Peterhof Sarayı ve Bahçesi
Peterhof Sarayı ve Bahçesi

Peterhof Sarayı ve Bahçesi Nerede, Nasıl Gidilir?– Rusya’nın Sankt-Peterburg şehrinin Petergof bölgesinde yer alan Peterhof Sarayı ve Bahçesi, mutlaka ziyaret edilmesi gereken güzide yerlerden biridir.

Baltık Denizi kıyısındaki bir dizi saray ve bahçeden oluşan  bu kompleks, ölmeden önce mutlaka görmeniz gereken noktalardan biridir. Rusya’ya seyahat düşüyorsanız mutlaka burası listenizde olması gerekir. Bu yapılar yıl boyunca dünyanın birçok yerinde ziyaretçi çekmektedir. Bu yapı hakkında size biraz bilgi sunmak isterim. Şöyle ki;

Peterhof Sarayı ve Bahçesi, Çar Büyük Petro’nun İsveç’e karşı kazandığı savaşın anısına 1714-1921 yılları arasında inşa edilmiş olup ama resmi açılışı 1723 yıllında yapılan muazzam bir yapıdır. Bu yapıları, Jean Baptiste Le Blond  adlı bir mimar tarafından tasarlanmıştır. Versay Sarayından esinlenerek inşa edilmiştir.

607 hektarlık arazi içinde yer alan bu yapıda; havuzlar, heykeller, çardaklar, çeşmeler ve yazlık evler bulunuyor. Bölgenin ağaçlandırması için Rusya dışında çok sayıda bitki getirilmiştir. Buraya geldiğinizde kendinizi adeta cennette hissediyorsunuz. Güzellik olarak her şey burada mevcuttur.

Günümüzde gördüğünüz saray maalesef orijinal hali değildir.  2.Dünya savaşında Almanlar tarafından burası alınıyor. 4 yıl boyunca burada karargah kuruyorlar. Buradan ayrılırken de sarayı bombalıyorlar. Daha sonra restore edilerek bugünkü haline kavuşmuştur.

Burada yer alan saray kompleksinde birçok yapı bulunur. Buraya geldiğinizde bu yapıları tek tek gezip görün derim. İşte saray kompleksinde yer alan yapılar…

 1. Petergof Büyük Sarayı
 2. Aşağı Bahçe
 3. Yukarı Bahçe
 4. Samson Çeşmesi
 5. Monplaisir Sarayı
 6. Marli Sarayı
 7. Ermitaj Köşkü
 8. Mejeumni Çeşmesi
 9. Neptün Çeşmesi
 10. Meşe Çeşmesi

Peterhof Sarayı ve Bahçesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Peterhof Sarayı ve Bahçesi, Rusya’nın Sankt-Peterburg şehrinin Petergof beldesinde bulunur. Yapı, biraz şehir dışına düşmektedir. Buraya ulaşmak için 3 farklı seçenek bulunur. Bunları tek tek ele alalım. Tabi buraya ulaşmak için ilk önce Sankt-Peterburg şehrine ulaşmanız gerekir. Şehir merkezine ulaştıktan sonra;

 1. Ermitaj Müzesinin önünden kalkan hidrofil adlı feribotlarla ulaşım sağlayabilirsiniz. (Yolculuk süresi yaklaşık 45 dakika sürüyor. Ücret ise gidiş geliş 800 Ruble’dir(75 TL))
 2. Baltiyskaya istasyonundan kalkan trenle buraya ulaşım sağlayabilirsiniz.
 3. Baltiyskaya istasyonunun hemen yanında kalkan metro bağlantılı otobüslere binip buraya ulaşım sağlayabilirsiniz.(Yolculuk yaklaşık 1 saat sürüyor. Ücret ise yaklaşık 70 Ruble gidiyor.(6,5 TL))

Galeri

Bunları da Okumalısınız

 1. Moskova Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 2. Moskova Gezilecek Yerler
 3. Moskova Gece Hayatı
 4. Rusya Nerede?
 5. Rusya Hakkında Daha Önce Hiç Duymadığınız 25 İlginç Bilgi
 6. Rusya Vize İstiyor mu?
 7. Rusya’da Gezilecek 10 Yer
 8. Nazım Hikmet Ran Mezarı Nerede, Nasıl Gidilir?
 9. Rusya dünyanın en derin mağarasına indi
 10. Rusya Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 11. Rusya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 12. Nazım Hikmet Ran Mezarı Nerede, Nasıl Gidilir?
 13. St. Petersburg Gezilecek Yerler
 14. Petersburg Gece Hayatı
 15. Anavatan Çağırıyor Heykeli
 16. Kul Şerif Camii
 17. Kronstadt Donanma Katedrali
 18. Catherine Sarayı ve Parkı
 19. Peterhof Sarayı ve Bahçesi
 20. Saray Meydanı
 21. Saint Isaac Katedrali
 22. Aziz Vasil Katedrali
 23. Kızıl Meydan
 24. Voskresenia Khristova Kilisesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here