Taşkent Konya

Taşkent Konya iline bağlı bir ilçedir. Taşkent ilçesi Konya il merkezine 135 km uzaklıkta yer almaktadır.

Taşkent Gezilecek Yerler

Taşkent; yeşillikler içinde şirin bir ilçedir. Doğal güzelliğe ve tarihi mirasa sahip Taşkent ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Taşkent Konya Haritası
Taşkent Konya

Sultan Suyu

Taşkent ilçesinde bulunan Sultan Suyu Erenler Tepesinin eteğinden çıkmaktadır. Sultan suyunun tarihi Selçuklu Dönemine dayanmaktadır. Sultan Suyunun ilginç bir hikâyesi vardır.

Anadolu Selçuk Beyi Alâeddin Keykubat at ile yaptığı yolculuk yapmaktadır ve Sultan Suyunda mola verir. Suyun başında duran yaşlı bir teyze sultana bir tas su verir fakat suyun içine çam dalları atar.

Çam dallarını neden attığını soran Sultan’a terli olduğu için dallardan dolayı suyu süzerek içeceğini ve bundan dolayı suyun soğukluğunun rahatsız etmeyeceğini söyler. Günümüzde Sultan Suyunun yanında at üzerinde Sultan Keykubat’ın bir anıtı ve park bulunmaktadır.

Göz at ;

 1. Taşkent Gezilecek Yerler
 2. Taşkent Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Konya Gezilecek Yerler
 4. Konya’da Gezilecek 10 Yer
 5. Konya Gece Hayatı
 6. İç Anadolu Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
 7. Konya Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 8. Meram Bağları Nerede, Nasıl Gidilir
 9. Nasrettin Hoca Türbesi
 10. Konya Otelleri ve Konya Otel Fiyatları
 11. Konya Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?

Uzun Şıh Camisi

Taşkent ilçe merkezinde yer almaktadır. Uzun Şıh; Yavuz Sultan Süleyman Döneminde yaşamış medresede eğitim veren önemli din adamıdır.

Uzun Şıh; Yavuz Sultan Selim’in kazanacağı zaferleri müjdelemiştir. Bunun üzerine Yavuz Sultan Selim zafere ulaşınca Uzun Şıh’ı ziyaret eder. Uzun Şıh’ın isteği üzerine Şıh’ın göstermiş olduğu yere bir cami yaptırır. Günümüzde hala mevcut olan bu cami tek minareli bir yapıdır.

Son olarak 2001 yılında restore edilen ve günümüzde ibadete açık olan Uzun Şıh Camisi; Osmanlı mimarisi, minber, mihrap ve tavandaki ince ahşap işlemeleri ile dikkat çekmektedir.

Çetmi Şelalesi

Taşkent ilçesine bağlı Çetmi beldesinin 2 km uzağında yer almaktadır. Çetmi Şelalesi; bir kanyondan göl içine dökülmektedir.

Muhteşem bir tabiat güzelliğine sahip Çetmi Şelalesinin çevresi mesire alanı olarak kullanılmaktadır.

Her mevsim ayrı güzelliğe bürünen Çetmi Şelalesi görülmesi gereken tabiat güzelliklerindendir.

1 YORUM

 1. Alim abim burada çalışacak Allahın izniyle hayırlı bir memurluk diliyorum kendisine. Hem Antalya’ya yakın hem Ankara’ya yakın hem Konya’ya yakın, gezmeye doyamayacağı, eşsiz doğası ve hamdolsun ki rahatça ibadet edebileceği camiisiyle kendisi için büyük hayırlara nasip olsun inşallah. Ancak spor salonu da açarsanız sevinirim. Alim abimin kasları lens değildir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here