Pamukkale

Pamukkale Denizli’ye bağlı bir ilçedir. Pamukkale ilçesi Denizli il merkezine 19 km uzaklıkta yer almaktadır. Beyazlar ile kaplı Pamukkale muhteşem bir görüntü oluşturuyor.

Göz at ;

 1. Denizli Gezilecek Yerler
 2. Denizli’de Gezilecek 10 Yer
 3. Denizli Gece Hayatı
 4. Denizli Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 5. Denizli Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 6. Denizli Termal Oteller ve Denizli Termal Otel Fiyatları
 7. Denizli Otelleri ve Denizli Otel Fiyatları
 8. Ege Bölgesi Şehir Otelleri ve Ege Bölgesi Şehir Otel Fiyatları
 9. Denizli Kayak Merkezi
 10. Ege’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 11. Pamukkale Denizli
 12. Pamukkale Travertenleri
 13. Pamukkale Gece Hayatı
 14. Pamukkale Otelleri ve Pamukkale Otel Fiyatları

Ege Bölgesinin turizm cenneti olan Pamukkale gürül gürül akan şelaleleri, doğa harikası olan travertenleri ve antik kentleri ile harika bir yolculuk yaşatıyor. Pamukkale’de gezilecek yerler şunlardır:

Pamukkale Gezilecek Yerler

Pamukkale Travertenleri: Pamukkale ilçesinin en önemli yeridir. Pamukkale’ye gelip de travertenleri görmeden gidilmez. İlçeye masal gibi beyazlığını veren travertenler güzelliği, albenisi ve harikulade atmosferi ile dikkat çekmektedir.

Kimyasal reaksiyon sonucu çökme ile meydana gelen kayaların termal suyun hava ile birleşmesi sonucu kalsiyum karbonat birikir. Böylece travertenler beyaz pamuk gibi olan eşsiz bir güzelliğe kavuşur. Pamukkale travertenlerini temizliğe dikkat ederek gezebilirsiniz.

Adeta bir cennet köşesinde geziyormuş hissi veren travertenlerde harika manzaralara sahip fotoğraflar çekebilirsiniz. UNESCO Dünya Miras listesinde alan Pamukkale Travertenlerini Denizli gezinizde ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Pamukkale
Pamukkale nasıl gidilir
Pamukkale hangi şehirde
Pamukkale nerede

Yeşildere Şelalesi: Pamukkale ilçe sınırlarında yer almaktadır. İlçenin en güzel yerlerinden biridir. 55 metre yükseklikten dökülen şelale enfes bir görüntü oluşturuyor. Yeşillikler içinde kar beyazlığında akan suyu ile büyüleyici bir güzellik oluşturan Yeşildere Şelalesi görülmesi gereken yerlerdendir.

Yeşildere Şelalesinin çevresi ağaçlar ile kaplı ilkbahar ve yaz aylarında rengarenk çiçeklerin açması ile doğa harikası bir güzellik oluşturmaktadır. Ayrıca şelalenin çevresinde alabalık tesisleri bulunmaktadır. Şelalenin serin havasında muhteşem manzarasına karşı oturup keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Yeşildere Şelalesi

Hierapolis Antik Kenti: Pamukale ilçe merkezinde yer almaktadır. Bergama Kralı II. Eumenes tarafından M.Ö. 197 yılında kurulan antik kent bir kür merkezi olarak uzun yıllar boyunca kullanılmıştır. Travertenlere ve termal sulara yakın olan bu antik kent döneminin en iyi tedavi merkezlerindendir.

Hierapolis Antik Kenti daha sonraki dönemlerde Roma ve Bizans Egemenliği tarafından da kullanılmıştır. Bu antik kentin en büyük yapısı olan Roma Hamamı günümüzde çeşitli eserlerin sergilendiği Arkeoloji Müzesi olarak kullanılmaktadır.

Hierapolis Antik Kentinde yer alan tiyatro, surlar, kapılar, Aziz Philippus Mezarı, Nekrpol alanı ve antik havuz günümüze ulaşan tarihi yapılardandır. Antik kentin içine girdiğinizde bu tarihi yapıları görebilirsiniz. Antik Kentin tarihi caddeleri, surları ve kapılarını gördüğünüzde hayran kalacaksınız. Bu antik kentin en dikkat çekici yapısı Apollon Tapınağıdır.

Mağaranın üstüne yapılan Apollon Tapınağı görkemli yapısı ile kente ayrı bir güzellik katmaktadır. Bu antik kent yoğun ziyaretçi akımına uğramaktadır. UNESCO Dünya Miras yer alan Hierapolis Antik Kentini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Karahayıt Köyü: Pamukkale ilçe merkezine 4 km uzaklıkta yer alan bir köydür. Karahayıt Köyü termal turizm ve kaplıcaların yoğun  olduğu bir bölgedir. Karahayıt Köyünde çok sayıda oteller bulunmaktadır. Termal suya sahip bu oteller Pamukkale’ye gelenlerin en çok tercih ettiği yerdir.

Kaplıca suları yaklaşık 60 derece sıcaklığa sahip ve çok sayıda hastalığa şifa olmaktadır. Ayrıca Karahayıt Bölgesinde çıkan kırmızı termal su romatizmalı hastalıklara ve bazı fiziksel yaralara iyi gelmektedir. Şifalı bir tatil için kırmızı termal suları ile ön plana çıkan Karahayıt Köyünü tercih edebilirsiniz.

Leodikeia Antik Kenti: Pamukkale ilçesinde yer alan Hierapolis Antik Kentinin yakınlarında bulunmaktadır. Bu antik kent M.Ö. 3. Yüzyılda Antiokhos II. Teos tarafından kurulmuştur. Çeşitli dönemlerde kullanılan antik kentte çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır.

Bu antik kentte Hristiyan Dünyası için büyük öneme sahip 7 kiliseden biri, tapınak alanı, biri büyük diğeri küçük olan iki tiyatro ve nekropol alanı günümüze ulaşan yapılardandır. Antik kent içinde tarihi keyif verecek bir gezi yapabilirsiniz.

Pamukkale Otelleri ve Pamukkale Otel Fiyatları hakkında daha fazla bilgi ve ayrıntı için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Pamukkale Otelleri ve Pamukkale Otel Fiyatları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz