Sütcüler

Sütçüler Isparta iline bağlı bir ilçedir. Sütçüler ilçesi Isparta il merkezine 72 km uzaklıkta yer almaktadır.

Sütçüler İlçesi

İlçe içinde bulunan antik kentten dolayı oldukça zengin bir tarihe sahiptir. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Adada Antik Kenti

Sütçüler ilçesine bağlı Sağrak Köyünde yer almaktadır. Savaşın v dinin merkezi olan Adada Antik Kenti ülkemizde ayakta kalan antik kentlerin en önemlilerinden biri olma özelliğine sahiptir. Bu antik kentte ayakta kalan çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. Pisidia bölgesi kentlerinden biri olan Adada Antik kenti MÖ. 7000 yıllarından beri önemli bir kültür merkezi olmuştur. Çevresi çam ve ardıç ağaçları ile kaplı bu antik kent Anadolu’nun en önemli antik kentlerindendir. B antik kentten günümüze akropol, Helenistik Kuleler, açık hava toplantı yeri, Roma Forum, Roma bazilikası, anıtsal çeşme, Bizans Bazilikası, çarşı binası, yönetici sarayı, Roma Dönemine ait Aphrodite Tapınağı, İmparator Trainus Tapınağı, mezar anıtı, tiyatro, Zeus Tapınağı ve İmparatorlar Tapınağı sağlam olarak ulaşmıştır. Tarih, bir gezi için Adada Antik kentini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Yazılı Kanyon Tabiat Parkı

Sütçüler ilçe merkezine 10 km uzaklıkta yer almaktadır. Yeşil tabiatı, doğal su kaynaklarına sahip Yazılı Kanyon Tabiat Parkı muhteşem bir güzelliğe sahiptir. Doğa harikası güzelliğe sahip Yazılı Kanyon aynı zamanda birçok tarihi kalıntılara da sahiptir. Güzel bir doğa yürüyüşü için Yazılı Kanyon Millî Parkını tercih edebilirsiniz.

Sütcüler

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here