Sultangazi

İstanbul’un Avrupa yakasında yer alan bir ilçesidir. Gaziosmanpaşa ilçesinden ayrılarak ilçe olan Sultangazi ilçesinde tarihi miras pek yoktur. Genelde doğal alanlara sahip olan Sultangazi’de gezilecek yerler şunlardır:

Alibey Barajı: Sultangazi ilçe sınırları içerisinde bulunmaktadır. Alibey Barajı içme suyu ve sanayi suyunu temin etmek amacıyla 1983 yılında kurulmuştur. Günümüzde Avrupa yakasını büyük oranda su ihtiyacını bu baraj karşılamaktadır. Etrafında bulunan orman ile harika bir güzellik oluşturan Alibey Barajının çevresinde dinlenme tesisleri yapılmıştır. Güzel bir mesire yeri olan bu alanda piknik yapmak mümkün.

Mağlova Su Kemerleri: Sultangazi ilçesine bağlı Cebeli Köyü yakınlarında bulunmaktadır. Alibey Dersi üzerine Mimar Sinan tarafından 1554-1562 yılları arsında inşa edilmiştir. 257 metre uzunluğunda 36 metre yüksekliğe sahip olan Mağlova Su Kemeri iki katlı olarak inşa edilmiştir. Bu tarihi su kemeri üst kısmında 8 küçük göz, alt kısmında ise 8 büyük gözden oluşan ihtişamlı bir mimariye sahiptir. Günümüze sağlam olarak ulaşan bu zarif kemer halen kullanılmaktadır. UNESCO Dünya Kültür Miras Listesinde yer alan 450 yıllık tarihe sahip bu ölümsüz eser görülmesi gereken tarihi eserlerdendir.

 Mimar Sinan Kent Ormanı: Sultangazi Alibey Gölünün etrafında bulunmaktadır. Doğanın her tonunu içinde barındıran bu tabiat harikası orman içinde barındırdığı göl ile büyüleyici bir güzellik oluşturuyor. Bu doğa harikası ormanı at ya da fayton ile rahatlıkla dolaşabilirsiniz. Mimar Sinan kent Ormanında piknik alanları, çocuk oyun alanları, yürüyüş ve bisiklet parkurları, ahşap masalar ve büfe bulunmaktadır. Aynı zamanda sosyal tesis olan bu alanda futbol, basketbol, voleybol sahaları, paint ball, tırmanma parkurları ve amfi tiyatrosu bulunmaktadır. Mimar Sinan Kent ormanında hem dinlenebilir hem de doyasıya eğlenebilirsiniz.

Sultangazi Hangi Şehirde
Sultangazi Hangi Yakada
Sultangazi Haritası Nerede
Sultangazi Nasıl Gidilir
Sultangazi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz