Romanya’ya bağlı Geamana kentinin insanlar tarafından  nasıl yok olduğunu anlatmak istiyorum. Bu yazıda bazı eleştireler olabilir. Bu eleştiriler  bireye yada herhangi bir kuruluşa değildir. Başta ben olmak üzere Dünya’daki bütün insanlaradır.

Geamana kenti Dünya’nın en güzel kentlerinden biriydi. Buraya Dünya’nın her tarafında  binlerce turist akın ederdi. Gerek doğal güzellikleri gerekse şehirde bulunan tarihi yapılar göz kamaştırıyordu. Fakat bu uzun sürmedi.

NEDEN mi?

 Çünkü 1977-1978 yılları arasında kent etrafında ve altında bakır madeni buldular. Hemen şehri boşaltıp burada bakır rezervi aradılar. Şehrin bütün güzelliklerini yok sayıp para hırsıyla kazmaya başladılar. Kazdıkça maden buldular, Maden buldukça para kazandılar, Para kazandıkça kazmaya devam ettiler. Bu böylece devam etti. Tam 92 metre şehrin altına girdiler. Bütün madeni almak istiyorlardı.

Göz at ;

  1. Bükreş Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Bükreş Gezilecek Yerler
  3. Bükreş Gece Hayatı
  4. Romanya’da Gezilecek 15 Yer
  5. Romanya’nın Kaybolan kenti Geamana
  6. Romanya Nerede?
  7. Romanya’nın başkenti, şehirleri ve bölgeleri
  8. Romanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Şehir mi umurlarında değildi. Hele şehirdeki güzellikler mi önemsemiyorlardı bile. Bu böylece devam etti. Sonra mı bildiğimiz hikaye herkes bu şehri unutup yeni güzelliklerin peşine düştü. Şehir yetim ve öksüz kaldı. Dayanacak gücü de pek kalmamıştı. Bir sabah kalktıklarında şehir yok olmuştu. 92 metre kazdıkları mezara şehri gömdüler. Para-Hırs uğruna güzelim şehri kurban ettiler. Ne diyelim Allah Kabul Etsin!

İnsanlardaki bu para hırsı artık sona ermeli çevremizdeki güzellikler rant uğruna tüketilmemeli. Artık çevre zarar görmemeli. Hoyratça kullandığımız çevre perişan durumda olduğunu birileri anlatmalı bence. Hele Çevre kuruluşlarının bu konuda daha çok duyarlı olmaları gerekmektedir. Bu çevre bizi bir şekilde götürür. Fakat çocuklarımıza ve torunlarımıza güzel bir dünya bırakmıyoruz. Dünyadaki güzellikler gün gittikçe yok oluyor. Biz ise sadece izliyoruz. Buna artık birileri dur demeli yoksa doğanın yaptırımı çok ağır olur. Bu şehri yutan doğa bizi de yutar bunu unutmayalım.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here