gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Sofya Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkentidir? – Sofya Bulgaristan ülkesinin başkentidir. Sofya Güneydoğu Avrupa’da yer almaktadır. Bulgaristan’ın batısında Sofya havzasında yer alan Sofya kenti Bulgaristan’ın en büyük şehridir.

Sofya Nerede

Sofya 1.3 milyon kişilik nüfusa sahiptir. Köklü bir geçmişe sahip olan Sofya kentinde çok sayıda gezilecek tarihi kalıntı ve yapı bulunmaktadır. Sofya kentinde gezilecek başlıca yerler:

Göz at ;

 1. Bulgaristan Gezilecek Yerler
 2. Sofya Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 3. Bulgaristan’da Gezilecek 10 Yer
 4. Bulgaristan Nerede?
 5. Bulgaristan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 6. Bulgaristan Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 7. Sofya Gece Hayatı
 8. Sofya Gezilecek Yerler
 9. Aleksandr Nevski Katedrali
 10. Aziz Nikolas Rus Kilisesi
 11. Boyana Kilisesi
 12. Rila Manastırı
 13. Belogradchik Kalesi
 14. Nessebar St Stephens Kilisesi
 15. Belogradchik Kalesi
 16. Monument “1300 Years of Bulgaria”
 17. Filibe Antik Roma Tiyatrosu

Sofya’nın ve Bulgaristan’ın sembolü olan 1882 1912 yılları arasında Rusya Osmanlı arasında geçen savaşta Bulgaristan’ın bağımsızlığı için hayatını kaybeden 201  Bulgar askeri anısına inşa edilmiş olan Alexander Nevski Katedrali, Sofya Arkeoloji Müzesi, Sofya Tarih Müzesi, Tarihi Sofya Cami, 10. yüzyılda inşa edilmiş 3 binadan oluşan Boyana Kilisesi, 1.700 metre yükseklikte ve 1400 metre eninde uzanan büyük bir kayalık olan Altın Küpe olarak isimlendirilen Zlatnite Mostove, yaklaşık yüz yıllık bir geçmişe sahip olan Sofya Sinagogu ve Sofya Arkeoloji  kompleksidir.

Ilıman karasal bir iklime sahip olan bir Sofya kentini ziyaret etmek için en ideal dönem bahar ve yaz aylarıdır. İstanbul’dan Sofya kentine direkt uçuşlar bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here