Narlıdere

İzmir merkezinde yer alan Narlıdere İzmir’in gelişmekte olan ilçelerindendir. Merkeze yakın olmasından dolayı ulaşımı gayet kolaydır. Sakin ve huzurlu olan Narlıdere’de gezilecek yerler şunlardır:

Narlıdere Gezilecek Yerler

Narlıdere Kültür Evi (Tarihi Cemevi): Narlıdere’de bulunan tarihi cem evi en eski binalardandır. Eski zamanlarda cem evi olarak kullanılan bu bina günümüzde restore edilerek müzeye dönüştürülmüş ve kültür evi olarak hizmet vermeye başlamıştır. Bu kültür evi dokuz odadan oluşmaktadır.

Yöreye özgü giydirilen yaklaşık 21 adet heykel bulunmaktadır. Bu bölgede yapılan çalışmalar sonucu elde edilen tarihi belgeler ve kültürel materyaller sergilenmektedir. Tarihi cemevi olan bu müzede önceleri kullanılan ve cemlerin yapıldığı cem odası, mezar odası ve çilehane bulunmaktadır.

Ayrıca Alevi inancına ait kaynakların bulunduğu kütüphane ve fotoğraf odası da bulunmaktadır. Binanın bahçesinde ise eski zamanlarda genç kızların başında durup sevdiklerine maniler okuduğu kuyu bulunmaktadır. Hem tarihi hem de kültürel bir yolculuk için bu kültür evi haftanın her günü ziyarete açıktır.

Narlıdere Şehitliği: Atatürk Kültür merkezinin karşısında bulunmaktadır. Kurtuluş Savaşı şehitleri için yapılan bu şehitlik restore edilerek günümüze kadar ulaşması sağlanmıştır. Bu şehitlikte toplam 19 şehit mezarı bulunmaktadır. Narlıdere geziniz sırasında bu şehitliği ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Göz at ;

  1. Narlıdere Gezilecek Yerler
  2. Narlıdere Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
  3. İzmir Gezilecek Yerler
  4. İzmir Gece Hayatı
  5. İzmir’de Gezilecek 10 Yer
  6. Kordon Boyu Nerede, Nasıl Gidilir
  7. İzmir Karagöl Tabiat Parkı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
  8. İzmir Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  9. İzmir Sasalı Doğal Yaşam Parkı Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri, Giriş Ücreti
Narlıdere Şehitliği
Narlıdere Şehitliği

Narlıdere’de nar ağaçları, çeşitli sebze meyve ve çiçekten oluşan seralar bulunmaktadır. Ayrıca kapalı alan da kurulu olan modern yapıya sahip Narlıdere pazarını da ziyaret edebilirsiniz.

Narlıdere Hangi Şehirde
Narlıdere Hangi Şehirde
Narlıdere Harita
Narlıdere Harita
Narlıdere Nasıl Gidilir
Narlıdere Nasıl Gidilir
Narlıdere
Narlıdere

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz