Maslak Kasrı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri

İstanbul’da Şişli’de Büyükdere Caddesi’nde İstinye ve Tarabya kavşakları arasında yer alan Maslak Kasrı II. Mahmut döneminde inşa edilmiştir. Maslak Kasrı günümüzdeki şeklini Abdülaziz döneminde almıştır. Maslak Kasrı; Kasr-ı Hümayun, Mabeyn-i Hümayun, Paşalar dairesi, Çadır Köşkü ve limonluktan oluşmaktadır. Maslak Kasrı Osmanlı eserlerine göre oldukça sade bir yapıya sahiptir.

Maslak Kasrının Kasrı Hümayun bölümünde Sultan Abdülhamid’in çalışma ve yatak odası sergilenmektedir. Mabeyn-i Hümayun bölümü küçük ve tek katlıdır. Burası Sultanın özel dairesidir. Buradan içinde kıymetli bitkiler, fen ağaçları ve kamelyalar bulunan Limonluk bölümüne geçilmektedir. Kasrın en dikkat çeken bölümlerinden biri olan Çadır Köşk sekizgen bir yapıya sahiptir.

Çadır Köşk ahşap işçiliği ile kendisine hayran bırakmaktadır. Maslak Kasrının Paşalar Dairesi kısmı ise tek katlı bir yapıdır ve içinde hamam bulunmaktadır. Muazzam bir güzelliğe sahip olan Maslak Kasrının bahçesinde güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz.

Maslak Kasrı Nerede

Maslak Kasrı İstanbul’un Şişli ilçesinde Büyükdere Caddesi üzerinde yer almaktadır.

Maslak Kasrı Nasıl Gidilir

Maslak Kasrına toplu taşıma araçları ile ulaşmak için İETT otobüslerine binip Şişli Atatürk Sanayi kavşağı otobüs durağında inmeniz gerekmektedir. Metro ile ulaşmak için ise Sarıyer Darüşşafaka metro istasyonu durağından inmemiz gerekmektedir.

Maslak Kasrı Ziyaret Saatleri

Milli saraylara bağlı olan Maslak Kasrı Pazartesi ve Perşembe günleri hariç haftanın her günü 09 00 ile 17 00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Maslak Kasrı Giriş Ücreti

Maslak Kasrı giriş bileti tam 5 TL, indirimli 2,5 TL’dir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here