Martinique Gezi Rehberi
Martinique Gezi Rehberi

Martinique, yaklaşık 400 bin nüfusu ile Karayiplerde bulunan Fransa’nın denizaşırı bölgelerinden biridir. Ülkenin güneyinde Saint Lucia, Güneydoğusunda Barbados ve kuzeyinde Dominika adaları ile komşudur. Burada gezilip görülecek birçok plaj, park, bahçe, tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse gezip görmeniz gereken 10 harika yer belirledik. Bu yerleri ziyaret etmeden geri dönmeyiniz. İşte o yerler…

Pelee Dağı

Pelee Dağı, Martinique adasında bulunan 1397 m yüksekliğindeki yanardağdır. 8 Mayıs 1902 yıllında çok feci bir şekilde patladı. Dağın yakınlarında yer alan Saint-Pierre şehrini adeta yerle bir etti. Burada yaklaşık 30 bin kişi hayatını kaybetti. Patlamadan sonra bazı yerler hatıra olarak bırakıldı. Şimdi buraya gelen turistler 100 yıl önceki yıkıntıyı görebiliyor. Aynı şekilde dağın patlaması sonucu ortaya harika manzaralar da çıkmıştır. Buraya  rehberli turlar eşliğinde dağın zirvesine çıkıp şehrin ve dağın manzarasını izleyebilirsiniz.

Les Salines

Ülkenin güneyinde Sainte-Anne’ya yakın bir yerde bulunan Les Salines, tam bir deniz cennetidir. Burada yaklaşık 1-1,5 km uzunluğunda harika bir sahil bulunmaktadır. Bu sahil üzerinde ülkenin en popüler plajları bulunmaktadır. Buraya gelip deniz, kum ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Sevdiklerinizle birlikte huzurlu bir tatil için bu şehir tercih edilebilir. Deniz turizmi için en çok tercih edilen kentlerden biridir.

Sainte-Anne

Ülkenin en güneyinde yer alan Sainte-Anne, harika bir tatil köyüdür. Burada birçok restoran, mağaza ve el sanatları pazarı bulunmaktadır. Burayı asıl popüler hale getiren ise plajlarıdır. Buraya gelip kumsallarından uzanıp güneşlenebilirsiniz. Bu tatil köyü size harika bir tatil keyfi sunmaktadır. Ayrıca şehrin nefes kesen manzarası da bulunmaktadır. Buraya gelen turistlere çok hoş görsel şölenler karşılamaktadır.

Grand-Riviere

Grand-Riviere, ülkenin kuzey ucunda yer alan bir balıkçı köyüdür. Burada harika doğal güzellik alanları bulunmaktadır. Siyah kum plajında deniz, kum ve güneşin keyfini yaşayabilir. Burada çıkıp köyde yer alan bir restoranda lezzetli balık tadabilirsiniz. Oradan da çıkıp köyün harika doğa eşliğinde yürüyüş yapabilirsiniz. Hatta buradan Dominika’ya geçiş yapabilirsiniz.

Fort-de-France

Fort-de-France, Fransa’nın denizaşırı illerinden biri olan Martinique’nın başkenti ve yaklaşık 90 bin nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. Burada gezilip görülecek birçok turistik yapı bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse şehirde yer alan heykellerle bezenmiş parklar, görkemli katedraller, Çok sayıda eser sergileyen müzeleri ve farklı mimari tarzda inşa edilen tarihi yapıları ziyaret etmeden geri dönmeyiniz.

Pointe Du Bout

Karayip Denizin kıyısında kurulan Pointe Du Bout, gezilip görülmesi gereken bir tatil kentidir. Buraya gelip harika plajlarında muazzam bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Oldukça popüler bir tatil kenti olup yıl boyunca çok sayıda turist ağırlamaktadır. Aynı zamanda gece hayatı da oldukça renklidir.

Ajoupa-Bouillon

Ajoupa-Bouillon, Ülkenin kuzeyindeki Pelee Dağı’nın eteğinde yer alan bir tatil kasabasıdır. Bu kent, daha çok doğal güzellikleriyle bilinmektedir. şehrin harika köyleri bulunur. Buraya doğa yürüyüşüne çıkıp nefes kesen manzaraları izleyebilirsiniz. Burada çok harika fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Route de la Trace

Baştan berri belirtiğimiz gibi bu ülke daha çok doğal güzellikleriyle bilinmektedir. Bu nedenle bu harika doğa eşliğinde yürüyüş alanları bulunmaktadır. Bunlardan biri de ormanlardan başlayıp Pelee Dağı’na kadar uzanan Route de la Trace rotasıdır. Bu yürüyüş rotasında harika fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Bol oksijenli huzur dolu bir yürüyüş olacaktır. Denemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Caravelle Peninsula

Ülkenin doğu tarafında yer alan Caravelle Peninsula, gezilip görülmesi gereken turistik bir yarımadadır. Burada Dubuc Kalesi ve Tartane Plajı gibi hem tarihi hem de doğal güzellik alanları bulunmaktadır. Doğaseverlerin mutlaka uğraması gereken bir adrestir. Buraya geldiğinizde memnun bir şekilde ayrılacağınızdan emin olabilirsiniz. Huzurlu bir tatil keyfi için burası iyi bir adres.

10  Balata Botanik Bahçesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Fort-de-France’ın yakınlarında yer alan Balata Botanik Bahçesi, gezilip görülmesi gereken bir cennet bahçesidir. Burada yaklaşık 3 bin bitki türü bulunmaktadır. Bunun dışında yine su lilyumları ve lotus çiçeği ile süslenmiş havuzlar bulunmaktadır. Dağ ve bahçe manzarasını izleyip yeni birçok bitkiyi tanıyıp görmek için buraya mutlaka gelmelisiniz.


Bunlar dışında Martinique hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Martinique

Nüfus: 396.364

Başkent: Fort-de-France

Resmi Dili: Fransızca

Para Birimi: Euro

Bulunduğu Kıta: Kuzey Amerika

Kuruluş Tarihi: 28 Eylül 1958

Vize Durumu: Martinique vize isteyen ülkeler arasındadır. Buraya gitmek için vize almanız gerekir.

Martinique Nerede, Nasıl Gidilir?
Martinique Nerede, Nasıl Gidilir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here