Réunion Gezi Rehberi
Réunion Gezi Rehberi

Réunion, yaklaşık 870 bin nüfusuyla Hint Okyanusunda bulunan bir Fransız adasıdır. Dünyanın en aktif volkanlarına ev sahipliği yapmaktadır. Kraterle kaplı şehirleri, muazzam okyanus manzarası, dağlar ve ormanlar gibi harika doğa güzellikleri ile yıl boyunca çok sayıda turist ağırlamaktadır. Siz de sevdiklerinizle birlikte buraya gelip muhteşem yerleri keşfedebilirsiniz. Burada gezip görmeniz gereken 10 yer belirledik. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

Mafate

Reunion Adası’nın kalbinde bulunan Mafate, Bölgenin en büyük üç ünlü kalderastan biridir. Aynı isimi taşıyan küçük bir köye ev sahipliği yapmaktadır. Bu köy oldukça ilginç ve bir o kadar güzel bir yerdir. Buraya yol yok. Buraya gitmek için bol bol yürümeniz gerekecektir. Fakat buraya ulaştığınızda bu kadar yürümeniz işe yarayacaktır. Gizli kalmış bu cenneti mutlaka ziyaret edip keşfedin derim.

Cilaos

Mafate’nin yanında yer alan Cilaos, önemli kalderadır. Mafate’den farkı buraya kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Fakat zirveye ulaşmak için yine bol bol yürümeniz gerekecektir. Bu kaldera,  kanyonları ve şelaleleriyle popüler bir alandır. Burada birçok doğal güzelliğine şahit olabilirsiniz. Buraya kadar gelmişken tarım köyü olan küçük Cilaos köyünü de keşfetmeyi unutmayın. Bu köy,  84,4 km²’lik alanda 1850 yıllında kurulmuştur. 

Saint-Denis

Saint-Denis, Reunion Adası’nın en büyük ve en kalabalık şehridir. Burası eski kent olarak da bilinmektedir. Şehirde gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Özellikle tarihi yapılarıyla adada önemli bir yer tutmaktadır. Burada birçok müze ve kültürel yapı bulunmaktadır. Yolunuz düşerse ilk gezip görmeniz gereken bir şehir olmalıdır. Adanın kuzeyinde yer alan bu şehre yıl boyunca çok sayıda turist ağırlamaktadır.

Eden Bahçesi

St Gilles les Bains’te yer alan Eden Bahçesi(Eden Garden), Cennet Bahçesi olarak bilinmektedir. 2.5 hektarlık alanda yaklaşık 700 farklı endemik bitki türü bulunmaktadır. Bazen cennet bahçesi kavramını kullanırız ya. Bana göre bu kavram bu bahçeden gelmektedir. Gerçekten bir cennet bahçesi olacaksa ancak bu kadar güzel olabilir. Buraya yaklaşık bir saat yürüyerek bitirebilirsiniz. Harika bir güzelliği bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu güzelliği keşfedin.

Ermitage Plajı

Réunion Adası sadece dağlar, kalderas ve baş döndürücü zirvelerden ibaret değildir. Bunun dışında burada harika plajlarda bulunmaktadır. Bunlardan en popüler olanı ülkenin batısında yer alan Ermitage Plajı’dır. Bu plaj yaklaşık 2 km uzunluğuyla ülkenin en uzun kumsalına sahip plajıdır. Buraya gelip beyaz kumlardan uzanıp suyun ve güneşin keyfini çıkarabilirsiniz. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip keyifli bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.

Voile de la Mariée

Salazie köyüne yaklaşık 1 km uzaklıkta yer alan Voile de la Mariée,  Réunion adasında bulunan harika bir şelaledir. Bu şelale örneği dünyanın başka bölgesinden bulacağınızı sanmıyorum. Çünkü oluşturduğu manzara gerçekten harika. Gördüğünüzde bana hak vereceksiniz. Bu şelale daha çok ürettiği optik yanılsamalarla ünlüdür, düşmeleri bir gelinin peçesini oluşturmaktadır. Şiddetle burayı ziyaret etmenizi öneriyorum.

Saint-Paul Pazarı

Reunion adasındaki Saint-Paul şehrinde yer alan Saint-Paul Market, ülkenin en popüler ve en güzel pazarıdır. Şüphesiz adadaki en turistik pazardır. Burası Cuma ve cumartesi günleri açık olup çok sayıda turist ve yerel halka hizmet etmektedir. Burada çok sayıda yerel ürünler, baharatlar, meyveler ve sebzeler bulunurken öte taraftan sevdiklerinize hediyelik eşya da alabileceğiniz yerler bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu pazara uğrayıp sevdiklerinize hediyelik eşya alın derim. Şehrin hemen kıyı kesiminde bulunuyor.

Boucan Canot Plajı

Reunion Adası’nın batı kıyısında yer alan Boucan Canot Plajı, birçok aktiviteye ev sahipliği yapmaktadır. Buraya gelip deniz, kum, güneş ve eğlencenin keyfini yaşayabilirsiniz. Burası bronzlaşma, yüzme, şnorkelle yüzme, sörf ve diğer su sporları için oldukça önemli bir yerdir. Buraya yıl boyunca çok sayıda turist akın etmektedir.

Reunion Adası Akvaryumu

Ülkenin kuzey adasında yer alan Reunion Island Aquarium(Reunion Adası Akvaryumu),  600.000 litrelik büyüleyici bir akvaryum’dur. Burada yaklaşık 500 balık ve 600’den fazla mercan resifleri bulunmaktadır. Bu deniz canlıları ile ilgili Fransızca olarak bilgi notları bulunmaktadır. Buraya gelip bu harika yapıyı ziyaret edip yeni deniz canlılarını keşfedebilirsiniz. Bu akvaryum, her gün 10:00-18:00 saatleri arasında ziyarette açıktır. Burayı ziyaret etmek için giriş ücreti; Yetişkinler:9,5 Euro, küçükler; 6,5 Euro karşılığında ziyaret edebilir.

10  Le Piton de La Fournaise

Hint Okyanusunun Reunion Adası’nda yer alan Le Piton de La Fournaise, dünyanın en büyük aktif yanardağıdır. 2.632 m yüksekliğinde olan bu yanardağı en son 11 Ocak 2004 tarihinde aktifleşmiştir. 14 Temmuz 2017 tarihinde ise püskürtülmüştür. Bu nedenle gezegenin en aktif volkanlarından bir olarak bilinmektedir. Bu volkanik dağ, Reunion Adası’nın en çok ziyaret edilen noktadır. Buraya helikopter ile gidip üstten ziyaret edebileceğiniz gibi yine bana sorarsınız trekkingi size öneririm. Biraz zor ve zahmetli görünse de dağı keşfetmek için en ideal yoldur.


Bunlar dışında Réunion hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Réunion

Nüfus: 867.214

Başkent: Saint-Denis, Réunion

Resmi Dili: Fransızca

Para Birimi: Euro

Bulunduğu Kıta: Afrika

Kuruluş Tarihi: 1767

Vize Durumu: Buraya gitmek için vize almanız gerekir.

Réunion Nerede, Nasıl Gidilir
Réunion Nerede, Nasıl Gidilir

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here