Özbekistan'da Gezilecek Yerler
Özbekistan'da Gezilecek Yerler

30.300.446  toplam nüfusuyla Orta Asya’da yer alan Özbekistan, Sovyetler Birliğinden bağımsızlığını kazanmış 7 devletten biridir. Ülkenin muhteşem kültürel geçmişi, birbirinden özel şehirleri, tarihi ve doğal güzellikleriyle insanları kendine hayran bırakan bir ülkedir.

Göz at ;

  1. Taşkent Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Özbekistan’da Gezilecek 10 Yer
  3. Özbekistan Nerede?
  4. Özbekistan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Özbekistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  6. Özbekistan’dan Türk Vatandaşlarına Vize Muafiyeti

Burada gezip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Bu yerlerden en gözde 10 yeri seçtik. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

1-Minor Camii

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’de yer alan Minor Cami, 2015 yıllında inşa edilen ülkenin en modern camisidir. Cami en üst düzey teknolojiyle inşa edilmiştir. Oldukça dikkat çekici bir mimari yapısı bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu camiyi ziyaret edip hikayesini dinleyin.

2-Bağımsızlık Meydanı

Ülkenin başkenti Taşkent’de yer alan Bağımsızlık Meydanı, gezip görmeniz gereken ilk noktadır. Bu meydan üzerinde geniş yeşil alanlar, ağaçlar, havuzlar, heykeller ve devasa binalar bulunur. Bunlar dışında cafe, otel, restoran, gece mekanları, alışveriş merkezleri, yürüme ve bisiklet yolları  bulunur. Şehrin kalbinin atıldığı yerdir dersek yeridir. Şehirde mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

3-Emir Timur Müzesi

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’de yer alan Timur İmparatorluğu Tarih Müzesi, 18 Ekim 1996 tarihinde ziyarette açılmış bir müzedir. Bu müze, Türk tarihinin en büyük komutanlarından biri olan Timur’un doğumunun 660. yılında Komutan Timur’a adayan müzedir. Müze mavi kubbeli küçük bir binadan oluşmaktadır. Bina içerisinde ve bahçesinde birçok heykel bulunur. Türk Tarihi ve Timur hakkında ayrıntılı bilgi almak için bu müzeyi mutlaka ziyaret edin. Türk tarihinin aydınlatılmasında önemli bir müzedir.

4-Japon Bahçesi

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’de yer alan Japon Bahçesi, ülkenin en önemli dinlenme alanıdır. Bu bahçede birçok bitki türü bulunmaktadır. Özellikle manzarası oldukça büyüleyici olup buraya gelenleri kendine hayran bırakmaktadır. Bahçe içinde harika bir dere bulunur. Bu derede balık ve ördekler yaşıyor. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip bahçe içinde gezip ve dinlenebilirsiniz. Ya da ördek ve balıklara yem verip o harika duyguyu yaşayabilirsiniz.

5-Şehr-i Sebz

Semerkand’ın 50 km güneyinde yer alan Şehr-i Sebz, Orta Asya’nın en eski şehirlerinden biri olup yaklaşık 2700 yıllık bir tarihi bulunuyor. Bu nedenle şehir Türk dünyası için önemli bir yere sahiptir. Türk Dünyasına ait çok sayıda tarihi yapılar burada görmek mümkündür. Bu tarihi alanlar 2000 yıllında UNESCO Dünya Miras listesine eklenmiştir. Bunun dışında şehir yeşillikleriyle de ünlüdür. Bu nedenle birçok doğal güzellik alanı da bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu şehri ziyaret edip Türk Dünyasına ait yapıları yakında inceleyebilirsiniz.

6-Nemengan

Özbekistan’nın doğusundaki Fergana vadisi’nin kuzeyinde yer alan Nemengan, Ülkenin en büyük 2.kentidir. Burada yaklaşık 500 bin yaşamaktadır. Şehir yıllarca ticaret kenti konumunu korumuştur. Bunun dışında şehirde gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Ülkenin tarihi ve kültürünü daha yakında görmek için bu şehre ziyaret edin.

7-Buhara

Orta Asya’nın en eski yerleşim bölgelerinden biri olan Buhara, Özbekistan sınırında yer alan tarihi bir şehirdir. Bu şehir birçok devlete başkentlik yapmıştır. Yaklaşık 2500 yıllık bir tarihi bulunur. Şehirde çok sayıda tarihi yapı bulunur. Bu yapılar UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmıştır. Buraya yolunuz düşerse bu tarihi şehri mutlaka ziyaret edin.

8-Semerkant

Zeravşan Irmağı vadisinde yer alan Semerkand, Özbekistan’ın en kalabalık 3. şehri konumundadır. Tarihi M.Ö 8. yüzyıla dayanmaktadır. Bu şehir çok sayıda devlete ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle şehirde çok sayıda müze, Medrese, cami, anıt ve tarihi binalar bulunur. Bu tarihi yapılar oldukça sağlam bir şekilde günümüze ulaşmıştır. Bu yapılar 2001 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine girmiştir. Yolunuz buraya düşerse mutlaka bu şehri ziyaret edip şehirde yer alan yapıları gezin.

9-Andican

Ülkenin doğu ucunda yer alan Andican, Özbekistan’ın  en büyük dördüncü şehri konumundadır. Bu şehir uzun yıllar ipekli ve pamuklu kumaşlarının kalitesiyle popüler olmuştur. Bunun dışında şehir tarihi bir kent olduğunu da belirtmek istiyorum. Fakat 1902 yıllında meydana gelen depremde bütün binalar ağır hasar gördü. Günümüze sadece birkaç cami, medrese ve tarihi bina sağlama kalmıştır. Yolunuz düşerse bu yapıları ziyaret edin.

10-Hive

Özbekistan’ın Harezm vilayetine bağlı Hive,  Ceyhun Nehri’nin batı kıyısında yer almaktadır. Şehrin tarihi 6. yüzyıla dayanmaktadır. Şehre her yıl çok sayıda turist akın etmektedir. Şehri cazip hale getiren şey ise şehrin otantik görüntüsü ve Zerdüştlük dinin merkezi olmasıdır. Burada birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Bu yapılar 1991 yıllında UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer aldı. Buraya yolunuz düşerse bu harika şehri mutlaka ziyaret edin.


Bunlar dışında Malezya hakkında genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;

Özbekistan

Nüfus: 30.300.446

Başkent: Taşkent

Resmi Dili: Özbekçe

Para Birimi: Özbekistan somu

Bulunduğu Kıta: Asya

Kuruluş Tarihi: 1785

Önemli Şehirleri: Taşkent, Semerkant, Buhara, Hive, Namangan, Andican

Vize Durumu:  Özbekistan’a 30 gün süreli serbestçe girebilmelerine imkan sağlayan Vize muafiyeti bulunur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here