gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Seydikemer Nerede (Muğla)

Seydikemer ülkemizin güneybatısında Muğla‘nın en doğusunda yer alan şirin ve sakin bir ilçedir. TBMM de kabul edilen kanun ile kemer belediyesinin ilçeye dönüştürülmesi kararı alınmış ve ismi Seydikemer olarak değiştirilmiştir.

Bu ilçenin bir dikkat çekici özelliği de küçük bir ilçe olmasına rağmen tarihi dokulara ve mimariye sahiptir. Seydikemer’i doğrudan ikiye ayıran Eşen çayının günümüzde de Seydikemer için önemi çoktur. Antikçağda da günümüzde de bölgenin en önemli geçim kaynaklarından biri olan tarıma hayat vermiştir.

Seydikemer Hangi ile Bağlıdır?  Hangi Bölgededir?

Türkiye’nin batısında ve Ege bölgesinde bulunan Muğla’nın bir ilçesidir. Batısında Muğla’nın Fethiye ilçesi, kuzeyde Denizli’nin Çameli, Burdur’un Çavdır ve Altınyayla, doğuda da Antalya’nın Kaş, Elmalı ve Korkuteli ilçeleriyle komşudur. Seydikemer’in Akdeniz’e kıyısı mevcuttur. İl merkezine uzaklığı 24 km civarındadır.

Seydikemer’e Nasıl Gidilir?

Fethiye’ye 27 km, Muğla’ya ise 52 km uzaklığındadır. Muğla-Antalya, Marmaris-Antalya ve Fethiye-Antalya güzergâhı Seydikemer üzerinden geçtiği için rahatlıkla karayolu ile ulaşım yapılabilir. Hava yolu olarak da Dalaman Havalimanından yararlanılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz