Otlukbeli

Otlukbeli ilçesi Erzincan ilimize bağlı 9 ilçesinden biridir. Bu ilçe şehir merkezinden yaklaşık 148 km uzaklıktadır. İlçemiz Şehir merkezinden çok uzak olmasından dolayı kendi başının çaresine bakmayı becermiştir. İlçemize Ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

Erzincan’ın İlçeleri

İlçemizin eski ismi Karakulaktır. 1800 yıllarında Bucak haline getirilip Tercan ilçemize bağlanmıştır. 1954 yıllında Çayırlı ilçesine bağlanmıştır. 1971 yıllında Belediye teşkilatı kurmuştur.  1973 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile İsmi değiştirilip Otlukbeli yapılmıştır. 1991 yıllında çıkan kanunla ilçe olma statüsüne kavuşmuştur. İlçe olarak Elazığ ilimize bağlanmıştır.  İlçe merkezine bağlı 3 mahalle 10 köy bulunur.

Otlukbeli Hangi Şehirde

İlçemizin tarihi çok eskiye dayanmaktadır. ilk buraya Hurriler yerleşmiş daha sonra onu takip eden Urartular, İskitler, Persler, Medler,  Sabarlar, Sasaniler vb. Daha sonra 1071 yıllında Türk akını başlıyor. Buraya Selçuklular, Eretna Beyliği, Mengücekler, Karakoyunlular, Akkoyunlular ve Osmanlı buraya hakim olmaktadır.

Otlukbeli Nerede

İlçemizin Tarihi yapıları ve doğal güzelliklerine bakalım

Otlubeli Gölü: Bu göl ilçe merkezine yaklaşık 6 km uzaklıktadır. İlçe de bulunan bu göl hem yöre halkı için hem de dışarıdan gelen turistler için çok önemli bir yere sahiptir. Göl yaz mevsiminde birçok ziyaretçi çekmektedir. Göl kenarında bulunan mesire yerlerine ise yöre halkının uğrak yeri olmaktadır. Bu Göl 1994 yıllında sit alanı ilan edilmiştir. Sizin de yolunuz düşerse mutlaka uğramalısınız. Güzel bir yer. Hem kafanızı dağıtırsınız. Hem piknik yapabilirsiniz. Hem de göl de yüzebilirsiniz. Bu kadar güzelliği barındıran bu gölümüze sizi de bekliyoruz.

Otlukbeli Gölü

Sonuç olarak Bu şirin ilçemize yolunuz düşerse mutlaka Otlukbeli Gölüne gitmelisiniz. Ayrıca bu Gölün yukarısında bulunan Şehitliği ziyaret edebilirsiniz.

Otlukbeli

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz