Munzur Şelalesi Nerede Nasıl Gidilir?
Munzur Şelalesi Nerede Nasıl Gidilir?

Tunceli 82.193 toplam nüfusu ile Hem ülkemizin hem de Doğu Anadolu Bölgesinin en az nüfusa sahip olan bir ildir. İlimize bağlı 8 ilçe bulunur.

Tunceli Gezilecek Yerler

Tunceli ilimizin gezilip görülecek birçok yapı bulunur. İlimizle ilgili çok uzun bir yazı yazdık isteyen olursa burada OKUYABİLİR. Şimdi ilimizde 10 gözde yeri seçtik.

Umarım beğenirsiniz.  Sorularınız veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısımında yazabilirsiniz.

Tunceli

1- Munzur Vadisi Milli Parkı

Munzur Vadisi Milli Parkı

Bu vadi Tunceli- Ovacık dağları arasında uzanır. 1971 yıllında burası milli park ilan edilmiştir. Burayı  milli yapan etkenler; akarsu zenginliği, endemik bitkilerin varlığı ve yaban hayatıdır. 42.000 hektarlık bir alanda kurulan bu vadi 1518 bitki örtüsü 227 endemik bitkisi ile adeta şehre oksijen depolanmaktadır.

Bu milli parka gittiğinizde hayatınızda ilk defa ismini dahi bilmediğiniz bitkiler göreceksiniz. Ayrıca dağlarda görmediğiniz hayvanları göreceksiniz. Bu vadi de muhteşem manzarasına büyüleneceksiniz.

Burada spor yapabileceksiniz. Balık tutabilirsiniz. En güzeli de burada kamp kurabilirsiniz. Size tavsiyemiz buraya yolunuz düşerse mutlaka bu küçük cennet köşesine uğramalısınız.

Çok güzel vakit geçirebilirsiniz. Türkiye Milli parkları içinde en büyüğü olan bu milli park her yıl binlerce ziyaretçi ağırlamaktadır.

2-Çelebi Ali Cami

Çelebi Ali Cami

Pertek İlçemizde bulunan bu cami 1570 yıllında Çelebi Ali tarafında inşa edilmiştir. inşasında kesme ve moloz taş kullanılmıştır. Bu caminin dikkat çekici bir süslemesi yoktur. Fakat sade oluşu ile dikkatleri daha çok üstüne çekmektedir. Gelip görmeniz gereken bir yerdir.

3-Çemişgezek Kalesi

Çemişgezek Kalesi

Bu kale Çemişgezek ilçe merkezinin batısında bulunan Tahar Çayın kenarında bulunur. Bir tepe üzerinde inşa edilen kale tarihi hakkında pek bilgi yoktur. Urartulardan kalma olduğu söylenilir. Günümüzde büyük kısmı zarar görmüştür.

4-Tahar (Yusuf Ziya Paşa) Köprüsü

Çemişgezek Tagar Köprüsü

Çemişgezek İlçe merkezine 3 km uzaklıkta bulunan bu köprü Tahar Çayı üzerinde ova köyleri ile ulaşımı sağlar. 1807 yıllında Yusuf Ziya paşa tarafında inşa edilmiştir.

1856 yıllında Diyarbakır valisi tarafında restore edilmiştir. Bu köprü Tahar köprüsü, Çemişgezek Köprüsü ve Yusuf Ziya Köprüsü olarak bilinir. Son zamanlarda yanında yapılan yeni bir köprü ile burası dinlenmeye çekilmiştir.

5- Dereova Şelalesi

Dereova Şelalesi

Bu şelale Nazımiye ilçe merkezine 11 km uzaklıkta bulunan Dereova Köyün sınırlarında bulunur. Gelin Pınarı olarak da bilinir. 20 metre yükseklikte akan suyun verdiği serinliği insanı adeta büyülenmektedir.

Burada yaz ve kış mevsiminde harika manzara meydana gelmektedir. Kış mevsiminde şelale suyun donması ile Ortaya sarkıt ve dikitler meydana gelir. Yaz mevsiminde ise o suyun serinliği ve etrafındaki ormanla birlikte yeşilliğin oluşturmuş olduğu manzarayı düşünebiliyor musunuz.

Yaz mevsiminde burada yürüyüş ve piknik yapmak için bulunmaz bir yerdir. Fakat buraya giden yolların kötü olmasından dolayı pek ziyaretçi çekemiyor. Bu küçük cenneti görmeye mutlaka gelin.

6- Elti Hatun Türbesi

Elti Hatun Türbesi

Bu türbe Akkoyunlu hükümdarı Elti Hatun’a aittir. Elti Hatun bir gün çok kötü hastalanır. Abisi Uzun Hasanı çağırır: Abi ben yılanda çok korkuyorum. Öldüğümde beni toprağa gömme der. Uzun Hasan da kabul eder.

Kız kardeşi ölünce ona bir türbe yaptırır. Cenazesini bir tabutta koyar tabuttu da zincirle havada asar. Birkaç gün sonra ziyarete gelir tabuttu açtığında kardeşine sarılı şekilde kocaman bir yılan görür. Kaderde kaçılmaz diyor.

Cenazesini alıp toprağa gömer. Bugün oraya gittiğinizde sizde şahit olacaksınız büyük bir zincir var onun hemen altında bir mezar var. Bu mezar Elti Hatun’a aittir. Onun yanında ise Uzun Hasan’ın Annesi ve yeğeni yatmaktadır.

7-Elti Hatun Camisi

Eltihatun Cami

Bu cami ilçe merkezinde bulunur. Uzun Hasan’ın kız kardeşi Elti hatun adına inşa edilmiştir. yanında bulunan kitabeye göre 1252 yıllında inşa edilmiştir. yapıdaki pencereler oldukça düzensizdir.

8-Bagırpaşa Dağı ve Krater Gölü

Bagırpaşa Dağı ve Krater Gölü

3200 metre yüksekliğinde bulunan bu dağ ve dağın tepesinde kurulmuş krater bir göl bulunur. Yöre halkı için kutsal sayılan bu yer her zaman ziyaret edilir.

Kurban kesilip dua edilir. Burada yaz kış kar erimez. Her mevsimde geldiğinizde karı görmeniz mümkündür. muhteşem manzarası ile insanı büyülemektedir.

9-Pertek Kalesi

Pertek Kalesi

Murat nehri kenarında bir kayalık üzerinde inşa edilmiştir. fakat Keban Barajın yapılması ile bu kale gölün içinde bir ada konumuna geldi. Osmanlı döneminde onarılıp kullanılmıştır.

Daha önce karakuş heykeli vardı. Onu kaldırıp yerine Osmanlıca bir kitabe koydular. Günümüzde hala ayakta dimdik duruyor.

10-İn Delikleri

İn Delikleri

Çemişgezek İlçemizde bulunan bu mağara kesinlikle görülmesi gereken bir yer kayalıkların içi oyulup oda şeklinde oyuklar bulunur. Burada yapılan oyuklar insanı hayrete bırakıyor.

Üstünde resim ve yazı bulunmamaktadır. Yılların vermiş olduğu tahribat yüzünde okunmaktadır.  Acilen onarılıp hizmette açılması gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here