Sinop Gezilecek Yerler

Sinop Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 20 Yer! Nereler Gezilir, Nereye Gidilir? Sinop 205.478 toplam nüfusu ile Ülkemizin Karadeniz’in Bölgesinde bulunan Harika bir şehirdir. İlimize bağlı 8 ilçe bulunur. Sinop ilimizde gezilip görülecek birçok yer bulunur.

Sinop Gezilecek Yerler

Bunları uzun uzun yazdık İsteyen olursa burada Okuyabilir. Şimdi ilimizde 10 gözde yeri yazacağız. Umarım beğenerek okursunuz. Sorularınız olursa yorum kısmına ekleyin. Ayrıca Sinop Gezi Rehberi yazımızı okumak için buraya tıklayınız.

Göz at ;

 1. Sinop Gezilecek Yerler
 2. Sinop’da Gezilecek 10 Yer
 3. Boyabat Gezilecek Yerler
 4. Sinop Gece Hayatı
 5. Sinop Hangi Bölgede,Nereye Bağlı ve Nüfusu
 6. Sinop Otelleri ve Sinop Otel Fiyatları
 7. Sinop Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 8. Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 9. Sinop Kalesi
 10. Tarihi Sinop Cezaevi
 11. Sinop Nerede?

Hamsilos Koyu

Türkiye’ nin en kuzey noktasında yer alır. Türkiye’nin dış kuvvetler tarafında(Buzullar) oluşmuş tek koydur. Bu koyun denizle birleştiği kısım oldukça geniştir. İçe doğru gidildikçe daralır.

Ve sonradan orman içinde birleşir. Geçmişte burada savaş olunca savaş gemileri saklanırken günümüzde fırtına zamanlarında balıkçıların barınağı olmuştur.

Sinop Arkeoloji Müzesi

Sinop kent merkezinde bulunur. Bilindiği üzere Sinop şehrinde çok sayıda medeniyet varlığını sürdürmüştür.

O medeniyetlerden kalan şehirler ve yapıları arkeolojik kazılar sonucunda ortaya çıkan eserleri burada sergilenmektedir. Yolunuz buraya düşerse bu müzeyi mutlaka ziyaret ediniz.

Sinop Kalesi

Sinop il merkezinde yer alan Sinop Kalesi ilk olarak ne zaman inşa edildi tam olarak bilinmemekle birlikte MÖ. 7. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilmektedir.

Roma, Bizans ve Selçuklular tarafından onarımdan geçen Sinop Kalesi günümüzde oldukça iyi durumdadır. Tarihe ışık tutan Sinop Kalesi 2013 yılında UNESCO geçici miras listesine alınmıştır.

Sinop Kalesinin 6 kapısından sadece iki tanesi günümüze ulaşabilmiştir. Kalenin uzunluğu 2050 metre yüksekliği ise 25 metredir. Günümüze sağlam olarak ulaşan Sinop Kalesi ziyarete açık bulunmaktadır.

İnaltı Mağarası

Ayancık ilçe merkezine 35 km uzaklıkta yer almaktadır. İnaltı Köyü yakınlarında 1070 metre yükseklikte bulunmaktadır. Mağara toplam 700 metre uzunluğa sahiptir.

Fakat mağaranın 400 metreden sonrası sulu ve çamurludur. Mağara içinde travertenler ve çok sayıda küçük, büyük sarkıtlar bulunmaktadır.

Mağaranın ışıklandırması, yürüyüş merdivenleri ve giriş kapısı yapılmıştır. Oldukça doğal bir güzelliğe sahip olan İnaltı Mağarası ziyarete açıktır.

Bazalt Kayalıkları Tabiat Anıtı

Boyabat ilçesine 15 km uzaklıkta bulunan Salar Köyünün güneydoğusunda yer almaktadır. Köy içinden tarlalar arasında yürüyerek kaya mezarlarına ulaşabilirsiniz.

Kaya Mezarı Gökırmak Ovasına hakim bir tepe üzerinde yer almaktadır. Bu kaya mezarı 200 metre yüksekliğindeki kalker kayalara oyularak yapılmıştır.

Kaya mezarı üç sütundan oluşmaktadır. Kaya mezarı üzerinde bulunan kabartmalar oldukça dikkat çekmektedir. MÖ. 7. Yüzyılda Paflagonyalılar tarafından yapılan Kaya Mezarı günümüzde oldukça iyi durumdadır.

Erfelek Tatlıca Şelaleleri Tabiat Parkı

Sinop il merkezine 42 km uzaklıkta yer alan ve Erfelek ilçesine bağlı olan Tatlıca Köyü sınırları içinde yer almaktadır. Tatlıca Şelaleleri aynı vadi içinde bulunan 28 irili, ufaklı şelaleden oluşmaktadır.

Tatlıca Şelaleleri bu özelliğinden dolayı dünyada bir ilktir. 2 km uzunluğunda dar bir vadi içinde kayın ormanları arasında yer alan şelale doğal güzelliği ile ön plana çıkmaktadır. Doğal sit alanı ilan edilerek koruma altına alınan Tatlıca Şelaleleri trekking, piknik, gezi ve av turizmi için elverişlidir.

Akgöl yaylası

Ayrancık İlçe merkezine yaklaşık 30 km uzaklıkta yer almaktadır. Akgöl Yaylası içinde çam ormanları, etrafı yeşillikler ile çevrili yapay bir gölet ve orman işletmesinin günübirlik tesisleri bulunmaktadır. Yayla turizmi merkezi olan Akgöl Yaylasında kamp yapmak mümkün.

Tarihî Sinop Cezaevi

4000 yıl önce buraya hakim Gaskalılar tarafında inşa edilmiştir. 3 tarafı denizlerle çevrili bu cezaevi 1214 yıllında Anadolu Selçukluların eline geçmiştir. Selçuklularda onarıp tekrar kullanmışlardır. Uzun yıllar çok sayıda kişiye mezar olan bu yapıyı mutlaka ziyaret edin.

Boyabat Kalesi

Sinop ilimiz birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır. bu medeniyetler giderken arkalarında birçok eser de bırakmışlardır. Bu eserler günümüze kadar koruyup ulaşanlar olduğu gibi tarihin tozlu sayfalarında kaybolan eserler de bulunmaktadır.

İşte günümüze kadar ulaşan eserlerden biri de ilçenin ismini alan Boyabat Kalesidir. Bu kale m.ö 7. Yüzyılda Paflagonyalılar tarafında ilçenin iki sarp tepesinden birinde inşa etmişlerdir. Bu kalenin Bizans, Roma, Osmanlı izleri görmek mümkündür. bu kale iki farklı isimle anılmaktadır.

Eski Kale, Yeni Kale diye. Yeni kalenin Osmanlılar tarafında yapıldığı söylenmektedir. Kaleyi asıl gizemli kılan birçok tünele sahip olmasıdır. Kaleye ulaşmak için yaklaşık 250 basamak kullanılır.

İnceburun Feneri

Karadeniz’e uzanan Sinop Yarımadasının kuzeybatı ucunda yer alır.  Bu fener Ülkemizin en kuzeyinde bulunur. Bu nedenle önemli bir yere sahiptir. 1863 yıllında yaptırılmıştır.

Denizden yüksekliği 38 metredir. Bembeyaz Kulesi ise 12 metrelik uzunluğu  ile görenleri büyümemektedir. En kısa sürede buraya gelip harika manzaralı fotoğraflar çekmelisiniz.

Aslan Torunlar Evi

Bu konak 2 kattan oluşmaktadır. 1. kat Etnografya Müzesi, 2. kat ise, yaşayan konak biçiminde planlanarak ziyarete açılmıştır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğrayıp Sinop ilimizin kültürünü daha yakında görme fırsatını yakalamış olabilirsiniz. Burada Sinop Kültürünü yansıtan çok sayıda eşya sergilenmektedir.

Sarıkum Tabiatı Koruma Alanı

Sinop kent sınırları içerisinde bulunan Sarıkum Tabiatı Koruma Alanı, 1987 yılında Tabiatı Koruma Alanı olarak ayrılmış, 1991 yıllında da I. Derece Doğal Sit Alanı ilan edilmiştir. Doğa ile iç içe yaşamak ve burada bulunan güzellikleri keşfetmek için mutlaka uğramalısınız. Burada; Göl, Orman, kıyı kumulları, deniz kıyısı kayalıkları, sulak çayırlar ve buna benzer birçok şey bulunur. Burası fotoğraf tutkunların vazgeçilmez noktasıdır. Ayrıca burada 4 km boyunca uzanan Sarıkum Plajı bulunmaktadır. Anlayacağınız, deniz, kum, güneş ve doğa iç içe geçmiş harika bir yerdir. Yolunuz düşerse sevdiklerinizle birlikte mutlaka uğrayın.

Sinop Alâeddin Camii

Sinop şehir merkezinde bulunan Sinop Alâeddin Camii, 1215-1230 yılları arasında Anadolu Selçuklu sultanı 1. Alaeddin Keykubat tarafında inşa edildiği düşünülmektedir. Fakat 1261 yılındaki Trabzon Komnenosları saldırısı sonucu tamamen yıkılmıştır. 1267-1268 yılları arasında Muînüddin Pervâne tarafından tekrar inşa edilmiştir. Bu cami Selçukluların Kuzey Anadolu’da inşa ettiği ilk camidir. Bu nedenle tarihi yönüyle önemli bir yapıdır. Cami en son 2008-2009 yılları arasında onarım görmüştür. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu tarihi camiyi görün.

Balatlar Kilisesi

Sinop kent merkezinde bulunan Balatlar Kilisesi, ilk olarak 3. ve 4. yy’ın başlarında Genç Roma Döneminde hamam olarak inşa edilmiş, 5. yy’ın başlarında Bizans döneminde kiliseye çevrilmiş ve bu dönemde aynı zamanda mezarlık olarak da kullanılmıştır. Ayrıca Osmanlı Döneminde ise manastır olarak kullanılmıştır.

Sinop Tarihi Paşa Tabyaları

Sinop kent sınırlarında bulunan Sinop Tarihi Paşa Tabyaları, 19. yüzyılda denizden gelebilecek tehlikelere karşı tersanenin güvenliğini sağlamak ve limanda bulunan gemileri korumak amacıyla inşa edilmiştir. Tabyaların üst kısmında 11 adet top yuvası bulunur. Alt tarafında ise cephane ve koğuş bulunmaktadır. Burada bulunan tabyalar yarım ay şeklinde gözükmektedir. Bu tabya sadece ülkemizde değil dünyaca önemli bir yapıdır. 2014 yıllında burası halkın hizmetine açılmıştır. Günümüzde kahvaltı, yöresel yemekler ve düğün organizasyonları gibi çeşitli etkinliklerin yapıldığı bir yer olmuştur. Buraya yolunuz düşerse kahvaltı yapmanızı öneririm.

Çatak Takım Şelaleleri

Sinop ili, Türkeli ilçe sınırında bulunan Çatak Takım Şelaleleri, Gezilip görülmeye değer bir yerdir. Buraya gelip şelale suyun serinliğinde doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Ya da sevdiklerinizle doğayla iç içe oturup piknik yapabilirsiniz. Sinop ilimizin harika şelalelerinden biri olup her yıl çok sayıda kişi ziyaret etmektedir.

Sinop Karakum Plajı

Sinop il sınırında bulunan Karakum Plajı, Turistlerden çok yöre halkının sıkça uğradığı bir yerdir.
Bu plaj Sinop’un en gözde plajlarından biridir. İsmini plajdaki denizin dibinde bulunan kumda almaktadır. Bunun nedeni Boztepe Yarımadası’nın bir yanardağ patlaması sonucu şekillenmesi ve yanardağın püskürttüğü kül ve kumlardır. Burası yaz aylarında çok renkli olmaktadır. Burada ayrıca bir tesis de bulunmaktadır. Sevdiklerinizle birlikte güzel bir gün yaşamak için burayı tercih edebilirsiniz.

Saray Mescidi

Saray Mescidi zamanla cami kullanılmaya başlanmış. Bugün ismiyle yöre halkına hizmet vermektedir. Siz de gittiğinizde göreceksiniz caminin giriş kapısında bir kitabe bulunmaktadır. bu kitabe cami ile ilgili bilgiler mevcuttur. Kitabeye göre cami 1375 yıllında Candaroğulu Beyi Sultan Celalettin Beyazıd tarafında yaptırıldığı anlaşılmaktadır bu mescid zamanla Saray Camisi olarak anılmaya başlamıştır.

Caminin inşaatında kesme ve moloz taş kullanılmıştır. Ahşaptan bir çatıyla örtünmüştür. Bu caminin bahçesinde rivayete göre iki sanduka bulunmaktadır. fakat yapılan araştırmalar sonucu sadece bir tanesine rastlanmıştır. Ve bu sandukanın mimarisi Selçuklular dönemine benzerlik gösterildiği, fakat kitabesi bulunmadığı için mezardaki kişi hakkında bilgi bulunmamaktadır.

Terelek Kaya Mezarı

Kaya mezarları ile ilgili önce kısa bir bilgi verelim. Kaya mezarları statüsü yüksek kişiler için yapılmış ve oyulup işlenmeye hazır mezarlardır. Bu mezarlar statüsü yüksek kişilere ait olduğu için değerli eşyaları ile birlikte gömülür. Bu yüzden korumalıdırlar. Bu mezarlar tuzaklarla doludur.

Ayrıca bu mezarlar aile mezarı olup kişilerin aileleri ile ilgili bilgileri mezarın başında bulunur bu mezarlar dışlarında birçok süsleme bulunmaktadır. Bu mezarlar değişik bölgelerimizden olup birçok ilde bulunmaktadır. Bunlardan biri de Sinop ilimizdir. Bu ilimizde bulunan kaya mezarı Terelek Kaya Mezarıdır. Bu mezar m.ö 7. Yüzyılda yapıldığı söylenir. Bu mezar 3 farklı sütunda oluşur. Bunlar aşağıdan yukarıya doğru incelemektedir. Dışında birçok figür ve süsleme bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi bir insanla aslanın boğuşma figürüdür.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here