Şile

İstanbul’a 70 km uzaklıkta bulunan Şile Karadeniz kıyı şeridinde yer almaktadır. Yemyeşil tabiatı, masmavi denizi ve şelaleleri ile İstanbulluların ve tatilcilerin gözde yerlerindendir. Doğa güzellikleri ile ünlü olan Şile ilçesinde tarih meraklıların da bulacağı tarihi mekanlar bulunmaktadır. Şile’nin en önemli özelliği tarihi mekanların doğa güzelliği ile iç içe olmasıdır. Şile’de gezilecek yerler şunlardır:

Şile Deniz Feneri: Türkiye’nin en büyük feneri olan Şile Feneri; Şile ilçesinin önemli sembollerindendir. Şile Feneri Sultan I. Abdülmecit tarafından 1859 yılında Karadeniz’in güvenliğini sağlamak amacıyla yapılmıştır. Deniz seviyesinden yaklaşık 70 metre yükseklikte bulunan bu tarihi fener yıllara meydan okuyarak günümüze kadar sağlam olarak ulaşmıştır. Günümüzde müze olarak kullanılan Şile Feneri görülmesi gereken yerlerdendir. Yüksekte yer almasından dolayı harika bir manzaraya sahip bu fenerde fotoğraf çekebilirsiniz. Ayrıca Şile Fenerinde ziyaretçilerin dinlenmesi için kafeterya da yapılmıştır. Bu ihtişamlı manzaraya karşı oturup çay içmeniz mümkün. Mayıs ve ağustos ayları arasında ziyarete her gün açık olan Şile Feneri Müzesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Şile Deniz Feneri Nerede Nasıl Gidilir
Şile Deniz Feneri

Şile Kalesi: Şile Sahilinde Ocaklı Ada üzerinde bulunmasından dolayı Ocaklı Ada Kalesi olarak da anılmaktadır. Şilenin sembollerinden olan Şile Kalesi Bizans Döneminden kalma bir eserdir. Osmanlı Devleti tarafından Şile Kalesi denizden gelebilecek saldırılara karşı savunma kalesi olarak yıllarca kullanılmıştır. Günümüzde restore edilen kale çok sayıda yerli ve yabancı turist almaktadır. Deniz manzarası ve tarihi ile harika bir güzellik oluşturan Şile Kalesi görülmesi gereken yerlerdendir.

Kumbaba Tepesi: Şile’ye 2 km uzaklıkta bulunmaktadır. Kumbaba Tepesi isminden de anlaşılacağı üzere Bizans Döneminde kum banyosu yapılan yerdir. Romatizmalı hastalıklara iyi gelen özel kumlara sahiptir. Harika bir manzaraya sahip bu tepe yoğun ilgi görmektedir. Ayrıca burada Kumbaba Plajı da bulunmaktadır. Denizin tadını çıkarmak istiyorsanız Kumbaba Plajı tam size göre. Kumbaba Plajında karavan ve kamping alanı ve kafeterya bulunmaktadır. Tatil yapmak için bu plajı tercih edebilirsiniz.

Ağlayan Kaya: Şile Deniz Feneri yakınlarında bulunmaktadır. Taşlar arsında çıkan su kaynağı gözyaşına benzetildiği için bu adı almıştır. Ağlayan Kaya farklı görüntüsü ile görülmesi gereken yerlerdendir. Ağlayan Kaya’da fotoğraf çekmenizi tavsiye ederim.

Saklı Göl: Şile’ye bağlı Kamandere Köyü içinde bulunmaktadır. Doğa harikası olan bu göl adı gibi içinde çok sayıda güzelliği saklamaktadır. Sürekli ziyaretçi alan Saklı Göl yeşil tabiatı ve masmavi suları ile büyüleyici bir güzellik oluşturuyor. Harika manzaralara sahip Saklı Göl fotoğraf meraklıların gözde yeridir. Saklı Göl çevresinde bulunan yeşil alanda manzaraya karşı mangal yakarak piknik yapabilirsiniz. Ayrıca bol oksijenli havada yürüyüş ve spor yapmanız mümkün. Saklı Göl çevresinde kafe restoranlar bulunmaktadır. Doğanın eşsiz manzarasına karşı kahvaltı yapabilir ya da yemek yiyebilirsiniz. Şile gezinizde dinlenmek ve tatil yapmak istiyorsanız buraya uğramanızı tavsiye ederim.

Akçakese Köyü: Şile’nin doğal güzelliğinden olan Akçakese Köyü Şile ilçe merkezine 17 km uzaklıkta bulunmaktadır. Sahil köyü olan Akçakese Köyüne uğramadan dönmeyiniz. Akçakese Köyü yaklaşık 1 km uzunluğunda harika bir kumsala sahip. Masmavi deniz sularına sahip bu sahilde yüzebilirsiniz. Ayrıca Akçakese köyüne yakın olan ve ulaşımı gayet kolay olan Kabakoz Köyünde konaklayabilir ya da karavan veya çadır ile kamp kurabilirsiniz.

Şile gezinizde ilçe merkezine yarım saatlik uzakta bulunan Değirmençayırı Şelalesini görmenizi tavsiye ederim. Ayrıca Şile’de bulunan Hacıllı Şelalesi, Onbir Göller Vadisi, Göksu ve Yeşilçay ırmakları gibi doğal güzelliğe sahip bu yerleri ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Şile Otelleri ve Şile Otel Fiyatları hakkında bilgi ve ayrıntı almak için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Şile Otelleri ve Şile Otel Fiyatları

1-İstanbul Gezi Rehberi

2-İstanbul’da Gezilecek 30 Yer

3-İstanbul’da gezilecek 10 Yer

4-İstanbul Gece Hayatı

5-İstanbul Otelleri ve İstanbul Otel Fiyatları

Şile Hangi Yakada
Şile Haritası Nerede
Şile Nasıl Gidilir
Şile

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here