Sırbistan'da Gezilecek 10 Yer

Sırbistan vizesiz olması nedeniyle genellikle Türk vatandaşlarının yoğun olarak gittikleri ülkelerden birisi ve aynı zamanda çok memnun kaldıkları bir destinasyondur.

Sırbistan’da Gezilecek Yerler

Sırbistan’da Avrupa kültürü ile Doğu kültürünü harmanlanmış bir şekilde bulabilirsiniz. Tarihi yapılarından tutun yapılan çok sayıda ki festivallerine kadar muhteşem bir ülkedir.

Göz at ;

  1. Belgrad Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Belgrad Gezilecek Yerler
  3. Belgrad Otelleri ve Belgrad Otel Fiyatları
  4. Belgrad Gece Hayatı
  5. Novi Pazar Nerede, Nasıl Gidilir?
  6. Sırbistan’da Gezilecek 10 Yer
  7. Sırbistan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  8. Sırbistan Nerede?
  9. Sırbistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Heybetli kaleler ve eski manastırlarla orta çağ kentleri gibi duran şehirlerini gezebilir, kışın geldiyseniz kayak yapabilirsiniz. Sırbistan’da en iyi gezilecek yerlere genel bir bakış atalım:

Nis

Sırbistan’ın üçüncü büyük kenti olan Niš, bir öğrenci kenttidir. Avrupa ve Balkanlar’daki en eski şehirlerden biridir ve M.Ö. 279’ya kadar uzanan bir tarihe ahiptir. Bizansın kurucusu olan Büyük Konstantine burada doğdu; Onun anıtı şehir merkezinde bulunmakytadır. Şehir merkezinde ayrıca Osmanlılardan aklma bir 18.yüzyıl kaleside bulunmaktadır.

8Devil’s Town

Sırbistan’ın en görkemli kaya oluşumlarından biri olan Devil’s Town, adını garip kaya şekillerinden almaktadır. Yerel efsaneye göre, kayaların şeytan tarafından taşlaşılan bir düğün sakinleri olduğu söyleniyor. Djavolja voda olarak da bilinen aşırı derecede asitli su, ya da şeytan suyu, bu jeolojik fenomene de katkıda bulunmuştur. Güney Sırbistan’da bulunan Devil’s Town, güney Sırbistan’daki Radan Dağı eteğinde iki vadiye yayılmış 200’den fazla eşsiz kaya oluşumundan oluşmaktadır.

7Kopaonik National Park

Sırbistan’da bulunan en yüksek dağ olan Kopaonik, 1981 yılında milli park haline geldi. Sırbistan’ın ana kayak merkezi olmaktadır. Saatte 32.000 kayakçıya yetişebilecek 25 asansörü buşunmakta ve Mayıs ayına kadar hizmet vermektedir. Bu Dağ aynı zamanda maden zenginliği ile bilinir; altın, gümüş, demir ve çinko geçmişte burada bulunmuştur.

6Derdap National Park

Derdap Milli Parkında vadilerden oluşan 115 km uzanan dört yamaç vardır. Dünyanın en derin nehirlerinden birine sahiptir. Bu yamaçlar, Karpat Dağlarının güney girişinde olduğu için Demir Kapısı olarak da bilinen Derdap vadisini yapmak için bir araya gelmektedir.

5Studenica Monastery

Sırbistan’ın merkezinde bulunan Studenica Manastırı, Yemyeşil çimenleri ve 12.yüzyıldan kalmasıyla bilinir. Bizans freskleri, tabloları ve manastırdaki çeşitli kiliselerde bulunan süslemeler mutlaka ziyaretinizde dikkatinizi çekecektir. Sırbistan’ın en zengin manastırı ve bütün Sırp Ortodoks manastırlarının annesi olduğu düünülmektedir.

4Zlatibor

Zlatibor, Sırbistan’ın batısındaki dağlarda yer alan popüler bir turistik yerdir. Kışın kayaktan yaz aylarında yürüyüşe kadar sizi mutlu ve sağlıklı tutmak için olanaklarla doludur. Zlatibor’un en yüksek dağı olan Tornik’te bir kayak merkezi bulunmaktadır. Bölge çok doğal, büyük çayırlar ve şirin tarihi köylerle doludur. Eski ahşap kiliseler ve evlerin dolduğu açık hava müzesi en gözde mekanlardır. Bölgeyi keşfetmek için bir gün geçirdikten sonra, burada kurutulmuş et Zlatiborian prsuta ve erik brendi slivovitz’in lezzetlerini tatmallısınız.

3Novi Sad

Ülkenin en tanınmış şehirlerinden birisidir. En güzel plajlarından birine ev sahipliği yapan Tuna Nehri kıyısındaki güzel bir şehirdir. Avrupa standartlarına (17. yüzyılın sonlarında kurulmuş) ait genç bir şehir olan Sırbistan’ın ikinci büyük şehridir.

2Subotica

Ülkenin beşinci en büyük kenti olan Subotica, Sırbistan’da en çok ziyaret edilmesi gereken yerlerden birisidir. En fazla Katolik nüfusa sahip olan şehirdir aynı zamanda. Özellikle, 1900’lü yılların başında kurulmuş olan belediye binası ve sinagog da dikkat çekiyor. Ancak, Orta Çağdan önce gelen bu şehir, Avila’daki Aziz Theresa Katedrali de dahil olmak üzere eski binaları ile bilinir. 1797 yılında inşa edilmiş ana kare çevresindeki kafeler, belediyeye ev sahipliği yapan mavi çeşme ile bilinmektedir.

1Belgrad

Sırbistan’ın başkenti ve en büyük şehri olan Belgrad, şimdiye kadar tarihinde 115 savaş görmüş ve 44 defa yerle bir edilip yakılmıştır. Bugün şehir, kitap fuarlarından müzik, film ve bira festivallerine kadar pek çok etkinliğe ev sahipliği yaptığı için daha huzur vericidir. Belgrad Kalesi, şehrin müze ve kiliselerle dolu en ünlü tarihi sitesidir. Aynı zamanda nehirleri ve şehri de görmek için iyi bir yerdir. En iyi müzeler arasında 400.000’den fazla eser barındıran Ulusal Müze ve mucitlerin kralı olan Nikola Tesla Müzesi yer almaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here