Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar Anıtı
Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar Anıtı

Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar Anıtı Nerede, Nasıl Gidilir, Anlamı Nedir, Hangi Ülkede veya şehirde? sorularına cevap bulmak amacıyla bu yazıyı kaleme aldık. Umarım bu yazı ile birlikte Bu anıt ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorulara cevap bulursunuz.

Tuna kıyısındaki ayakkabılar Anıtı veya Tuna Ayakkabıları Anıtı ya da Yahudi Anıtı olarak bilinen bu yapı, Macaristan’ın başkenti Budapeşte şehrinde bulunan bir holokost anıtıdır. Bu anıt, yıl boyunca çok kişi tarafında ziyaret edilmektedir.

Film yönetmeni Can Togay ile heykeltraş Gyula Pauer tarafından 2005 yıllında hazırlanan bu anıt, görenleri duygulandırıyor. Bu anıt, büyük bir tarihi acıyı gözler önüne sermektedir. 2. Dünya savaşı sırasında Nazi Almanya’sı Yahudileri kurşuna dizip Tuna nehrine atıyorlardır. Yine günün birinde toplu şekilde yapılan infazlarda Yahudiler ayakkabılarını çıkarıp o şekilde ölüme gitmişler.

Günümüzde bu ayakkabılar, anıt şeklinde ziyarette açılmıştır. Akşmaları ise burada mum yakılmaktadır. Oldukça renkli ve duygulu anlar yaşanmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu anıttı ziyaret edin. Bana göre tarihte ders alınması için bu anıtların ders kitaplarında okutulması gerekir.

Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar Anıtı Nerede, Nasıl Gidilir?

Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar Anıtı, Macaristan’ın başkenti Budapeşte şehrindeki Parlamento Binasının hemen önünde bulunur. Buraya M2 numarlı metro hattına binip  Kossuth Lajos tér durağında inip ulaşabilirsiniz. Ayrıca 2 numaralı tramvay hattı ya da 15, 70 ve 78 numaralı otobüs hattı ile buraya ulaşabilirsiniz.

Göz at ;

 1. Budapeşte Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 2. Budapeşte Gezilecek Yerler
 3. Budapeşte Gece Hayatı
 4. Macaristan’da Gezilecek 10 Yer
 5. Macaristan Nerede?
 6. Macaristan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 7. Macaristan Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 8. Macaristan’da Nasıl Dolandırıldım?
 9. Macaristan Parlamento Binası
 10. Balıkçı Tabyası (Halászbástya)
 11. Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar Anıtı
 12. Aziz Stefan Bazilikası(St. Istvan Bazilikası)
 13. Zincir Köprü (Chain Köprüsü)
 14. Matthias Kilisesi
 15. Kahramanlar Meydanı: Hösök Tere
 16. Macaristan Devlet Opera Binası
 17. Buda Kalesi – Kraliyet Sarayı
 18. Gyula Almásy Kalesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here