Narman

Narman ilçesi Erzurum ilimize bağlı 21 ilçesinden biridir. İlçemize şehir merkezine yaklaşık 96 km uzaklıktadır. İlçemize ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşım sağlanabilir.

Erzurum’un İlçeleri

Narman ilçemiz bir kısım Toprağı Karadeniz bir kısım toprağı ise Doğu Anadolu bölgesinde bulunur. İlçemiz kanyon ve peri bacaları ile meşhurdur.

Narman Haritası

İlçemiz birçok medeniyette kucak açmıştır. Bu medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetler misafir olarak kalıp gitmişlerdir. Giderken arkalarında ilçemize hediye olarak birçok tarihi yapı bırakmışlardır. Bu medeniyetlerden biri de Bizanslılardır. Bizanslılar zamanında bu ilçe “Namurvan – Namervan” ismini almıştır. Daha sonra Narman ismi olarak kullanılmıştır.  Narman ilçemiz 1954 yıllında ilçe olma statüsüne kavuşmuştur. İlçemize bağlı 50 mahalle bulunmaktadır.

Narman

Narman ilçemizde gezilip Görülecek Yerler:

Narman ilçesinde gezilebilecek alanlar olarak Peri Bacaları, Narman Kanyonu, Ethem Baba Türbesi ve Osmanlı dönemine ait tarihi kalıntılar bulunmaktadır.

Peri Bacaları:  İlçe merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan bir kanyon bulunur. Bu kanyon içinde geçerken çok muhteşem manzaralara şahit oluyorsunuz. Arabanızı bıraktıktan sonra biraz yaya olarak yürüdükten sonra Kırmızı Renge bürünmüş Peri Bacalarına şahit oluyorsunuz. Bu yapı sizi kendine hayran bırakıyor. Dünyada ender rastlanan bu yapı karşısında bol fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyiniz.

Peri Bacaları
Narman Peri Bacaları

Narman Kanyonu: Bu kanyonun tarihi milyonlarca yıl öncesine dayanmaktadır. kapadokyadaki Peri bacalarını andıran bu kanyon bir vadi içinde bulunur. Muhteşem manzarası ile insanı kendine çekmeyi başarmaktadır. Bu kanyonda çeşitli hayvanlar görülür. Siz oraya gittiğinizde bu hayvanları çıplak gözle görme şansınız oluyor. Bu hayvanlar : Kaya Kartalı, Şahin, Kerkenez, Atmaca, Kınalı keklik, Bıldırcın, Kaya bülbülü, Çinte, Toygar, Kırlangıç, Arı Kuşu, Serçe, Saksağan ve Karga gelmektedir. Ayrıca vadide; Gelengi(Yer Sincabı)Afrika Tavşanı, Tilki, Kurt, Domuz, Su Samuru, Tavşan, Ayı ve Porsuk gibi memeli hayvanlar da bulunmaktadır.

Narman Kanyonu

Ethem Baba Türbesi:  İlçe merkezinde bulunan bu türbe mimari olarak önemli bir yapı sayılmasa d içinde yatan şahsın kişiliği yöre halkı için önemli bir yere sahiptir. Burada yatan kişinin asıl ismi İbrahim’dir. Ama yöre de ona Ethem Baba demişlerdir. Ethem baba çok önemli biriymiş. Sürekli rüyasında Peygamberimizi ve Hz. Ali’yi görmektedir. Aynı zamanda Ethem Baba bir yazarmış. Birçok kitabı varmış. Fakat 1. Dünya Savaşı sırasında bunları hepsini yakıp yıkmışlardır. Ethem Baba da 1916 yıllında burada vefat edilmiştir. Türbesini buraya yapmışlardır. Birkaç kez onarımdan geçen türbe kesme taştan inşa edilmiştir. Yol geçtiği için kaç kez yıkılmaya karar verdilerse de Yöre halkı izin vermemiştir.

Ethem Baba Türbesi

Sonuç olarak bu şirin ilçemize yolunuz düşerse mutlaka uğrayıp bu tarihi ve doğal güzellikleri görmelisiniz. Özellikle Peri Bacaları Görülmesi gereken bir yerdir.

Narman Nerede

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz