Pertek Feribot Seferi

Pertek, Tunceli ilimize bağlı 8 ilçesinden biridir. İl merkezinden yaklaşık 65 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşılabilir. yada Elazığ ilimize daha yakın olup feribotla ulaşılabilir.

Tunceli İlçeleri

İlçemize bağlı  44 köy 80 mezra bulunmaktadır. son yapılan nüfus sayımına göre 11.869 dur.

Pertek ilçemiz Tunceli ilimizin güneyinde bulunur. Elazığ ilimizin ise sınırında bulunur. Sadece aralarında Keban barajı bulunur. Buradan Feribotla seferler yapılmaktadır.

Pertek Feribot Seferi

Pertek ismi Ermenice bir isim olup Kalecik anlamına gelir. Fakat bazı kişilere göre ise Kürtçe bir isim olup Kuş kanadı anlamını taşıdığı söylenilir.

Pertek ilçemizin Tarihi çok eski zamana dayanmaktadır. ilçemiz zaman içerisinde birçok medeniyette kucak açmıştır bununla birlikte birçok tarihi eser barındırmaktadır. İlçemiz 1916 yıllında Tunceli vilayetine bağlanmıştır. 1937 yıllında Elazığ’dan yönetilmeye başlanmıştır. 1947 yıllında Tunceli tekrar il olması ile Tunceli ilimize bağlanmıştır.

Pertek-Tunceli

Pertek Gezi Rehberi

Pertek Kalesi: Murat nehri kenarında bir kayalık üzerinde inşa edilmiştir. fakat Keban Barajın yapılması ile bu kale gölün içinde bir ada konumuna geldi. Osmanlı döneminde onarılıp kullanılmıştır. Daha önce karakuş heykeli vardı. Onu kaldırıp yerine Osmanlıca bir kitabe koydular. Günümüzde hala ayakta dimdik duruyor.

Pertek Kalesi

Çelebi Ağa Camii: Bu cami Pertek ilçemizin güneyinde inşa edilmiştir. Murat nehri kıyısında inşa edilen bu cami Osmanlı dönemin eseridir.  Bu cami Koca Hacılı Ali oğlu Çelebi Bey tarafından 1569’da yaptırılmıştır. yıllar geçtikçe Keban Barajın suyu çoğalıp etrafındaki yapılara zarar vermeye başladı. Bunlardan biri de bu camidir. Bu caminin zarar görmemesi için taşarlı numaralandırıp bugünkü yerine inşa edilmiştir.

Çelebi Ağa Camisi

Sağman Kalesi: İlçemizin merkezine bağlı Sağman köyünde bulunur. Kitabesi bulunmadığı için kim ve ne zaman tarafında yapıldığı ile ilgili bilgi yoktur. Bir kayalık üzerinde kurulan kalenin yapımında moloz taş kullanılmıştır.

Sağman Kalesi

Sağman Cami: Pertek ilçemizin kuzeyinde bulunan bu cami ilçe merkezine 20 km uzaklıkta bulunan Sağman köyünde bulunur. Cami 1555 yıllında Keyhüsrev’in oğlu Salih paşa tarafında inşa edilmiştir. caminin minaresi girişi dıştadır. Giriş kapısındaki süslemeleri dikkat çekicidir.

Sağman Camisi

Çelebi Ali Camii: İlçemizde bulunan bu cami 1570 yıllında Çelebi Ali tarafında inşa edilmiştir. inşasında kesme ve moloz taş kullanılmıştır. Bu caminin dikkat çekici bir süslemesi yoktur. Fakat sade oluşu ile dikkatleri daha çok üstüne çekmektedir. Gelip görmeniz gereken bir yerdir.

Çelebi Ali Cami

Baysungur Camii: İlçemizde bulunan bu cami 1572 yıllında inşa edilmiştir. Mimari olarak tamamen Çelebi Ali Cami’yi örnek alan bir yapıdır. Bu cami de Moloz taştan inşa edilmiştir.

Baysungur Cami

Mahsume Hatun Türbesi: ilçemizde bulunan bu türbe kitabesi bulunmadığı için kim ve ne zaman tarafında yapıldığı belli değildir. Etrafında birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Bu tarihi yapılarla mimari özellikler benzerdir. Bu yüzden 15-16. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Günümüze harabe şeklinde ulaşmıştır. Acil olarak restore edilip koruma altına alınması gerekir.

Mahsume Hatun Türbesi

Sonuç olarak bu şirin ilçemize yolunuz düşerse bu tarihi yapıları ziyaret etmelisiniz daha sonra burada bulunan Pertek Termal Hotelde konaklanabilirsiniz. Bu otel Şifa ve tatil amaçlı geldiğiniz Pertek Termal Hotel’in şifalı suyu gerçekten hem içilebilir hem de kaplıca oluşu tam bir şifa kaynağıdır. Kaplıcada, hamamlarda, saunada ve odalarda sunulan hizmet, temizlik ve ilgiden çok memnun kalırsınız.

Pertek

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here