gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Suruç Hakkında

Ülkemizin Güney Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan Şanlıurfa iline bağlı olan Suruç pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Tarihi M.S. 1095 yılına dayanmaktadır.

Şanlıurfa ilinin en gelişmemiş ilçesidir. İlçeye bağlı 83 köy bulunur. Suruç 1923 yılında ilçe statüsü kazanmayı başarmıştır. ilçe sınırlarına bağlı 83 adet köy bulunmaktadır. 2014 yılındaki patlamalarla hafızalara kazınan bir ilçedir.

Suruç Nerededir?

Suruç ülkemizin Güney Doğu Anadolu bölgesinde Şanlıurfa ili sınırları içinde Suriye ile komşu konumdadır. İlçeye 10 kilometre uzaklıkta Mürşit sınır kapısı bulunur.  İnsanlar tarın ve hayvancılıkla geçimini sağlamaktadır. Geçim kaynaklarından ötürü ilçeye göç eden insanlar olmuştur. Son yapılan sayımlara göre İlçe nüfusu 102.237 olarak belirlenmiştir.

Suruç Hangi Bölgededir?

Şanlıurfa’ya bağlı olan, Suruç ülkemizin Güney Doğu Anadolu bölgesinde bulunmaktadır.

Suruç Hangi Şehirdedir?

Suruç ülkemizde Güney Doğu Anadolu yöresinde Şanlıurfa şehrindedir. Karasal iklime sahip olan ilçede tarım da azda olsa Antep Fıstığı yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bunun yanı sıra yarış atları beslenir. Gelişmemiş bir ilçe olduğu için pek gezilecek yeri yoktur. İlçe girişindeki nar heykeli dikkatleri üzerine çekiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here