Ülkemizdeki Enler

Ülkemizde birçok tarihi yapı ve doğal güzellik bulunur. Bunlar bazıları daha büyük bazıları daha uzun bazıları daha eski bazıları ise daha çok dikkat çekmektedir. İşte biz de bugün ülkemizde bulunan 10 tane enleri yazacağız. Bunlar daha çok bilinen değil de pek bilinmeyen ve mutlaka görmeniz gereken yerlerdir.  Umarım beğenirsiniz. Sormak istediğiniz veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısmında yazabilirsiniz.

10- Van Gölü

Van Gölü

Doğu Anadolu bölgemizde bulunan ve Doğunun İncisi olarak anılan  Van ilimizde bulunur. Van Gölü Türkiye’nin en büyük Gölüdür. Bitlis sınırları içerisinde bulunan Nemrut Volkan Dağın patlaması sonucu oluşan kraterde birken su sonucunda oluşmuş bir göldür. Bu gölde İnci Kefali denilen balıklar yaşar.

9- Taş Köprü

Taş Köprü

Seyhan Nehri üzerinde yer alan Taş Köprü Adana ilinin Seyhan ilçesini ve Yüreğir ilçesini birbirine bağlar. Taş Köprü 117-138 yılları arasında Roma İmparatoru Hadrian tarafından inşa edilmiştir. Taş Köprü; 310 metre uzunluğa, 11 metre genişliğe ve 21 göze sahiptir. Fakat günümüze bu köprünün 14 gözü ulaşmıştır. Bu Köprü ülkemizin en eski köprüsüdür. 

8- Habib-i Neccar Cami

Habib-i Neccar Cami

Bu Cami Hatay ilimizde bulunuyor. Hz. İsa Hristiyan dini yaymak için gönderdiği havarilere ilk inan kişi Habib-i Necar olmuştur. Daha sonra Marangoz Ustası olan Habib-i Necar bu camiyi inşa etmiştir. . Bu cami Türkiye’de inşa edilen ilk camidir. 

7-Aya İrini Kilisesi

Aya İrini Müzesi

Tarihi müze olan Aya İrini Müzesi İstanbul ilimizin Fatih ilçesinde bulunan Topkapı Sarayı ‘nın  birinci avlusunda bulunur. Yine ilçede bulunan Ayasofya yakınında bulunur. Bu kilise 1846-1847 yıllarında Sultan Abdülmecit’in müşiri Fethi Ahmet Paşa tarafından müzeye dönüştürülmüştür. Aya İrini Kilisesi Türkiye’deki ilk müzedir. 

6- Saint Pierre Kilisesi

Saint Pierre Kilisesi

Hatay il merkezine 2 km uzaklıkta bulunur. Bu kilise kayalardan oyulmuş  13 metre derinliğinde, 9.5 metre genişliğinde ve 7 metre yüksekliğinde bir mağaradan oluşmaktadır. m.s 29-40 yıllarında Hz. İsa’nın Havarisi olan Saint Pierre buraya gelmiştir. Bu mağarayı kilise olarak inşa edip halka burada dini anlatmıştır. Saint Pierre Kilisesi ülkemizde ve dünya’da bilinen ilk kilisedir. 

5- Hakkari 

Hakkari

Hakkari Doğu Anadolu bölgemizde bulunan bir şehirdir. Bu ilimize bağlı 4 ilçe bulunur. il merkezinde ve ilçelerinde birçok tarihi yapı ve doğal güzellik bulunur. Hakkari Türkiye’nin en eski şehridir. 

4- Kapuzbaşı Şelalesi

Kapuzbaşı Şelalesi

Kaya çatlakları içinde 30-76 metre yükseklikte dökülen Kapuzbaşı Şelaleleri yaz ve kış aylarında sürekli akmaktadır. Kapuzbaşı Şelalesi dünyanın ikinci büyük şelalesidir. Muhteşem güzelliğe sahip Kapuzbaşı Şelalesi Aladağ Milli Parkının en önemli parçalarındandır. Kapuzbaşı Şelalesi Türkiye’nin en yüksek Şelalesidir. 

3- İstanbul Üniversitesi

İstanbul Üniversitesi

İstanbul ilimizin Fatih ilçesinde bulunan bir devlet üniversitesidir. Kısaca (İÜ) olarak bilinmektedir. Bu üniversite tarihi boyunca birçok siyasetçi, şair, yazar ve önemli devlet adamların yetiştiği bir üniversitedir. 18 Kasım 1933’te Öğrenime başlamıştır. İstanbul Üniversitesi Türkiye Cumhuriyetin ilk üniversitesidir. 

2- Samandağ Sahili

Samandağ Sahili

Samandağ Sahili Hatay ilimizin Samandağ ilçesinde bulunur. Bu sahil 14 km uzunluğunda bulunur. Samandağ Sahili Türkiye’nin en uzun Dünya’nın ise 2. uzun sahilidir. 

1- Sultanahmet Camii

Sultan Ahmet Camii

İstanbul ilimizde bulunan bu cami hem ilimiz hemde ülkemiz için önemli bir yapıdır. Bu yapı daha küçük yaşta tahta geçen 1.Ahmet’in eseridir. Bu eser 1609 yıllında temeli atılmıştır. Hatta rivayete göre temel atmada bizzat 1.Ahmet orada bulunmuş. Kaftanına toprak doldurarak temel atmak için götürmüştür. 1617 yıllında caminin inşası bitmiştir. Camiyi Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa yapmıştır. Türkiye’nin 6 minareli ilk ve tek selatin Camisidir. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here