Tirilye Nerede, Nasıl Gidilir, Konaklama İmkanları, Yeme-İçme, Alışveriş & Gezi Rehberi

Tirilye, Bursa’nın Mudanya ilçesine bağlı bir beldedir. Diğer bir deyişle Eski bir Rum Köyüdür.

Tirilye Tarihi

Tirilye beldesi, tarih boyunca Misyalılar, Traklar, Antik Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılara ev sahipliği yapmıştır. 1909 yıllında sadrazam Mahmut Şevket Paşa’nın suikast sonucu öldürülmesinden sonra “Mahmutşevketpaşa” kasabası olarak isim verilmiştir. 1963 yıllında “Zeytinbağı”  ismini alan belde 2012 yıllında Tirilye ismini almıştır.

Tirilye Gezi Rehberi

Tirilye beldesi, Bir yanı deniz, bir yanı yemyeşil tepelerin olduğu harika bir yerdir. Buraya gelenler harika zaman geçirip geri dönerler. Özellikle burada bulunan zeytin ağaçları ve beldenin tarih kokan sokakları sizi kendinizden alıp götürmeyi başarmaktadır. Özellikle yaz aylarında şehrin stres ve gürültüsünde uzaklaşıp huzur bulmak istiyorsanız burası sizin doğru adres olabilir. Tatil adına her şeyi bulabileceğiniz bir  beldedir.

Tirilye Gezilecek Yerler

Bir balıkçı köyü olan Tirilye’de gezilip görülecek çok sayıda yer bulunmaktadır. Bunların bazıları tarihi yapı, bazıları da doğal güzellikler sınıfında ele alabiliriz. Burada gezilip görülecek yerleri siz değerli okurlarımız için liste haline getirdik. İşte o liste

1-Trilye Çınar: Tirilye denilince akla ilk gelen şeylerden biri şüphesiz asırlık çınar ağaçlarıdır. Buraya geldiğinizde bu çınar ağaçlarını mutlaka ziyaret edin. Gölgesinde oturup bir şeyler için. Tabi bol bol fotoğraf çekmeyi de ihmal etmeyin.

2-Taş Mektep: 1909 yıllında bir papaz okulu olarak inşa edilmiştir. Kıbrıs Eski Cumhurbaşkanı Makarios’un eğitim aldığı okul olarak bilinir. 1924 yıllında yetimhane yapılmış. Daha sonra bir ilkokul olarak kullanılmış. Günümüzde ise kaderine terk edilmiştir.

3-Dündar Evi (Yuannes Kilisesi): Burası Bizanslıların 12. yüzyılda inşa ettikleri bir Rum kilisedir. Rumlar bölgeyi terk edince Giritli bir iş adamı burayı satın alıp otele çevirmeye çalışmış. Daha sonra vazgeçip bırakıp gitmiş.

4-Tarihi Trilye Çamlı Kahve: Trilye’nin balkonu olarak bilinen bu mekan asırlık çınar ağaçların altında oturup harika manzara eşliğinde bir şeyler yeyip içebilirsiniz. Buraya gittiğinizde mutlaka uğramanız gereken yerlerin başında gelir. Özellikle kız arkadaşınız veya erkek arkadaşınızla burada oturup romantik bir gün yaşayabilirsiniz.

5-Fatih Camii (Hagios Stephanos): Tirilye beldesi ve çevresinde çok sayıda kilise bulunmaktadır. Fakat bunların içinde inşa tarihi en eskiye dayanan kilise, 7. yüzyılda inşa edilen Hagios Stephanos kilisedir. Bu kilise 1560 yıllında birkaç ekleme ile camiye çevrilmiştir. Günümüzde cami olarak hizmet etmeye devam etmektedir.

6-Atatürk Meydanı ve Yat Limanı: Tirilye’de denize girip veya sahil kenarında yürüyüş yapmak isterseniz işte burası tam size göre. Ayrıca burada yan yana dizilmiş çok sayıda lokanta ve cafeler bulunur.

7-Trilye Köylü Pazarı: Tirilye beldesinde her şeyi yaptınız sıra geldi alışverişe diyorsanız da işte tam sırası gelin sizi bir pazara götürelim. Bu pazarda satılan ürünlerin çoğu organik ve el emeği göz nurudur. Burada istediğiniz birçok şeyi satın alabilirsiniz. Hiçbir şey alamayacak olsanız bile mutlaka gidip ortamın havasını solun derim.

Tirilye Nerede, Nasıl Gidilir?

Tirilye, Bursa’nın Mudanya ilçesinin 11 km uzağında bulunan bir tatil beldesidir. Diğer bir deyişle Marmara denizine kıyısı bulunan bir balıkçı köyüdür. Buraya ulaşmak için ilk başta Mudanya’ya ulaşmak gerekir.  Mudanya ilçesi Bursa il merkezine 32 km uzaklıkta bulunmaktadır. Marmara kıyılarına kurulan Mudanya ilçesine İstanbul’dan deniz yolu ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ya da Bursa terminalinden kalkan otobüslerle buraya ulaşılabilir. Mudanya’ya ulaştıktan sonra burada her yarım saatte kalkan Tirilye servisleriyle çok rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tirilye Konaklama İmkanları

Tirilye, bir tatil beldesi olduğundan dolayı buraya her yıl çok sayıda kişi akın eder. Bu nedenle konaklama yönünde oldukça gelişmiş bir belde diyebiliriz. Burada çok sayıda otel ve pansiyon bulunur. Günlük 50-120 TL arasında değişen fiyatlarla burada uygun bir konaklama yeri bulabilirsiniz. Buraya gelmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırın derim. Tirilye Otelleri ve Tirilye Otel Fiyatları ile ilgili daha fazla bilgi ve ayrıntı için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Tirilye Otelleri ve Tirilye Otel Fiyatları

Tirilye’de Yeme-İçme & Alışveriş

Tirilye’de yeme içme denilince akla ilk olarak balık gelmektedir. Çünkü burası bir balıkçı köyüdür. Bu nedenle sahil kenarında çok sayıda balıkçı bulabilirsiniz. Yine Akdeniz Mutfağına ait Zeytin yemekleri ve sebze-et yemekleri de bulmanız mümkündür. Tirilye’ye kadar gittim burada sevdiklerime ne hediye alırım sorusu geliyorsa hiç üzülmeyin. O sorunuzun cevabı da bizdedir. Tirilye’nin çok hoş bir çarşısı bulunur. Bu çarşıda istediğiniz birçok şeyi bulabilirsiniz. Burada; zeytini, has zeytinyağı , takılar , el yapımı hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Özellikle zeytin ve zeytinyağı almadan dönmeyiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here