Spinalonga Adasi Yunanistan
Spinalonga Adasi Yunanistan

Yunanistan’ın en büyük adası Girit’e bağlı olan Spinalonga Adası, 8 hektarlık alan kaplayan muazzam bir yerdir. Bu ada gerek tarihi gerek doğal güzellikleri ve gerekse manzarası oldukça dikkat çekmektedir. Biz bu adanın tarihi ile işe başlayalım.

Spinalonga Adası’nın tarihi oldukça hüzünlüdür. Ada ilk olarak Venedikliler tarafından yerleşim alanı olarak kullanılıyor. Daha sonra değişik topluluklar burada hayat buluyor. Bu ada, 1715 yıllından sonra Osmanlı hakimiyetine geçmiştir. Ada daha sonra 1898 yıllında Yunanistan’ın eline geçiyor. Osmanlı Devleti ise bu adayı tam olarak 1903 yıllında terk ediyor. Osmanlı halkı burayı terk edince Yunan hükumeti buraya Lepra(Cüzzam) hastalarının bulunduğu bir hastane açmış ve hastalar burada tedavi edilmeye başlanmıştır. Bu ada, artık ölümle boğuşan insanların yaşam alanı olmuştur. Burada çok sayıda kişi hayatını kaybetmiştir. Daha sonra bu hastalığa karşı bir tedavi yönetimi bulundu. Bu hastane 1957 yıllında kapatıldı. Ondan sonra bir daha buraya yerleşim yeri açılmadı.

Bu adaya günümüzde yaklaşık 1500-200 kişi ziyaret etmektedir. Oldukça renkli ve muazzam bir manzarası bulunur. Buraya gelenler yıllarca yaşayan insanların acı hikayeleri ile buluşup dertleşiyor. Bu nedenle yalnızlar adası olarak da bilinmektedir.  Bu adayı ziyaret etmek güvenilir midir? sorusu akla gelmektedir. Bu ada kesinlikle güvenilirdir. Üzerinden yaklaşık 60-70 yıl zaman geçmiştir. O hastalığa dair en ufak bir iz kalmamıştır. Burayı gönül rahatlığı ile gelip ziyaret edebilirsiniz.

Spinalonga Adası Nerede, Nasıl Gidilir?

Spinalonga Adası, Girit’tin doğusunda ve Elunda’nın kuzeyinde yer alan küçük bir adadır. Buraya ulaşmak için en kolay yöntem 50-60 Euro’luk bir turla anlaşmaktır. Elounda ve Aghios Nikolaos’tan tekne turu ile buraya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Göz at;

 1. Atina Gezilecek Yerler
 2. Atina’da Gezilecek 10 Yer
 3. Atina Otelleri ve Atina Otel Fiyatları
 4. Atina Gece Hayatı
 5. Otobüs ile Yunanistan Selanik ve Kavala’ya Nasıl Gidilir
 6. Edirne’den Yunanistan’a (İpsala Sınır Kapısı) Nasıl Gidilir
 7. Atina Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 8. Yunanistan Nerede?
 9. Yunanistan’da Gezilecek 10 Yer
 10. Yunanistan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 11. Yunanistan 1 Haftalık Gezi Planı
 12. Yunanistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 13. Dedeağaç otelleri ve Dedeağaç Otel Fiyatları
 14. Gümülcine Nerede, Nasıl Gidilir?
 15. Epidaurus Antik Tiyatrosu
 16. Atina Akropolisi (Acropolis)
 17. Hephaestus Tapınağı
 18. Delphi Harabeleri
 19. Amorgos Adası
 20. Panagia Hozoviotissa Manastırı
 21. Rodos Kalesi
 22. Spinalonga Adası

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz