşma olması Türk tarihi açısında önemli bir yere sahiptir.

Bunun dışında Başbakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı hakkında ciltlerce kitap yazılabilir. Malatya doğumlu olan İsmet İnönü adına Malatya da birçok isim bulunmaktadır.

Bunlardan biri de İnönü Müzesidir. Bu müzede İnönü’ye ait birçok eser sergilenmektedir. Ayrıca İnönü’ye ait özel eşyalar ve kurtuluş savaşına ait birçok eser yine bu müze de sergilenmektedir. Haftaiçi her gün açık olan müze ziyaretçilerini beklemektedir.

Köprülü Mehmet Paşa Camii

Malatya ilimizin Hekimhan ilçesinde bulunan bu cami Osmanlı veziri Köprülü Mehmet paşa tarafında 1661 yıllında inşa edilmiştir. Hekimhan ilçesi Taşhan’ın 50 metre kadar güney doğusunda bulunan bu cami tek minarelidir.

Giriş kapısı üzerinde bulunan talik hatla yazılmış kitabesi bulunmaktadır. bu kitabe iki kısımdır. Birinci kısmı caminin mekan kapısında bulunur ikinci kısmı ise çeşmenin olduğu yere yani muslukların üst kısmında bulunur.

Tamir kitabesi 1815 yılında okunur hale gelmiştir. Esas mekan dikdörtgen şeklinde olup duvarı ile minaresi bitişik haldedir. Bu mekan 1989 yıllında onarımdan geçilmiştir.

Levent Vadisi

Akçadağ ilçesi Levent beldesi sınırları içerisinde bulunur. Burada birçok mağara ve ismini dahi bilmediğimiz yapılar bulunur.

Burada çok yüksekte kalan uçurumlar bulunur. Buraya yolunuz düştüğünde gelirseniz hem çok şaşıracaksınız hem de baya eğleneceksiniz.

Abdurrahman Erzincani Camii ve Küllüyesi

Bu külliye ve cami Darende ilçemize bağlı Balaban Kasabasında bulunur. Abdurrahman Erzincani Yıldırım Beyazit zamanında yaşamış ve büyük hizmetler yapmıştır.

1432 yıllında vefat etmiştir. Onun adına cami ve külliye yaptırılmıştır. Cami ve külliye İslam şartlarına uygun ve dikkat çekici bir mimari ile yapılmıştır. Buraya yolunuz düştüğünde gelip görmenizi tavsiye ediyorum.

Malatya Müzesi

İlimizin merkezine bağlı Kernek Meydanında bulunur. Bu müze 1971 yıllında açılmıştır. Malatya’da bulunan birçok antik kente yapılan kazılarda elde edilen eserler burada sergilenmektedir.

Bu eserler Neolitik, Kalkolitik, Tun, Hitit, Urartu, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait eserler bulunmaktadır. Müzede şuan 15.000 eser bulunur. Yolunuz düşerse bu müzeyi ziyaret etmelisiniz.

Orduzu Pınarbaşı Mesire Alanı ve Şelalesi

Malatya-Elazığ kara yolu üzerinde, merkeze 5 km uzaklıkta bulunur.  Bu mesire alanı Malatya ilimizin en meşhur mesire alanlardan biridir.

Yaz mevsiminde Malatyalılar kendilerini buraya atıyorlar. Şelaleden akan serin su ve yeşilliği ile çok güzel bir gün geçirebileceksiniz.

Battalgazi Ulu Cami

Malatya ilimizin Battalgazi ilçesinde bulunan bu cami 1224 yıllında Anadolu Selçuklu hükümdarı Alaaddin Keykubat tarafında inşa edilmiştir. Mimarı Mansur bin Yakup’tur. Cami eyvanlı tipli olup Anadolu’da tek örnekli camidir. Cami mimari olarak İran’da bulunan Büyük Selçuklu camilerine benzemektedir. Caminin yazıtı şuan şehir müzesinde sergilenmektedir. Caminin mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Buraya yolunuz düşerse bu camiye mutlaka uğrayın.

Aslantepe Ören Yeri

Aslantepe Ören Yeri, Malatya şehrimizde bulunan antik bir kenttir. Bu kentte Roma ve Bizans dönemine ait çok sayıda kalıntı bulunmaktadır. Türkiye’deki en büyük höyüklerden biri olan Aslantepe Ören Yeri M.Ö. 5 bin yıllarından M.S. 11. yüzyıla kadar yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Günümüzde açık hava müzesi olarak hizmet etmektedir. Buraya çok sayıda ziyaretçi gelmektedir.

Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı

Malatya ilimizde bulunan Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı 1632 yıllında Silahtar Mustafa tarafında inşa edilmiştir. Silahtar Mustafa, 4. Murat’ın silahtarı olup Anadolu’da çok önemli hizmetlerde bulunmuştur. Uzun yıllar büyük hizmetlerde bulunan kervansaray 2007-2010 yılları arasında restore edilip ziyaretçilerine açılmıştır. Günümüzde müze olarak kullanılmaktadır.

Malatya Beşkonaklar Etnografya Müzesi

Malatya şehir merkezinde bulunan müzede yöre halkının geçmişte kullandığı eşyaların sergilendiği bir müzedir. Burada mankenler üzerinde yöre halkın kullandığı kıyafetler sergilenmektedir. Ayrıca müze de Cep saatleri, yüzükler, tespihler, ağırlık ölçü aletleri, kazanlar, tepsiler, çakmaklar ve aydınlatma araçları sergilenmektedir. Buraya gelip Malatya şehrin kültürünü okuyabilirsiniz.

Kudret Havuzu

Malatya ilimizde bulunan Tohma Kanyonunda bulunan kayalardan sıcak su çıkmaktadır. Çıkan bu sıcak su 80, 120 ve 150 santimetre derinliğinde 3 havuz meydana getirmiştir. Bu havuzların en büyükleri ve en popüler olanı Kudret Havuzudur. Bu havuz yaz-kış fark etmeksizin hep sıcaklığı 22 °C’dir. Bu havuza yüzmek ve şifa bulmak için her yıl çok sayıda ziyaretçi gelir. Sizin de yolunuz düşerse buraya gelmelisiniz.

Medişeyh Türbesi

Malatya ilimizde bulunan Medişeyh Türbesi gezilip görülmesi gereken bir yerdir. Bu türbe Peygamber efendimizin Sahabelerinden Abdurahman Gazi hazretlerine aittir. Abdurahman Gazi ilçeye birçok hizmeti olmuştur. Vefat edince buraya gömülmüştür. Ayrıca burada bir de cami bulunmaktadır. Buraya birçok kişi ziyarette gelir. Dua edip adak adarlar. Yolunuz düşerse sizde ziyaret edin.

Somuncu Baba Türbesi ve Camisi

Malatya ilimizin Darende ilçesinde bulunan Somuncu Baba Türbesi ve Camisi inşa tarihi tam olarak bilinmemektedir. Fakat caminin minaresi 1686 yıllında inşa edildiği bilinmektedir. Bu yapı uzun yıllar onarılıp günümüze sağlam bir şekilde ulaşmıştır. Buraya yolunuz düşerse cami minaresinde bulunan Somuncu Baba Müzesini de ziyaret edin.

Kanlı Kümbet

Malatya ilimizde bulunan Kanlı Kümbet, Tam olarak bilinmemekle birlikte 15. yüzyılda inşa edildiği söylenmektedir. Burası halk dilinde cellathane olarak bilinir. Burası için herkes farklı yorumlar yapılmaktadır. Bazı araştırmacılara göre burası insanların idam edildiği bir yer, Diğer araştırma grubun ise buranın bir anıt mezar olduğu söylenmektedir. Kare planlı bu yapı mimarisi oldukça dikkat çekicidir.

Abdullah Ağa Konağı

Malatya ilimizin Yeşilyurt ilçesinde bulunan Abdullah Ağa Konağı 1900’lü yılların başında Yeşilyurt Eski kaymakamlarından ski belediye başkanlarından Abdullah Ağa tarafında inşa edilmiştir. İlk inşası kerpiçten olduğu için birçok kez onarım görmüştür. Buraya gelirseniz burayı mutlaka ziyaret edin.

Göz at ;

  1. Malatya Gezilecek Yerler
  2. Malatya’da Gezilecek 10 Yer
  3. Malatya Gece Hayatı
  4. Malatya Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  5. Doğu Anadolu Bölgesi’nin Güzelliğini Yaşatan, Mutlaka Ziyaret Edilmesi Gereken 10 Yer
  6. Malatya Otelleri ve Malatya Otel Fiyatları
  7. Malatya Ekspresi (Malatya-Elazığ) Arası Tren Saat Kaçta Fiyatı Nedir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz