Pülümür

Pülümür ilçesi Tunceli ilimize bağlı 8 ilçesinden biridir. Bu ilçe şehir merkezi ile arasında yaklaşık 110 km uzaklık vardır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

Pülümür ilçesine bağlı 27 mezra ve 30 köy bulunur. İlçemizin son yıllarda yapılan toplam nüfus sayısı : 3125 dır.

Tunceli İlçeleri

Pülümür ilçemiz tarihi çok eski yıllara dayanmaktadır. Bizde sizin için Pülümür ilçemizin Tarihi kronoloji olarak vermeye çalışacağız.

m.ö 2200: Bu tarihte bu bölgede Hurriler hüküm sürüyordu.

m.ö 332: Bu tarihte Büyük İskender burayı fethetmiştir.

395: Roma burayı işgal etmişti.

639:  Bu tarihte burası Arapların eline geçmiştir.

724:  Bu tarihte bu yöre Hazar Türklerin saldırısına uğradı.

1071: Bu tarihte Büyük Selçukluların Malazgirt Meydan Savaşı kazanarak Anadolu kapıları Türklere açmıştır. Bu tarihte buraya Türkler akmaya başlamıştır.

1228: Bu tarihte Anadolu Selçuklular burayı işgal ettiler.

1243:  Bu tarihte Anadolu Selçuklular Moğollara yenilmiştir. Bölgeyi Moğollar işgal etmiştir.

1318:  Bu tarihte burayı Beylikler yönetmişlerdir.

1473:  Bu tarihe kadar Akkoyunlular haik olmuşlardır. Bu tarihte hakimiyeti azalmıştı.

1514: Çaldıran Seferi sırasında Osmanlı hakimiyetine geçmiştir.

1847:  Bu tarihte Erzurum vilayetine bağlıydı.

1914: Bu tarihte Rusların İşgaline uğradı

1917: Bu tarihte Rusları geri püskürtüler hatta 17 aralık bu ilçemizin kurtuluş günüdür.

1936: Tunceli il olması ile ilçemiz Tunceli ilimize bağlandı.

Pülümür Hangi Şehirde

Pülümür Gezi Rehberi

Ağlayan Kayalar: Bu kayalar Pülümür karayolu üzerinde bulunur. İlkbahar mevsiminde eriyen kar suları ile birlikte bir insanın gözyaşı gibi su akmaktadır. Bu ismi de burada almıştır. Kış mevsiminde ise bu su donmaktadır. Çok güzel bir manzara ortaya çıkmaktadır. Yöre halkı için önemli ve kutsal sayılan bu şelalenin ismi de Hılbeş olarak bilinir.

Bagırpaşa Dağı ve Krater Gölü- Yaz Mevsimi
Bagırpaşa Dağı ve Krater Gölü- Kış Mevsimi

Pülümür Çayı Vadisi: Avcı dağın eteklerinden doğum Munzur çayına karışır. Birçok kaynakla beslediği için Pülümür deresinin suyu boldur. Tunceli- Pülümür karayolu üzerinde bulunan bu vadi yeşillik ve ormanlarla kaplıdır. Muhteşem manzarası ile göz kamaştırıyor.

Pülümür Çayı Vadisi

Hanım Köprüsü: Bu köprü Pülmür ile kırmızı köprü arasında bulunur. Yaklaşık ilçe merkezine 3 km uzaklıktadır. Varlıklı bir hanımın yapıldığı rivayet edilir. Fakat yapılış tarihi belli değildir. Pülmür çayı üzerinde kurulmuştur.

Hanım Köprüsü

Gelin Odaları Mağarası: Bu mağara ilçe merkezine yaklaşık 3 km uzaklıktadır. Hanım köprüsünün hemen yanındadır. Urartular zamanında kalma bu mağara değişik oymalarla yapılmıştır. mağaranın içinde kral tahtı ve zindanlar bulunur. İçinde gizli bir geçit vardır.

Gelin Odaları Mağarası

Kar Tünelleri: Bu tünel 1968 yıllında çığ düşmesine karşı yapılmıştır. 26 adettir.

Kar Tünelleri

Bagırpaşa Dağı ve Krater Gölü:  3200 metre yüksekliğinde bulunan bu dağ ve dağın tepesinde kurulmuş krater bir göl bulunur. Yöre halkı için kutsal sayılan bu yer her zaman ziyaret edilir. Kurban kesilip dua edilir. Burada yaz kış kar erimez. Her mevsimde geldiğinizde karı görmeniz mümkündür. muhteşem manzarası ile insanı büyülemektedir.

Bagırpaşa Dağı ve Krater Gölü

Ayrıca burada ziyaret yerleri de mevcuttur. Sadece isimlerini yazsak yeterlidir. Bu ziyaret yerleri yöre halkı gidip ziyaret edip adak adarlar. Dua ederler bunlar: 1.Düldül Ayağı  2. Büyük Çeşme ve Türbesi  3. Büklü Baba Türbesi 4. Derviş Baba Türbesi

Sonuç olarak bu ilçemiz yolunuz düşerse tarihi yerlerini gezebilir, ziyaret yerlerine uğrayabilir, Doğal alanlara gidip rahat bir nefes alabilirsiniz.

Pülümür

2 YORUMLAR

  1. Bu ilçe Tunceli ilimizin en güzel ilçelerinden biridir. fakat şehir merkezine çok uzak. bir kere iş icabı gittim giderken çok ön yargılı gitmiştim. sonra gelmek istemedim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz