Mauritius Gezi Rehberi
Mauritius Gezi Rehberi

Mauritius ya da resmî adıyla Mauritius Cumhuriyeti, yaklaşık 1,2 milyon nüfusuyla Güney Afrika kıtasında yer alan bir ada ülkesidir. Ülke, Madagaskar’ın doğusunda Hint Okyanusu’nun güneybatısında bulunur. Yeryüzündeki cenneti andıran Mauritius renkli festivalleri, tropik ormanları, kültürel ve doğal hazineleri ile muhteşem bir güzellik oluşturmaktadır.

Göz at ;

  1. Port Louis Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Mauritius Gezilecek Yerler
  3. Mauritius’da Gezilecek 10 Yer
  4. Mauritius Nerede?
  5. Mauritius’un Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  6. Mauritius Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Mauritius adasının çevresini sarmalayan mercan bahçelerini andıran mercan kayalıkları adayı Okyanusu’nun dalgalarına karşı korumaktadır. Doğa harikası güzelliğe sahip olan Mauritius Adasında birbirinden güzel plajlarını, sahillerini, tarihi tapınakları, gümüş renkli kumsalları, birbirinden güzel ve gelişmiş şehirlerini ve çeşitli doğal güzelliklerini görebilirsiniz. Buraya yolunuz düşerse gezip görmeniz gereken 10 yer belirledik. İşte o yerler…

Port Louis

Hint Okyanusun kıyısında yer alan Port Louis, Mauritius’un başkenti ve 150 bin nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. Bu şehir, 1735 yılında Fransızlar tarafından kurulmuştur. Burada gezilip görülecek birçok doğal güzellik alanı ve tarihi yapı bulunur. Buraya yolunuz düşerse sevdiklerinizle birlikte harika bir gezi yapmış olursunuz.

Afrika’nın en güzel başkentlerinden biridir. Burada gezi, eğlence ve huzur adına aradığınız her şey mevcuttur. Buraya yolunuz düşerse Mavi Penny Müzesi, Doğal Tarih Müzesi, Fotoğraf Müzesi, Sir Seewoosagur Ramgoolan Botanik Bahçesi, Citadel Fort Adelaide, Le Pouce, Caudan Rıhtımı, Jummah Camii, Aapravasi Ghat, Hükumet binası ve Çin Mahallesi gibi turistik yapıları gezip görmeden geri dönmeyiniz.

Beau Bassin

Ülkenin orta kesiminde Plaines Wilhems Bölgesi içerisinde yer alan Beau Bassin-Rose Hill, 100 bini aşan nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Buraya yolunuz düşerse sevdiklerinizle birlikte gelip Afrika’nın cennet ülkesini gezip burada yer alan harika yapıları keşfedebilirsiniz. Ayrıca buraya gelmişken yöreye özgü lezzetleri de mutlaka tadın.

Grand Baie

Mauritius Adasının kuzey bölümünde yer alan Grand Baie ya da Türkçe İsmiyle Büyük Koy, popüler bir tatil beldesidir. Burada uçsuz bucaksız plajlar, kumlu sahiller ve bakir doğasıyla yıl boyunca çok sayıda turist ağırlamaktadır. Burada birçok plaj, konaklama yeri, eğlence yeri, Alışveriş yerleri, restoran ve  tapınak bulunur. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.

Île aux Cerfs Adası

Ülkenin doğu kıyısında yer alan Île aux Cerfs Adası veya Türkçe ismiyle Geyik Adası, Flacq bölgesinde bulunan harika bir tatil adasıdır. Bu cennet adası yaklaşık 100 hektarlık bir alanda oluşmaktadır.

Burada birçok harika plaj bulunmaktadır. Buraya gelip sevdiklerinizle birlikte harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Adanın manzarası tek kelime harikadır. Kumlu plajları, güzel lagünü ve çok çeşitli aktivite olanaklarıyla yıl boyunca çok sayıda turistte ev sahipliği yapmaktadır.

Seven Colored Earth

Chamarel ovasında yer alan Seven Colored Earth veya Türkçe ismiyle Yedi Renkli Dünya, Yedi ayrı renkteki kumlardan oluşan küçük bir kumul alandır. Bu bölgedeki kumların inanılmaz renk tonları, insanlar arasında yedi renkli dünya olarak bilinmesine neden olmuştur. Günümüzde, kum tepeleri ahşap bir çitle korunmakta, ziyaretçiler burada yapılan gözlem yerlerine çıkığp alanı izleyip fotoğraf çekebiliyor.

Buraya gelen turistlere harika bir görsel şölen sunmaktadır. Bu harika manzarayı ölümsüzleştirmeyi unutmayın. Buraya yıl boyunca çok sayıda turist akın etmektedir. Buraya gelip bu kumul alanı ziyaret ettikten sonra yine yakın alanda yer alan Ülkenin en güzel şelalesi olan Chamarel Şelalesi ve St. Anne Kilisesi’ni ziyaret edin.

Le Morne Brabant

Hint Okyanusu’ndaki Mauritius adasının güneybatı ucunda yer alan Le Morne Brabant, gezilip görülmesi gereken harika bir yarımadadır. Buranın tarihi çok eskiye dayanmaktadır. Fakat daha çok kaçak köleler için bir sığınaktı. Burası ülkenin köleliği kaldırılması için bir ön koşul olmuştur.

Bu nedenle zaman zaman köleliğin kaldırdığı yarımadada anma ve çeşitli eğlence törenleri yapılmaktadır. Bu yarımada harika bir manzarası, plajları ve bakir doğasıyla yıl boyunca çok sayıda turistte ev sahipliği yapmaktadır. Burası 2008 yıllında UNESCO tarafında Dünya Mirası olarak ilan etmiştir.

Ganga Talao Gölü

Savanne’nin güneybatı bölgesinde yer alan Ganga Talao Gölü, deniz seviyesinden 550 metre yükseklikte bulunan bir krater gölüdür. Burası ülke halkı için hem kutsal hem de özel bir alandır. Bu nedenle birçok tapınak bulunmaktadır. Her yıl burada çeşitli anma ve festivaller yapılmaktadır. Göl içerisinde çok farklı balık türleri bulunmaktadır. Fakat bu göl kutsal sayıldığı için balık tutmak kesinlikle yasaktır.

Buraya gelip hem gölün harika manzarasını izleyip hem de burada yer alan dini yapıları ziyaret edin.Gölün derinliği ortalama 18 metredir. Her yıl buraya gelen çok sayıda ziyaretçi; dua etmek, meditasyon yapmak, yerel maymunlarla oynamak ya da sadece göl kenarında yürümek ve manzarayı izlemek için bu bölgeyi ziyaret ederler.

Mauritius Plajları

Mauritius ülkesi bir ada ülke konumda bulunduğu için burada çok sayıda plaj bulunmaktadır. Buraya gelip bu plajlarda harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Dünyanın en güzel plajları burada bulunur deselerdi hayatta inanmazdım. Fakat gidip kendim gördüm ve inadım.

Siz de sevdiklerinizle birlikte huzurlu, eğlenceli ve daha az bütçe ile tatil yapmak isterseniz bu ada ülkesine gelmelisiniz. Buraya geldiğinizde uğramanız gereken plajlar şunlar olabilir. La Cuvette Public Plajı, Pereybere Halk Plajı, Bain Boeuf Halk Plajı ve tabi ki Büyük Koy Plajı…

Curious corner of Chamarel

Adanın güney batısında yer alan Curious corner of Chamarel veya Türkçe ismiyle Chamarel’nin Meraklı Köşesi, Bölgedeki türünün ilk örneği olan etkileşimli yanılsamalar ve sanat galerisidir. Kısaca garip bir müzedir. Yedi Renkli Dünya’nın karşısına kurulmuş bu müze mutlaka ziyaret edilmesi gerekir. Buraya geldiğinizde şaşırmanız elde değil. Çünkü gördüğünüz birçok şeyin yansımadan ibaret olduğuna şahit oluyorsunuz.

Bunun iştirak edene kadar baya şaşırıp kalıyorsunuz. Ayna Labirenti, Ames odası, Baş aşağı oda ve Lazer müzik odası gibi harika bölümleri bulunmaktadır. Burayı 1,5 saat gezip hayatınızda unutamayacağınız bir anı olarak size kalacaktır. Bu müze her gün 9.30 – 17.00 saatleri arasında ziyarette açıktır. Giriş ücreti ise şöyledir.

  • Yetişkin başına fiyat: 10 Euro
  • Çocuk başına fiyat (3-12 yaş): 6 Euro
  • Bebek başına fiyat (0-2 yaş): Ücretsiz

10  Black River Gorges Ulusal Parkı

Ülkenin güneybatısında yer alan Black River Gorges Ulusal Parkı veya Türkçe ismiyle Kara Nehir Gorges Milli Parkı, 6754 km²’lik alanıyla ülkenin en büyük milli parkıdır. Bu park, 15 Haziran 1994 tarihinde ilan edilmiştir. Burada birçok hayvan ve bitki türü bulunmaktadır. Yine harika manzaralarla doğa severlere sonuna kadar kapısını açmaktadır. Burası doğa yürüyüşçüleri ve kuş gözlemciliğe merakı olan kişiler için harika bir adrestir. 09:30 – 13:00 saatleri arasında buraya gelip harika doğayı izleyip ve bünyesinde bulunduran hayvanları gözlemleyebilirsiniz.


Bunlar dışında Mauritius hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Mauritius

Nüfus: 1.277.459

Başkent: Port Louis

Resmi Dili: İngilizce

Para Birimi: Mauritius rupisi

Bulunduğu Kıta: Afrika

Kuruluş Tarihi: 12 Mart 1968

Saat Farkı: Yerel saat Türkiye saatine göre 2 saat daha ileridir.

Önemli şehirleri: Port Louis, Flic en Flac, Beau Bassin, Rose Hill

Vize Durumu: Buraya yapılan seyahatlerde süresi 30 günü aşmayan ziyaretlerde vize gerekmemektedir.

Mauritius Nerede, Nasıl Gidilir?
Mauritius Nerede, Nasıl Gidilir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz