Söke

Söke Aydın’ın yüz ölçümü olarak en büyük ilçesidir. Söke ilçesi Aydın il merkezine 54 km uzaklıkta yer almaktadır. Menteşeoğulları Beyliğinin merkezi olan Söke ilçesi faklı uygarlıklara da ev sahibi yapmıştır. Köklü bir tarihe sahip olan Söke ilçesinde tarihi yerler bulunmaktadır. Söke ilçesinde gezilecek yerler şunlardır:

İlyas Bey Camisi: Söke ilçesine bağlı Balat Köyünde yer almaktadır. İlyas Bey Camisi Menteşeoğulları Beyliği döneminde 1404 yılında İlyas Bey tarafından inşa edilmiştir. Mermerden yapılan İlyas Bey Camisi üzeri kiremit bir kubbe ile örtülmüştür. İlyas Bey Camisi mermer mihrabında bulunan gometrik motifler ile dikkat çekmektedir. İlyas Bey Camii tarihi ve mimari yapısı ile görülmesi gereken eserlerdendir.

Priene Antik Kenti: Söke ilçe merkezinin 15 km güneybatısında yer alan Samsun Dağının güney yamacına kurulmuştur.  Sarp bir kaya üzerinde yer alan antik kent M.Ö. 7 yüzyılda kurulmuştur. Priene Antik Kentinde bulunan Tanrıça Athena için, kentin en yüksek ve hakim tepesine yapılan Demeter Tapınağı antik kentin en dikkat çeken yapısıdır. Demeter Tapınağının günümüze sadece bir kısmı sağlam olarak ulaşmıştır. Antik kent içinde yer alan M.Ö. 350 yılında inşa edilen 5 bin kişilik seyirci kapasitesine sahip tiyatro günümüze kadar ulaşan eserlerdendir. Ayrıca antik kentte bulunan agora, Zeus Tapınağı, gymnasion, nekropol ve Bizans Kiliseleri kalıntıları günümüze sağlam olarak ulaşan tarihi yapılardandır.

Myous Antik Kenti: Söke ilçesine bağlı Avşar köyüne yakın Söke- Milas karayolu üzerinde bir tepe üstünde kurulmuştur. Doğal afet yüzünden terk edilen antik kentten günümüze çok az tarihi yapıt ulaşmıştır. Myous Antik Kentinden günümüze sur duvarları, Dionysos Tapınağı kalıntıları ve Bizans Kalesi kalıntıları ulaşmıştır.

Söke Aydın
Söke Deniz
Söke Hangi Şehirde
Söke Haritası
Söke Nasıl Gidilir
Söke Nerede
Söke

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz