Ovacık Merkez

Ovacık, Karabük ilimizin 6 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 47 km uzaklıktadır. İlçeye gitmek için şehir merkezinde kalkan servislerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Ya da özel aracınızla tabelalar yardımıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Karabük’ün İlçeleri

Ovacık ilçesi tarihte Eti, Lidya, Paflogonyalılar, Galatlar, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinin etkileri görülür. 1350 yıllında Osmanlı hâkimiyetine girer. Cumhuriyetin ilk döneminde Ovacık, Çankırı İli Çerkeş İlçesi’ne bağlı bir bucak iken 1959 yıllında çıkan bir kanunla ilçe statüsüne kavuşur. 1995 yıllında Karabük il olunca buraya bağlanır. İlçeye bağlı 1 mahalle 42 köy bulunur. İlçemiz 2015 yıllı itibari ile toplam nüfusu 3.107’dır.

Ovacık Hangi Şehirde

Ovacık’da Gezilecek Yerler

İlçemiz turizm yönünde pek gelişmemiş olsa da ilçemizin özellikle yaylaları meşhurdur. Her temmuz ayında burada çeşitli şenlikler yapılmaktadır.  İlçemizde gezilip görülecek yerler kısaca şöyle özetleyebiliriz.

Kaya mezarları: İlçemizin Pürçükören köyünde kayalar oyulmuş 4 adet mezar bulunmaktadır. bu mezarların kime ait olunduğu bilinmiyor. Bu mezarlar Karain Kaya mezarları da denilmektedir. Ayrıca Yürekören Köyünde 3 adet Tümülüs bulunmaktadır.

Kaya Mezarı

Boduroğlu Yaylası: İlçemizde bulunan bu yayla her temmuz ayında çeşitli şenlikler yapılmaktadır. Burada doğal güzelliklere doyamayacağınız bir manzarası bulunmaktadır. Burada çadırlar kurup doğanın keyfini yaşayabilirsiniz. Ayrıca ilçede Ganibeyler Yaylası ve Çalı Yaylası da bulunmaktadır. Burada mesire yeri bulunmaktadır. Keyfinizce buraya gidip gezebilirsiniz.

Ovacık Nerede
Ovacık

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here