Ramazan Ayında Ziyaret Edilmesi Gereken 10 Yer

1-Mevlana Türbesi ve Müzesi / Konya

Mevlana Türbesi ve Müzesi

Karatay ilçe merkezde Aziziye Mahallesinde yer almaktadır. Sözleri ve yaşamı ile tarihimizin önemli şahsiyetlerinden olan Mevlana Celaleddin Rumi hoşgörü ile tüm dünyanın gönlünü fethetmiş bir kişidir. Gel ne olursan ol yine gel diyen Mevlana tüm dünya tarafından saygı ile anılmaktadır. Bundan dolayı Mevlana türbesi her yıl milyonlarca insan tarafından ziyaret edilmektedir. Kente farkı bir hava veren Mevlana Türbesi büyük bir bahçe içinde yer almaktadır. 1274 yılında Mevlana’nın vefatı üzerine yapılan türbe zamanla eklemeler yapılar bugünkü halini almıştır. Türbe içinde Mevlana ve ailesine ait mezarlar bulunmaktadır. Mevlana müzesi ise türbenin hemen yanında yer almaktadır. Bu müze içinde Selçuklu döneminden eserler el yazması Kuran Kerimler ve dervişlerin hayatını anlatan heykeller ve objeler bulunmaktadır. Büyük bir alanda huzur veren bir yapıya sahip olan Mevlana Türbesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim

2-Balıklıgöl (Halil-ür Rahman Gölü) / Şanlıurfa

Balıklı Göl-Urfa

Bu göl Urfa ilimizin en önemli yerlerden biridir. Urfa ilimize gelen kişilerin ilk uğradıkları mekandır. bu göl inanç konusunda önemli bir yer sahiptir. Hz. İbrahim için Ateşin serin ve selamet olduğu mekandır. Hz. İbrahim Nemrut’a karşı baş kaldırmış Nemrud tarafında Hz. İbrahim için ateş hazırlayıp içine atmıştır. fakat ateş yakmamış. o ateşi bahçeye dönüştürmüştür. bu gölde bulunan balıkların kutsal olduğu kabul edilir. burada bulunan balıklar yenilmez. kesinlikle uğramalısınız. Buraya yıl içerisinde yerli ve yabancı birçok turist gelmektedir.

3-Ulu Camii / Bursa

Bursa Ulu Camii

Osmangazi ilçesinin Atatürk Caddesi üzerinde yer almaktadır. Osmanlı Devleti zamanında I. Beyazıt tarafından Mimar Ali Neccar’a inşa ettirilmiştir. 1399 yılında yapımı tamamlanan Ulu Camii Türk tarihinin en büyük camisidir. 20 adet kubbeye sahip Ulu Caminin orta tarafında bulunan kubbeler içi aydınlatması için camlarla kaplanmıştır. Ulu Camii iki minare ve üç ana kapıya sahiptir. Caminin iç duvarlarında 192 adet hat levhası, duvar yazısı, hat sanatları ve caminin içine girdiğinizde karşı duvarda bulunan vav harfi dikkat çekmektedir. Ulu Caminin Hacı Abdülaziz oğlu Mehmet isimli sanatkâr tarafından sert ceviz ağacından kündekari tekniği ile yapılan minber büyüleyici bir güzellik oluşturmaktadır. Ulu Caminin içinde bulunan şadırvandan akan su sesleri ile harika bir görüntü oluşturmakta ve huzur vermektedir.  Çeşitli zamanlarda onarımdan geçip günümüze sağlam olarak ulaşan Ulu Camii her yıl binlerce yerli ve yabancı turist almaktadır. Muhteşem ve heybetli mimariye sahip Ulu Camiyi mutlaka ziyaret listenize etmelisiniz.

4-Hacı Bayram Camii ve Türbesi / Ankara

Hacı Bayram Camii

Anadolu’da bilinen manevi kişiliği ön plana çıkan Hacı Bayram Veli adına 1427 yılında inşa edilmiştir. Ankara ilinin sembolü olan Hacı Bayram Camisinin bitişiğinde türbe hemen arkasında ise Osmanlı Devleti zamanında kullanılan Ak Medrese yer almaktadır. Buraya yıl içerisinde birçok kişi tarafında ziyaret edilmektedir.

5-Hacı Bektaş Veli Türbesi / Nevşehir

Hacı Bektaş Veli Türbesi

Nevşehir kent merkezinde bulunan Kırklar Meydanı girişinde yer almaktadır. Türbenin giriş kapısının etrafı mermer ile kaplıdır. Türbe kare planlı bir yapıdır. İçinde Hacı Bektaş Veliye ait olan bir sanduka bulunmaktadır. Külliyenin en önemli parçasıdır. Buraya yıl içerisinde binlerce ziyaretçi gelmektedir.

6-Hırka-i Şerif Camii / İstanbul

Hırka-i Şerif Camii

Bu cami İstanbul ilimizin Fatih ilçesinde bulunur. Cami 1500 yıl peygamberimizin  Veysel Karani’ye hediye ettiği Hırka-i Şeriften alır. Her yıl Ramazan ayının ilk cumasında ziyarete açılır. Binlerce kişi Hırka-i Şerifi görmek için buraya akın eder. Cami 1851 yıllında Hırka-i Şerif-i muhafaza etmek ve ziyarette açılması için Abdülmecit tarafında inşa edilmiştir. 1500 yıllık emaneti Veysel Karani torunları tarafında korunmaktadır. Her yıl buraya yaklaşık 1 milyon kadar ziyaretçi gelmektedir.

7-Selimiye Camii / Edirne

Selimiye Camii ve Külliyesi

Selimiye Cami Ülkemizin Edirne ilinde bulunur. Osmanlı Padişahı olan 2. Selim’in Mimar Sinan’a yaptırdığı camidir. Mimar Sinan’ın 90 yaşında yaptığı bu eser ustalık eseri olarak bilinir. 1568-1575 yılları arasında inşa edilmiştir. İnce ve zarif 4 minaresi ve kubbesi ile dikkat çekmektedir. 2011 yıllında Dünya Miras listesinde yerini almıştır. Buraya yıl içerisinde bilhassa Ramazan ayında birçok ziyaretçi gelmektedir.

8-Oruç Baba Türbesi/İstanbul 

Oruç Baba Türbesi

Ramazan ayında vazgeçilmeyen bir diğer faaliyet ise türbe ziyaretidir. Fakat bu türbelerin içinde bir tane varki Ramazan ayında tıklım tıklım dolmaktadır. Bu türbe Oruç Baba’ya ait olunduğu söylenen bir zatta aittir. Bu zat veya veli diyeceğimiz kişi Ramazan ayında  Kuru ekmek ve sirkeyle sahur yapıp, yine aynı şekilde iftar yapan Oruç Baba’nın sade ve mütevazi hayatı insanları çok etkilemiştir. Bu türbe İstanbul Fatih’te bulunuyor. Buraya genelde insanlar ilk iftarı burada yaparlar.

9-Hz. Veysel Karani Türbesi/Siirt

Veysel Karan-i Türbesi

Baykan İlçe merkezine 8 km il merkezine 40 km uzaklıkta bulunan bu türbe ilçe merkezine bağlı ziyaret beldesinde bulunur. Cas denilen harçla inşa edilip üstü kubbe ile örtünmüştür. 1967 yıllında tamamen yıktırılıp yerine yenisi yapılmıştır. yakın tarihte yani 2001 yıllında valilikçe restore edilip ziyaretçilerine açılmıştır. Buraya her yıl binlerce insan gelmektedir. Dua eden, adak adayan, kurban kesen insanlara şahit olabiliyorsunuz. Her yıl mayıs ayının 2. Ve 3. Haftasında burada Veysel Karan-i anma etkinlikleri yapılır. özellikle kurban bayramında ülkenin birçok yerinde buraya insanlar gelmektedir. Çoğu kişi kurbanını burada keser. Yine ramazan ayında birçok müslüman dua etmek için buraya akın eder.

10-Telli Baba Türbesi

Telli Baba Türbesi

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen türbesi olan Telli Baba Türbesi; Sarıyer ilçesi ve Rumeli Hisarı arasında bulunmaktadır. Telli Baba hakkında anlatılan çeşitli efsanelerden dolayı yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekmiştir. Sürekli çok sayıda ziyaretçi alan Telli Baba Türbesi özellikle yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here