PAYLAŞ
Tunceli

Tunceli Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Gezilecek Yerler
 4. Ulaşım
 5. İlçeler
 6. Alışveriş
 7. Yeme İçme
 8. Nerede Kalınır
 9. Gece Hayatı
 10. Turlar
 11. Konsolosluklar
 12. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Tunceli 82.193 toplam nüfusu ile Hem ülkemizin hem de Doğu Anadolu Bölgesinin en az nüfusa sahip olan bir ildir. İlimize bağlı 8 ilçe bulunur. Tunceli ilimizin gezilip görülecek birçok yapı bulunur.  Buraya yolunuz düşerse bu şirin ilimizi gezin.

Günlük Gezi Planı

1.Gün

 Munzur Vadisi Milli Parkı

10:00-14:00

Tunceli ili ve Ovacık ilçesi arasında yer alan Munzur Vadisi Milli Parkı 42.000 hektarlık bir alana sahiptir. Munzur Vadisi Milli Parkı Tunceli il merkezinden 8 km sonra başlayıp Ovacık ilçesine kadar devam eden Munzur Vadisini kapsamaktadır. Munzur Vadisi Milli parkına ulaşmak için Tunceli otogarından kalkan Ovacık ilçe dolmuşlarını kullanabilirsiniz.

 Göktepe Höyüğü

14:30-18:00

Tunceli-Elazığ karayolu üzerinde, Mazgirt’e bağlı Göktepe Köyünde bulunur. Buraya giden dolmuşlarla ulaşım sağlanabilir.

2.Gün

 Çemişgezek Kalesi

10:00-11:30

Bu kale Çemişgezek ilçe merkezinin batısında bulunan Tahar Çayın kenarında bulunur. Buraya giden servislerle ulaşım sağlanabilir.

 Tahar (Yusuf Ziya Paşa) Köprüsü

12:00-14:00

Çemişgezek ilçesine 3 km uzaklıkta bulunur. Buraya giden minibüslerle ulaşım sağlanabilir.

 Til Höyüğü

14:30-17:00

Mazgirt ilçesine  bağlı Kuşçu Köyünde bulunur. Buraya giden araçlarla ulaşım sağlanabilir.

3.Gün

 Dereova Şelalesi

10:00-14:00

Tunceli il merkezine 46 Km, Nazımiye ilçe merkezine 11 Km uzaklıkta bulunan  Dereova Köyündedir. Buraya şahsi aracınızla ulaşım sağlanabilir.

 Mahsume Hatun Türbesi

14:30-17:00

Pertek ilçe merkezinde bulunur. Buraya Pertek ilçesine giden dolmuşlarla ulaşım sağlanabilir.

4. Gün ve 5. Gün

Diğer günlerde aşağıda bulunan yerleri gezebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

NASIL GİDİLİR – ULAŞIM
Sivdin Köprüsü Çemişgezek ilçesinde bulunur. Buraya giden araçlarla ulaşım sağlanabilir.
Tahar (Yusuf Ziya Paşa) Köprüsü Çemişgezek ilçesine 3 km uzaklıkta bulunur. Buraya giden minibüslerle ulaşım sağlanabilir.
Göktepe Höyüğü Tunceli-Elazığ karayolu üzerinde, Mazgirt’e bağlı Göktepe Köyünde bulunur. Buraya giden dolmuşlarla ulaşım sağlanabilir.
Çemişgezek Kalesi Bu kale Çemişgezek ilçe merkezinin batısında bulunan Tahar Çayın kenarında bulunur. Buraya giden servislerle ulaşım sağlanabilir.
Mahsume Hatun Türbesi Pertek ilçe merkezinde bulunur. Buraya Pertek ilçesine giden dolmuşlarla ulaşım sağlanabilir.
Ulukale Camii Çemişgezek İlçemizin merkezine bağlı Ulukale köyünde bulunur. Buraya giden dolmuşlarla ulaşım sağlanabilir.
Til Höyüğü Mazgirt ilçesine  bağlı Kuşçu Köyünde bulunur. Buraya giden araçlarla ulaşım sağlanabilir.
Bağın Kalesi Mazgirt ilçe merkezinde bulunur. Buraya Mazgirt ilçesine giden dolmuşlarla ulaşım sağlanır.
Ferruh Şad Bey Türbesi Ferruh Şad Bey Türbesi, Çemişgezek ilçesinde bulunur. Buraya giden araçlarla ulaşım sağlanır.
Uzun Hasan Türbesi  Bu türbe Çemişgezek ilçe merkezine bağlı Tekya Mahallesinde bulunur. Buraya giden araçlarla ulaşım sağlanabilir.
Yelmaniye Camii Mazgirt ilçe merkezinde bulunur. Buraya Mazgirt ilçesine giden dolmuşlarla ulaşım sağlanır.
Çelebi Ağa Camii Tunceli ilimizin Pertek ilçesinde bulunur. Buraya Pertek ilçesine giden servislerle ulaşım sağlanır.
Mazgirt Kalesi Mazgirt İlçe merkezin kuzeyinde ilçeye hakim bir tepede kurulmuştur. Buraya giden araçlarla ulaşım sağlanabilir.
Eltihatun Camii Mazgirt İlçe merkezin kuzeyinde ilçeye hakim bir tepede kurulmuştur. Buraya giden araçlarla ulaşım sağlanabilir.
Munzur Vadisi Milli Parkı Tunceli ili ve Ovacık ilçesi arasında yer alan Munzur Vadisi Milli Parkı 42.000 hektarlık bir alana sahiptir. Munzur Vadisi Milli Parkı Tunceli il merkezinden 8 km sonra başlayıp Ovacık ilçesine kadar devam eden Munzur Vadisini kapsamaktadır. Munzur Vadisi Milli parkına ulaşmak için Tunceli otogarından kalkan Ovacık ilçe dolmuşlarını kullanabilirsiniz.
Sağman Cami Pertek ilçe merkezine 20 km uzaklıkta bulunur. Buraya özel aracınızla ulaşım yapılabilir.
Dereova Şelalesi Tunceli il merkezine 46 Km, Nazımiye ilçe merkezine 11 Km uzaklıkta bulunan  Dereova Köyündedir. Buraya şahsi aracınızla ulaşım sağlanabilir.

Tunceli İlçeleri

  NASIL GİDİLİR – ULAŞIM
Çemişgezek Çemişgezek ilçesi Tunceli ilimize bağlı 8 ilçesinden biridir. Şehir merkezi ile arasında yaklaşık 117 km uzaklık vardır. Buraya il merkezden kalkan dolmuşlarla yaklaşık 2,5 saat yolculuk sonrasında ilçemize ulaşabilirsiniz. Çemişgezek Gezilecek Yerler
Hozat Hozat İlçemiz Tunceli ilimize bağlı 8 ilçesinden biridir. İlçemiz şehir merkezi ile arası yaklaşık 96 km’dir. İlçemize ulaşmak için şehir merkezinden buraya giden dolmuşlar bulunur. Bu dolmuşlar ile buraya ulaşılabilir. Hozat Gezilecek Yerler
Mazgirt Mazgirt ilçemiz Tunceli iline bağlı 8 ilçesinden biridir. Şehir merkezine yaklaşık 35 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için İl merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşım yapılabilir. Mazgirt Gezilecek Yerler
Nazımiye Nazımiye ilçesi Tunceli ilimize bağlı 8 ilçesinden biridir. İlçemiz Şehir merkezi ile arası yaklaşık 36 km’dir.  buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşılabilir. Nazımiye Gezilecek Yerler
Ovacık Ovacık ilçesi Tunceli ilimizin 8 ilçesinden biridir. Bu ilçemiz şehir merkezi ile yaklaşık 65 km uzaklıktadır. İlçeye ulaşım Munzur Suyu ile birlikte devam ederek ilerleyen ve Munzur Vadisi Milli Parkı içerisinde yer alan eşsiz doğa manzaralarıyla dolu kara yolu üzerinden sağlanmaktadır. Ayrıca haftanın belirli günlerinde buradan şehir dışı arabaları bulunmaktadır. Ovacık Gezilecek Yerler
Pertek Pertek ilçesi Tunceli ilimize bağlı 8 ilçesinden biridir. İl merkezinden yaklaşık 37 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşılabilir. yada Elazığ ilimize daha yakın olup feribotla ulaşılabilir. Pertek Gezilecek Yerler
Pülümür Pülümür ilçesi Tunceli ilimize bağlı 8 ilçesinden biridir. Bu ilçe şehir merkezi ile arasında yaklaşık 65 km uzaklık vardır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir. Pülümür Gezilecek Yerler

Ulaşım

ŞEHİR DIŞI
Uçakla Tunceli’de hava alanı bulunmamaktadır. Buraya en yakın hava alanı 120 km uzaklıkta bulunan Elazığ Hava alanıdır. Buraya birçok ilden ulaşıp karayolu ile ilimize ulaşılabilir.
Otobüsle Başta Büyük şehirlerden olmak üzere birçok ilden direk veya aktarmalı olarak Tunceli ilimize otobüs seferleri düzenlenmektedir. Buraya İstanbul, Ankara, Kayseri, Hatay, İzmir, Gaziantep, Mersin, Adana,  Antalya, Konya illerinden  buraya doğrudan ulaşan otobüs firmaları bulunmaktadır.
Trenle Tunceli’de Demiryolu Hattı bulunmamaktadır. Buraya en yakın Demiryolu hattı ilin kuzeyinden geçen Elazığ topraklarından geçmektedir.
Gemiyle Tunceli’de Denizyolu ulaşımı yoktur.
Arabayla Kendinize ait özel aracınızla Türkiye’nin her yerinden Tunceli’ye gelebilirsiniz. Tunceli’ye gelen kara yolları gayet düzgündür.  Bazı illerle arasındaki mesafe şöyledir.

 • Erzincan Tunceli arası yaklaşık 140 kilometre
 • Van Tunceli arası yaklaşık 270 kilometre
 • Erzurum Tunceli arası yaklaşık 435 kilometre
 • Diyarbakır Tunceli arası yaklaşık 225 kilometre
 • Malatya Tunceli arası yaklaşık 240 kilometre
 • Elazığ Tunceli arası yaklaşık 140 kilometre
ŞEHİR İÇİ (Otobüs Saatleri)
Taksiyle Türkiye’nin diğer tüm kentlerinde geçerli olan Taksi tarifeleri Tunceli içinde geçerlidir.
Metro Tunceli’de metro hattı bulunmamaktadır.
Tramway Tunceli’de tramvay hattı bulunmamaktadır.
Halk Otobüsü İlimizin birçok noktasına halk otobüsleri ile ulaşım sağlanabilir.
Minibüs İlimizin birçok noktasına minibüslerle ulaşılabilir. Birçok ilçeye de minibüslerle ulaşım sağlanır.

Alışveriş

Tunceli ilimizde alışveriş yapmak için mağaza ve dükkanlar bulunur. Buraya yolunuz düştüğünde ilk alacağınız ürün Yetenekli genç kızlar tarafında yapılan ve üzerinde yöreye özgü figürler işleyen cicim ve çanta kullanabilecek Heybeler bulunur.  Bunları satın alabilirsiniz.  Yine Pülümür Balı, Ovacık Sarımsağı ve Şavak Peyniri satın alınabilir.

Yeme İçme

Tunceli ilimizin oldukça zengin bir mutfak kültürü bulunur. Mutfağında birçok yöresel yemek çıkmaktadır. İlimize özgü yöresel yemekler şunlardır. Bunlar:

 • Dövme Çorbası
 • Dövme pilavı
 • Gulik
 • Şir
 • Mantar Yemeği
 • Mumbar Dolması
 • Kabak Tatlısı
 • Guriz
 • Çökelek
 • Hazırlop köftesi
 • Tepsi kumbiği
 • Zerefet
 • Sirekurt
 • Kavut
 • Keşkek

Nerede Kalınır

Tunceli ilimizin merkezinde ve birçok ilçesinde otel, pansiyon ve konuk evi bulunur. Yine kaplıca otellerde bulunur. İlimizde bulunan popüler oteller şunlardır:

 • Royal Demir Hotel
 • Grand Şaroglu Hotel
 • Pertek Termal Hotel

Gece Hayatı

Tunceli ilimizde gece hayatı çok pasif geçer. Burada birkaç cafe ve gece mekanı dışında başka bir şey bulunmamaktadır. Burası güneş battıktan sonra genelde eş dost ziyareti veya kahvelerde oturup sohbet eden insanları görebilirsiniz.

Konsolosluklar

Tunceli’de herhangi bir ülkeye ait konsolosluk ya da elçilik bulunmamaktadır.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

Tunceli ilimize yolunuz düşerse özellikle Munzur çayına uğrayın. Burada rafting yapın. İnsanları ile sohbet edin. Burada bulunan güzellikleri tadın derim.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz