Sinop Gezilecek Yerler

Sinop 205.478 toplam nüfusu ile Ülkemizin Karadeniz’in Bölgesinde bulunan Harika bir şehirdir. İlimize bağlı 8 ilçe bulunur. Sinop ilimizde gezilip görülecek birçok yer bulunur.

Sinop Gezilecek Yerler

Bunları uzun uzun yazdık İsteyen olursa burada Okuyabilir. Şimdi ilimizde 10 gözde yeri yazacağız. Umarım beğenerek okursunuz. Sorularınız olursa yorum kısmına ekleyin. Ayrıca Sinop Gezi Rehberi yazımızı okumak için buraya tıklayınız.

Göz at ;

 1. Sinop Gezilecek Yerler
 2. Sinop’da Gezilecek 10 Yer
 3. Boyabat Gezilecek Yerler
 4. Sinop Gece Hayatı
 5. Sinop Hangi Bölgede,Nereye Bağlı ve Nüfusu
 6. Sinop Otelleri ve Sinop Otel Fiyatları
 7. Sinop Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 8. Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 9. Sinop Kalesi
 10. Tarihi Sinop Cezaevi
 11. Sinop Nerede?
Sinop

1-Hamsilos Koyu

Hamsilos Koyu

Türkiye’ nin en kuzey noktasında yer alır. Türkiye’nin dış kuvvetler tarafında(Buzullar) oluşmuş tek koydur. Bu koyun denizle birleştiği kısım oldukça geniştir. İçe doğru gidildikçe daralır.

Ve sonradan orman içinde birleşir. Geçmişte burada savaş olunca savaş gemileri saklanırken günümüzde fırtına zamanlarında balıkçıların barınağı olmuştur.

2-Sinop Arkeoloji Müzesi

Sinop Arkeoloji Müzesi

Sinop kent merkezinde bulunur. Bilindiği üzere Sinop şehrinde çok sayıda medeniyet varlığını sürdürmüştür.

O medeniyetlerden kalan şehirler ve yapıları arkeolojik kazılar sonucunda ortaya çıkan eserleri burada sergilenmektedir. Yolunuz buraya düşerse bu müzeyi mutlaka ziyaret ediniz.

3-Sinop Kalesi

Sinop Kalesi

Sinop il merkezinde yer alan Sinop Kalesi ilk olarak ne zaman inşa edildi tam olarak bilinmemekle birlikte MÖ. 7. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilmektedir.

Roma, Bizans ve Selçuklular tarafından onarımdan geçen Sinop Kalesi günümüzde oldukça iyi durumdadır. Tarihe ışık tutan Sinop Kalesi 2013 yılında UNESCO geçici miras listesine alınmıştır.

Sinop Kalesinin 6 kapısından sadece iki tanesi günümüze ulaşabilmiştir. Kalenin uzunluğu 2050 metre yüksekliği ise 25 metredir. Günümüze sağlam olarak ulaşan Sinop Kalesi ziyarete açık bulunmaktadır.

4-İnaltı Mağarası

İnaltı Mağarası

Ayancık ilçe merkezine 35 km uzaklıkta yer almaktadır. İnaltı Köyü yakınlarında 1070 metre yükseklikte bulunmaktadır. Mağara toplam 700 metre uzunluğa sahiptir.

Fakat mağaranın 400 metreden sonrası sulu ve çamurludur. Mağara içinde travertenler ve çok sayıda küçük, büyük sarkıtlar bulunmaktadır.

Mağaranın ışıklandırması, yürüyüş merdivenleri ve giriş kapısı yapılmıştır. Oldukça doğal bir güzelliğe sahip olan İnaltı Mağarası ziyarete açıktır.

5-Bazalt Kayalıkları Tabiat Anıtı

Boyabat Bazalt Kayalıkları

Boyabat ilçesine 15 km uzaklıkta bulunan Salar Köyünün güneydoğusunda yer almaktadır. Köy içinden tarlalar arasında yürüyerek kaya mezarlarına ulaşabilirsiniz.

Kaya Mezarı Gökırmak Ovasına hakim bir tepe üzerinde yer almaktadır. Bu kaya mezarı 200 metre yüksekliğindeki kalker kayalara oyularak yapılmıştır.

Kaya mezarı üç sütundan oluşmaktadır. Kaya mezarı üzerinde bulunan kabartmalar oldukça dikkat çekmektedir. MÖ. 7. Yüzyılda Paflagonyalılar tarafından yapılan Kaya Mezarı günümüzde oldukça iyi durumdadır.

6-Erfelek Tatlıca Şelaleleri Tabiat Parkı

Erfelek Tatlıca Şelaleleri

Sinop il merkezine 42 km uzaklıkta yer alan ve Erfelek ilçesine bağlı olan Tatlıca Köyü sınırları içinde yer almaktadır. Tatlıca Şelaleleri aynı vadi içinde bulunan 28 irili, ufaklı şelaleden oluşmaktadır.

Tatlıca Şelaleleri bu özelliğinden dolayı dünyada bir ilktir. 2 km uzunluğunda dar bir vadi içinde kayın ormanları arasında yer alan şelale doğal güzelliği ile ön plana çıkmaktadır. Doğal sit alanı ilan edilerek koruma altına alınan Tatlıca Şelaleleri trekking, piknik, gezi ve av turizmi için elverişlidir.

7-Akgöl yaylası

Akgöl yaylası

Ayrancık İlçe merkezine yaklaşık 30 km uzaklıkta yer almaktadır. Akgöl Yaylası içinde çam ormanları, etrafı yeşillikler ile çevrili yapay bir gölet ve orman işletmesinin günübirlik tesisleri bulunmaktadır. Yayla turizmi merkezi olan Akgöl Yaylasında kamp yapmak mümkün.

8-Tarihî Sinop Cezaevi

Tarihî Sinop Cezaevi

4000 yıl önce buraya hakim Gaskalılar tarafında inşa edilmiştir. 3 tarafı denizlerle çevrili bu cezaevi 1214 yıllında Anadolu Selçukluların eline geçmiştir. Selçuklularda onarıp tekrar kullanmışlardır. Uzun yıllar çok sayıda kişiye mezar olan bu yapıyı mutlaka ziyaret edin.

9- Boyabat Kalesi

Boyabat Kalesi

Sinop ilimiz birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır. bu medeniyetler giderken arkalarında birçok eser de bırakmışlardır. Bu eserler günümüze kadar koruyup ulaşanlar olduğu gibi tarihin tozlu sayfalarında kaybolan eserler de bulunmaktadır.

İşte günümüze kadar ulaşan eserlerden biri de ilçenin ismini alan Boyabat Kalesidir. Bu kale m.ö 7. Yüzyılda Paflagonyalılar tarafında ilçenin iki sarp tepesinden birinde inşa etmişlerdir. Bu kalenin Bizans, Roma, Osmanlı izleri görmek mümkündür. bu kale iki farklı isimle anılmaktadır.

Eski Kale, Yeni Kale diye. Yeni kalenin Osmanlılar tarafında yapıldığı söylenmektedir. Kaleyi asıl gizemli kılan birçok tünele sahip olmasıdır. Kaleye ulaşmak için yaklaşık 250 basamak kullanılır.

10-İnceburun Feneri

İnceburun Feneri

Karadeniz’e uzanan Sinop Yarımadasının kuzeybatı ucunda yer alır.  Bu fener Ülkemizin en kuzeyinde bulunur. Bu nedenle önemli bir yere sahiptir. 1863 yıllında yaptırılmıştır.

Denizden yüksekliği 38 metredir. Bembeyaz Kulesi ise 12 metrelik uzunluğu  ile görenleri büyümemektedir. En kısa sürede buraya gelip harika manzaralı fotoğraflar çekmelisiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here