Özkan Çörek - Ukrayna
Özkan Çörek - Ukrayna

Merhaba arkadaşlar 🙂
Ukrayna gezimle ilgili gelen sorulara yönelik kısa bir yazı paylaşıcam. Gezi mantığımı soranlar için beş günlük yolculuğumu ve gezinizi kolaylaştıracak çok bahsedilmeyen birkaç ayrıntıyı anlatıcam. Nereler gezilir vs yazmaya gerek yok zaten hepsi nette var. Öncelikle eğlence hayatı ile ilgili soru sormayın hiç katılmadım bilgim yok. Ama duyumlara göre bu konuda popüler gitmek isteyen gidebilir ama sırf bu yüzden gittikleri için Türkler hiç sevilmiyor bilginiz olsun.
Neyse başlayalım 

Vize Şart Değil

🙂
Öncelikle vize gerekmiyor sadece pasaport yeterli hatta yeni çıkan kimlik kartınız bile yeterli ben pasaportu tercih ettim.Gözlemlerim ise insanları çok soğuk(ya da ben fazla sıcağım?)gülümesemeyi bile bilmiyorlar.Sovyet etkisi sürdüğünden olsa gerek şehirlerinde teknolojiyi takip edecek şekilde modern otobüs,tramvay,araclar, evler yok her şey eski,yasam tarzları bu. Asansore binince bildiğiniz tum duaları okursunuz düşmesin diye o derece. Dil konusunda ingilizce en çok konuşulan dil olarak geçiyor dense de 5 gün boyunca İngilizce bilen 5 kişiye rastladım. Oturduğum hiçbir mekanda garsonun water (su) kelimesini bildiğine rastlamadım. Tren istasyonu bulmak için railway station veya train station deseniz de kimse anlamıyor ama çuf çuf deyip tren taklidi yapınca herkes anlıyor 🙂 Lviv’de meşhur heykel müzesi tarzı bir mezarlık var ismi Lychakiv Cemetery, dolmuşa binerek gitmeyi düşündüm dolmuşu durdurdum,binerek şoföre ve yolculara Cemetery (mezarlık)’a gidermi diye defalarca sormama rağmen kimse anlamadı bende dolmuşun içinde ölü taklidi yaptım ardından herkes ”haaaa mezarlık mı gider gider” mealinde bir şeyler söyledirler ? evrensel dil işte sessiz sinema konusunda hep iyi olmuşumdur? neyse uzatmadan kısaca bahsedeyim..
Gezmeyi planladığım 3 şehir vardı Kiev-Lviv-Odessa
Uçuş biletini Ankara kalkışlı Kiev’e aldım.
Rotam 2 gün Kiev, 2 gün Lviv,1 gün Odessa.
Odessa son durak oradan Ankaraya uçuş. Kiev’den Llviv, Lviv’den Odessa’ya geçerken kesinlikle tren bileti alın otobüsle perişan olursunuz.Tren yolculuğu daha konforlu ve rahat iki şehir arası mesafe ortalama 8 saat,bileti yataklı kompartımandan alınız odalar 4 kişilik rahat ve temiz. Odalar karma kadın erkek kimin geleceği belli olmaz alt yataklardan alırsanız alttakilerin yatak kısmı kaldırılıyor aynı zamanda çantanızı koyabilirsiniz daha güvenli.Biletleri gitmeden alınız iki bilet ortalama 200 tl tuttu.Uçaktan inince Ukrayna hava alanında bazı sorular soruluyor niçin gidiyorsun, nerede kalacaksın,ne zaman döneceksin vs bu sorular için uçak dönüş biletlerinizin çıktısını ve ücretsiz otel rezervasyonunuzun çıktısını gösterin geçiş yaptıktan sonra otel rezervasyonunu iptal edin 

Özkan Çörek - Ukrayna
Özkan Çörek – Ukrayna

🙂 8 kilo olan kabin bagajı olayına takılmayın buradan giderken de dönerken de tartıya verdikten sonra biletle beraber bagajı geri alıyorsunuz biraz ilerleyince içini yeniden doldurabilirsiniz uçağa binme anında kimse bakmıyor.

Para birimi Grivna,bizim para birimimiz 6 kat daha değerli 2 yıl önce 10 kat değerliymiş sürekli değer kaybediyor. Bu gidişle seneye 3 kat olur. Hesap şöyle onların 600 Grivnası bizim 100 liramız .Alışveriş yapınca fiyatı yüksek söylemeleri sizi korkutmasın hemen altıya bölün örneğin iki kişi yemek yiyince 180 Grivna derken çok gelebilir 6 ya bölünce 30 tl bu şekilde bölerseniz hesap daha da kontrol altında olur,bütçenize uyuyorsa fazla da pazarlık edip sömürmeyin? Giderken burdan dolar ya da euro ile gidin ben dolarla gittim.Havalimanına inince sadece 10 dolar çevirin gerisini merkezde çevirirsiniz çünkü havaalanları her zaman sizin paranızın değerini düşürerek çevirir.O parayla taksiye binip merkeze geçebilirsinz taksi 70 Grivna(12 TL) tuttu bence uygun. Kesinlikle pazarlık yapın yoksa bu fiyat 10 euro bile olur turistsiniz sonuçta.

Gezi mantığım ise kısaca şöyle:

Taksiye binip tren istasyonuna geçtim emanete sırt çantamı verdim emanet 25 grivna(6TL) 24 saat açık. sabah uçağı ile gelirseniz ilk gün ölü geçmez gezmeye başlarsınız. Öncelikle hatttınızı yurtdışına açtırmayın. 160 Grivnaya(27 TL) sınırsız net olan bir hat alabilirsiniz. Emanete çantamı verdikten sonra şehri ikiye böldüm ilk gün tren istasyonuna en yakından en uzağa gezilecek yerleri google haritalardan sıralayıp yürüyerek gezdim.Akşama kadar gidebileceğim son durağa kadar gidip, son noktodan tekrar durağa tramvayla gelerek küçük bir şehir turu da yapmış oldum.Akşam çantayı alıp kalacağınız yere geçebilirsiniz ben otel kullanmadım gün içinde tanışarak veya couchsurfing tarzı tanıştığım insanlarda kalıyorum Kiev’de bir muhendisin evinde kaldım iyi birydi kafaladım yakın tarihte Van’a gelecek? sabah yeniden tren istasyonuna gidip emanete çantamı veriyorum zaten tren saatim akşam. Şehrin ikinci kalan kısmını da aynı harita mantığını ordan uygulayıp sonuna kadar gidip tramvayla dönüyorum.Akşamları trene binmemizin sebebi hem konaklama hem ulaşım masrafını tek seferde halletmek.Tren yolculuğunun biri ortalama 90 TL.

22.00 treni ile 8 saat sürüyor, sabah Liev’e inince aynı mantıkla çantayı bırakıp şehri ikiye bölüp gezip akşam emanetten çantayı alıp kalacağınız yere geçmek Lviv’de de Alman bir yönetmende kaldım.İkinci günde yine şehrin kalan yarısını gezip ve akşam yine tren istasyonu yani çuf çuf 🙂
22 de yine tren ve sabah Odessa.Odessa’da gece 2 ye uçak biletini aldınızmı bir günde konaklama sorunu yaşamadan Odessa’yı da gezebilirsiniz.Bunların dışında Lviv’de her akşam opera ve bale gösterimi var o ihtişamlı yapılarda gidip izlemenizi tavsiye ederim sizler için de farklı bir etkinlik olur. İçlerinde en güzel il Lviv.

Masraflar Ne Kadar

Masraf olarak uçak biletleri git gel 600
Tren biletleri 200
5 gün içinde Ukrayna’da tüm masrafım da 100 dolar(450 tl) oldu 🙂
Şimdilik bu kadar.
23 Temmuz-1 Eylül arası Türkiye turum ve İran gezim var yeniden görüşmek üzere 

Facebook adresim : Özkan Çörek

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here