Suluova

Suluova; Amasya iline bağlı bir ilçedir. Suluova ilçesi Amasya il merkezine 25 km uzaklıkta yer almaktadır.

Suluova İlçesi

Ankara-Amasya karayolu ilçeden geçmesinden dolayı ilçenin ulaşım problemi yoktur. İlçenin geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. İlçede açılan şeker fabrikası ve maden ocakları ilçenin ekonomik açıdan gelişmesini sağlamıştır. Suluova ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Gani Baba Türbesi

Suluova ilçe merkezine 15 km uzaklıkta Saygılı Köyünde Tersekan Irmağı yakınında yer almaktadır. Türbe; Horasan’dan Türkiye’ye İslamiyeti yaymak için gelen Gazi Derviş Şeyh Abdulgani Elhalveti’ye aittir. Gani Baba Türbesinin çevresi mesire yeri olarak kullanılmaktadır.

Kapaklı Orman Fidanlığı ve Dinlenme Tesisleri

Suluova ilçesinde Akdağ eteklerinde yer almaktadır. Karaçam ve meşe ağaçları ile kaplı bir ormandır. Kapaklı Orman Tesisleri temiz havası ve soğuk suyu ile dikkat çekmektedir. İlçenin en çok tercih edilen mesire yeridir.

Yedi kuğular Kuş Cenneti

Suluova ilçe merkezine 4 km uzaklıkta yer almaktadır. 1987 yılında işletmeye alınan Yedikır Barajı çok sayıda kuş türünü barındırmasından dolayı yaban hayatı koruma sahası ve sit alanı ilan edilmiştir. İsmi Yedikuğular Kuş Cenneti olarak değiştirilen göl sahasında; kuğu, yaban kazı, yaban ördeği, karabatak gibi yaklaşık 35 kuş türü yaşamaktadır. Yedikuğular Kuş Cenneti çevresinde piknik alanları ve kuş gözetleme alanları bulunmaktadır. Ayıca burada olta balıkçılığı da yapılmaktadır.

Yedikuğular Kuş Cenneti
Suluova Nerede Haritası
Suluova

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz