Saint Lucia Gezi Rehberi
Saint Lucia Gezi Rehberi

Saint Lucia, yaklaşık 186 bin nüfusuyla  Karayipler’de Küçük Antiller’in bir parçası konumunda olup coğrafi olarak Orta Amerika’da yer alan bir ada ülkesidir.

Göz at ;

  1. Castries Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Saint Lucia’da Gezilecek 10 Yer
  3. Saint Lucia Nerede?
  4. Saint Lucia’nın Başkenti Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Saint Lucia Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Ormanları, masmavi denizi ve sımsıcak iklimiyle yıl boyunca çok sayıda ziyaretçi çekmektedir. Karayip Denizi ile Atlas Okyanusu arasında bulunan Saint Lucia, Trinidad ve Tobago’nun kuzeyinde yer alır. Burada gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Bu yerleri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;

Castries

Castries, Karayipler’de bir ada ülkesi olan St. Lucia’nın başkenti ve yaklaşık 61 bin nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Konaklamak ve eğlence içinde en iyi adreslerinden biridir. Buraya yıl boyunca çok sayıda turist akın etmektedir. Buraya yolunuz düşerse; Immaculate Conception Kilisesi, Eudovic’in Sanat Stüdyosu, Merkez Kütüphanesi, Rodney körfezi, Morne Fortune, Inniskilling Fusiliers Anıtı, Derek Walcott Meydanı, Colombus Meydanı, Malabar Plajı, La Toc Batarya Fort, Castreies Su İşleri Orman Koruma Alanı ve Maria Adaları Doğa Koruma Alanı gibi turistik alanları gezmeden geri dönmeyiniz.

Pitons

Pitons, ülkede bulunan iki volkanik tepedir. Gros Piton 771 metre ve Petit Piton 743 metre yüksekliğindedir. Bu bölge 2004 yıllında UNESCO Dünya Miras listesine alınmıştır. Bu bölgeye gelip bu tepelere çıkıp şehrin nefes kesen manzarasını izleyebilirsiniz. Burada harika fotoğraf karelerini yakalayabilirsiniz. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin derim.

Soufrière

Ülkenin güneybatısında yer alan Soufrière, 1745 yıllında kurulan tarihi bir kenttir. Bu kent, günümüzde daha çok balıkçı köyü olarak bilinmektedir. Buraya geldiğinizde mutlaka lezzetli balıkları tadın. Bunun yanında şehir merkezinde yer alan kiliseleri ve diğer tarihi yapıları ziyaret edip görün. Bunun dışında şehrin harika doğal güzelliklerini keşfetmeden geri dönmeyiniz.

Reduit Plajı

Güvercin Adası Milli Parkı’na oldukça yakın bir konumda yer alan Reduit Plajı, Karayipler’de bir ada ülkesi olan St. Lucia’nın en popüler plajıdır. Bu plaj, rüzgar sörfü yapmak için oldukça uygun bir yerdir. Burada deniz, kum ve güneşin keyfini yaşayabilirsiniz. Sevdiklerinizle birlikte sakin ve huzurlu bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.

Marigot Bay

Ülkenin kuzeybatısında yer alan Marigot Körfezi, Büyüleyici manzarası, uçsuz bucaksız plajları ve harika doğal güzellikleriyle ziyaret edilmesi gereken önemli bir yerdir. Bu körfez birçok filme de konu olmuştur. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip harika bir gezi keyfini yaşayabilirsiniz. Bu körfezde bulunan plajlarda yüzüp kumsallarında güneşlenebilirsiniz. Buranın nefes kesen bir manzarası bulunmaktadır.

Mamiku Bahçeleri

St. Lucia’nın doğu kıyısından yer alan Mamiku Bahçeleri, mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir botanik bahçesidir. Bu bahçe bünyesinde yaklaşık 300 farklı bitki türü bulunmaktadır. Buraya tek başına ya da rehberli tur eşliğinde sevdiklerinizle birlikte burada yer alan güzellikleri keşfedebilirsiniz. Bu bahçe, her gün 09:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Sulfur Springs Park

Saint Lucia’daki meşhur Sulfur Springs, Lesser Antilleri’nin en sıcak ve en aktif jeotermal alanıdır. Bu park yaklaşık 40 hektarlık bir alan kaplamaktadır. Buraya nefes kesen manzaralar eşliğinde sizi harika havuzlara ve kükürt yüklü buharla köpüren sıcak su kaynaklarına götürür. Buranın suyu ile gönlünüzce yıkanıp yüzebilirsiniz. Buranın suları şifalı olduğu söylenilir. Fakat çevrede ağır bir koku olduğunu hatırlatmak isteriz.

Derek Walcott Meydanı

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Castries’da yer alan Derek Walcott Meydanı, ülkenin nabzı atıldığı yerdir. Bu meydan üzerinde birçok turistik yapı bulunmaktadır. Bunlardan en popüler olanı ise Immaculate Conception Katedrali’dir. Bu yapının karşısında ise bir saat kulesi ve kütüphane bulunmaktadır. Bunun dışında yine mağaza, cafe, restoran ve otel bulunmaktadır. Şehre geldiğinizde ilk uğramanız gereken yerdir.

Castries Central Market

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Castries’da yer alan Castries Central Market, dünya çapında en eski faaliyet pazarı olarak bilinmektedir. Şehir limanın doğu kıyısında yer alan bu pazarda çok sayıda ürün satılmaktadır. Buraya gelip sevdiklerinize çok sayıda hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Hiçbir şey satın almayacak olsanız bile bu pazara mutlaka uğramalısınız. Özellikle pazar günü buraya gelmenizi şiddetle tavsiye ederim.

10  Güvercin Adası Milli Parkı

Ülkenin kuzeybatısındaki Pigeon Adasındaki Güvercin Adası Milli Parkı, Karayipler’de bir ada ülkesi olan St. Lucia’nın en önemli parklarından biridir. Burada birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Özellikle adanın nefes kesen manzarası oldukça cezbedici olup yıl boyunca çok sayıda turist ağırlamaktadır. Burada birçok hayvan ve bitki türü de bulunmaktadır. Ülkeyi kalpten keşfetmek isterseniz bu adayı mutlaka ziyaret edin derim.


Bunlar dışında Saint Lucia hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Saint Lucia

Nüfus: 186.383

Başkent: Castries

Resmi Dili: İngilizce

Para Birimi: Doğu Karayip doları

Bulunduğu Kıta: Kuzey Amerika

Kuruluş Tarihi: 1 Mart 1967

Saat Farkı: Yerel saat Türkiye saatine göre 6 saat daha geridir.

Vize Durumu: Buraya yapılan ziyaretlerde vize gerekmemektedir.

Saint Lucia Nerede, Nasıl Gidilir?
Saint Lucia Nerede, Nasıl Gidilir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here