Orta Afrika Cumhuriyeti'nde Gezilecek 10 Yer
Orta Afrika Cumhuriyeti'nde Gezilecek 10 Yer

Yaklaşık 5 milyon nüfusuyla Afrika kıtasının orta bölümünde yer alan Orta Afrika Cumhuriyeti, denize kıyısı bulunmayan bir kara ülkesidir. Ülke; batısında Kamerun, doğusunda Sudan, güneyinde Kongo cumhuriyeti ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti, kuzeyinde Çad ile komşudur.

Göz at ;

  1. Bangui Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Orta Afrika Cumhuriyetinde Gezilecek 10 Yer
  3. Orta Afrika Cumhuriyeti Nerede?
  4. Orta Afrika Cumhuriyetinin Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Orta Afrika Cumhuriyeti Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Ülke, elmas ve altın madenleri gibi zengin yer altı kaynaklarına sahip olmasına rağmen sürekli diğer devletler tarafında sömürüldüğü için Afrika’nın en fakir ülkelerinden biridir. Suç oranı oldukça yüksektir. Fakat gezilip görülecek birçok doğal güzellik alanı bulunur. Buraya yolunuz düşerse gezip görmeniz gereken 10 yer belirlerdik. İşte o yerler…

  Bouar

ülkenin batı kesiminde Nana-Mambéré Bölgesinde yer alan Bouar, önemli şehirlerden biridir. Burada yaklaşık 40 bin kişi yaşmaktadır. Gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Ülkede en çok ziyaret edilen şehirlerden biridir.

Berberati

Ülkenin batı kesiminde Mambéré-Kadéï Bölgesinde yer alan Berberati, Kamerun sınırına yakın bir konumda bulunur. Şehirde yaklaşık 110 bin kişi yaşamaktadır. Burada gezilip görülecek birçok turistik yapı bulunmaktadır. Yıl boyunca birçok turist bu şehri ziyaret etmektedir. Sizin de yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin.

Bambari

Ülkenin orta kesiminde Ouaka Bölgesi içerisinde yer alan Bambari, gezilip görülmeye değer önemli Orta Afrika şehridir. Burada birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Buraya yolunuz düşerse bu şehre mutlaka ziyaret edin derim.

Ubangi Nehri

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bangui’da yer alan Ubangi Nehri, yaklaşık 1.060 km uzunluğunda 772.800 km² havza alanıyla dikkat çekmektedir. Özellikle Günbatımı manzarasıyla ünlü bir akarsu olup yıl boyunca çok sayıda kişiyi ağırlamaktadır. Keyifli bir yürüyüş yapmak ve bol bol manzara fotoğrafı çekmek için burayı tercih edebilirsiniz. Şehre ve ülkeye hayat veren bir nehirdir.

Sokak Pazarı

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bangui’da yer alan Sokak Pazarı(Marche Central), gezilip görülmeye değer bir alışveriş yeridir. Bu pazarlarda istediğiniz birçok şeyi rahatlıkla bulabilirsiniz. Buraya yolunuz düşerse sevdiklerinize hediye almak için bu pazarlara mutlaka uğrayın.

M’Baiki Ormanı

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bangui’da yer alan M’Baiki Ormanı, mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Balta Girmemiş bu ormanları ziyaret edip keyifli zaman geçirebilirsiniz. Buraya yolunuz düşerse sevdiklerinizle birlikte huzur ve sakinliğin adresi olan bu ormanı mutlaka ziyaret edin.

Boali Şelaleleri

Mbali Nehri üzerindeki Boali Şelaleleri, Başkent Bangui’nin yaklaşık 100 kilometre kuzeybatısındaki Boali şehrinde bulunuyor. 50 metre yükseklikten akan bu şelale,  250 metrelik bir genişliğe sahiptir. Dökülme anı ve döküldükten sonra ortaya harika manzaralar çıkmaktadır. Buraya yolunuz düşerse bu doğa harikası şelaleyi mutlaka ziyaret edin.

Boganda Ulusal Müzesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bangui’da yer alan Boganda Ulusal Müzesi, gezilip görülmeye değer bir müzedir. Ülkenin en büyük ve en popüler müzesidir. Burada birçok tarih ve kültürel eser sergilenmektedir. Ülkenin tarihi ve kültürü merak ediyorsanız bu müzeyi mutlaka ziyaret edin.

Dzanga Sangha Ulusal Parkı

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bangui’da yer alan Dzanga Sangha Ulusal Parkı, 6865.54 kilometrelik bir alanda 1990 yıllında ziyarette açılan ülkenin en popüler doğa alanlarından biridir. Ülkenin vahşi yaşamı ve geleneksel doğa alanı keşfetmek için bu parkı ziyaret etmelisiniz.

10  Manovo-Gounda St Floris Milli Parkı

Orta Afrika Cumhuriyeti prefektörü Bamingui-Bangoran’da yer alan Manovo-Gounda St Floris Milli Parkı, 17.400 km²’lik alanda 1979 ziyarette açılan bir milli parktır. 1988 yıllından berri  UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunuyor. Zengin bitki örtüsü ve faunasıyla hayranlık uyandıran bu parkta çok sayıda hayvan ve bitki türü bulunur. Buraya geldiğinizde su kuşları, kara gergedan, fil, çita, leopar, vahşi köpek gibi birçok canlı türünü görebilirsiniz.


Bunun dışında Orta Afrika Cumhuriyeti hakkındaki genel bilgileri bir liste halinde size sunacağız. Şöyle ki;
Orta Afrika Cumhuriyeti

Nüfus: 4.998.493

Başkent: Bangui

Resmi Dilleri: Fransızca, Sango

Para Birimi: Orta Afrika CFA frangı

Bulunduğu Kıta: Afrika

Kuruluş Tarihi: 13 Ağustos 1960

En Çok Ziyaret Alan Şehirleri: Bangui, Bouar, Berberati, Bambari

Vize Durumu: Buraya gitmek için vize almanız gerekir.

Saat Farkı: Orta Afrika Cumhuriyeti Saati  Türkiye saatine göre 1 saat daha geridir.

Ne Zaman Gidilir: Buraya gitmek için en uygun zaman dilimi Aralık, Mart ve Nisan aylarıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here