Rize

Rize gezilecek yerleri oldukça zengin ve doğasıyla özellikle yerli turistlerin adeta göz bebeğidir diyebiliriz. Doğu Karadeniz bölgesinin adeta el dememiş çiçeğidir.

Rize Gezilecek Yerler

1-Zil Kalesi

Zilkale

Rize ilimizin Çamlıhemşin ilçe merkezinin 15 km güneyinde bulunur.  Bu kale 13. Yüzyılda Trabzon Rum İmparatorluğu tarafında inşa edilmiştir. Fırtına Vadisine hâkim bir konumda inşa edilmiştir. Yeşillikler içinde göz kamaştırıyor.

Göz at ;

  1. Rize Gezilecek Yerler
  2. Rize Gece Hayatı
  3. Rize’de Gezilecek 10 Yer
  4. Rize Hangi Bölgede,Nereye Bağlı ve Nüfusu
  5. Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
  6. Ayder Yaylası
  7. Ayder Yaylası Otelleri ve Ayder Yaylası Otel Fiyatları
  8. Kaçkar Dağları Milli Parkı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
  9. Rize Otelleri ve Rize Otel Fiyatları
  10. Rize Nerede?

2-Ayder Yaylası

Ayder Yaylası

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunur. Bu yayla 1300’lü yıllarında Halalılar tarafında kurulmuştur. Rakımı 1350 metre olan yaylada yaz kış kar bulunur.

Bu nedenle yazın çok serin olmaktadır. Ayrıca yaylada kaplıcalar bulunur. Buraya her yıl festivaller yapılmaktadır. Buraya gelip bu harika yaylayı görüp bol bol fotoğraf çekmelisiniz.

3-Rize Kalesi

Rize Kalesi

Şehir merkezinde bulunan bu kale ziyaretçilerine çay ve kahvaltı keyfi sunuyor. Rize ilimize galipte Bu kaleye çıkmayan kişi kesinlikle çok şey kaybeder. Bu kalede oturup manzarayı seyretmek bambaşka bir duygudur.

4-Ovit Yaylası

Ovit Yaylası

İkizdere ilçesinde bulunur. Bu yayla yazın dondurucu suyu ve mükemmel manzarası ile bilinir. Her yıl burada festivaller düzenlenir. Çok ünlü sanatçılar gelir. Oksijen depolayıp kafa dinlemek için yazın bulunmaz bir yerdir.

5-Anzer Yaylası

Anzer Yaylası

İkizdere İlçenin 39 km güneyinde yer almaktadır. İlçe merkezinden Anzer yaylasına toplu taşıma araçları ile ulaşmak mümkün. Tüm alt yapıya sahip olan Anzer Yaylasında bakkal, kasap, manav, fırın, kır kahvesi, lokantalar ve konaklamak içi çok sayıda pansiyon bulunmaktadır.

Anzer Yaylası 1991 yılında turizm merkezi ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Birçok hastalığa şifa olduğu söylenen Anzer balı bu yaylada üretilmektedir. Anzer Yaylası; trekking, yamaç paraşütü ve zirve tırmanışları için elverişlidir.

6-Ziraat çay bahçesi

Ziraat çay bahçesi

Rize ilimizi bilindiği üzere Çay’ın anavatanıdır. Ülkemizde çay yetişen tek ilimizdir. Bu özelliğini elbette biliyoruz. Fakat ilimize galipte çay içmeden dönmek olur mu? elbette olmaz. O zaman Merkezde bulunan bu çay bahçesine uğrayın. Uğradığınıza kesinlikle pişman olmayacağınız bir yer.

7-Kaçkar Dağları Milli Parkı

Kaçkar Dağları Milli Parkı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti

Doğu Karadeniz Bölgesinde Rize ili sınırları içinde bulunan Kaçkar Dağları Milli Parkı 52.970 hektarlık büyük bir alanı kapsamaktadır. Milli parkın en önemli parçası olan Kaçkar Dağları Karadeniz Bölgesinin en yüksek dağı olma özelliğine sahiptir.

Fırtına Deresi ve Hemşin Deresi milli parkı çevrelemektedir. Kaçkar Dağları Milli Parkı içinde Türkiye’nin tek sub-tropikal yaşlı yağmur ormanları bulunmaktadır.

Ayrıca milli park sınırları içinde Ayder Yaylası ve Ayder Yaylası kaplıcaları bulunmaktadır. Kaçkar Dağları Milli Parkı trekking, dağcılık, foto safari ve kayak için oldukça uygundur.

8-Gelintülü Şelalesi

Gelintülü Şelalesi

Rize ilimizde bulunan bu Şelale Ayder yaylasında bulunur.  Bu Şelalenin suyu akarken gelin duvağına benzediği için Gelintülü Şelalesi olarak anılmasını sağlamıştır. Şelale yaz ve bahar mevsiminde izlemeye doyulmaz oluyor. Mutlaka gelip görmelisiniz.

9-Dağmaran

Dağmaran

Şehir merkezine 5 dakikalık yürüme mesafesinde bulunur. Buraya gittiğinizde bütün Rize’yi ayaklarınızın altına alıyorsunuz.

Burada gece Mıhlaması ve çay keyfini doyumsuz yaşandığı mekanda bir de üstüne şehrin harika manzarasını da seyre dalınca dünyanın en huzurlu insanı oluyorsunuz.

10-Palovit Şelalesi

Palovit Şelalesi

Çamlıhemşin sınırları içinde bulunan Palovit Şelalesi bölgenin en yüksek debili şelalesi olma özelliğine sahiptir. Yeşil yatağında dökülen Palovit Şelalesi görülmeye değer.

Palovit Şelalesine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Muazzam manzaraya sahip olan Palovit Şelalesinde güzel bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

Rize Gezi Rehberi yazımızı okumak için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. İşte o link << Rize Gezi Rehberi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here