Ulubey Ordu

Ulubey Ordu iline bağlı bir ilçedir. Ulubey ilçesi Ordu il merkezine 22 km uzaklıkta yer almaktadır.

Ulubey İlçesi

Ulubey ilçesi kökü bir geçmişe sahiptir. İlçede çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. Ayrıca ilçe doğal güzelliği ile de ön plana çıkmaktadır. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Çubuklu Kalesi

Ulubey ilçe merkezine yaklaşık 30 km uzaklıkta bulunan Çubuklu Köyünde yer almaktadır. Ulaşımı kolaydır. Kalenin kim tarafından ve ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemektedir. Çubuklu Kalesinde çok ilginç kaya mezarları bulunmaktadır. Çubuklu Kalesi günümüzde oldukça iyi durumdadır.

Kıranyağmur Camii ve Çeşmesi

İlçe merkezine 5 km uzaklıkta Kıranyağmur Köyünde yer almaktadır. Kıranyağmur Camisi 1866 yılında inşa edilmiştir. Bu tarihi cami günümüzde ibadete ve ziyarete açıktır. Caminin avlusunda cami ile aynı tarihte yapılan ve hala kullanılan tarihi çeşme bulunmaktadır.

Küpkaya Kanyonu

İlçe merkezine 9 km uzaklıkta bulunan Kardeşler Köyünde yer almaktadır. Ulaşımı gayet kolaydır. Ordu ilinin en güzel kanyonu olan Küpkaya Kanyonu muhteşem manzarası ile dikkat çekmektedir. Küpkaya Kanyonu; balık tutmak, yüzmek ve doğa yürüyüşü için uygundur.

Çağlayan Şelalesi

İlçe merkezine 35 km uzaklıkta Çağlayan Köyünde yer almaktadır. Çağlayan Şelalesi adını aldığı Çağlayan Deresinden doğarak oldukça yüksekten akarak enfes bir manzara oluşturur. Doğa harikası güzelliğe sahip Çağlayan Şelalesi görülmeye değer yerlerdendir.

Ohtamış Şelalesi

İlçe merkezine 15 km uzaklıkta Ohtamış Köyünde yer almaktadır. 30 metre yükseklikten dökülen Ohtamış Şelalesi Karadeniz Bölgesinin en büyük şelalesidir. Doğa harikası güzelliğe sahip Ohtamış Şelalesi piknik yapmak, yüzmek ve kamp yapmak için uygundur.

Sayacabaşı Mesire Alanı

İlçe merkezine 6 km uzaklıkta yer almaktadır. Sayacabaşı Mesire alanı Ordu ilinin en önemli turizm merkezlerindendir. Çam ağaçları ile kaplı Sayacabaşı mesire alanı doğal güzelliği ile görülmesi gereken yerlerdendir. Mesire alanı içinde kır gazinosu, bungalov evi, çocuk oyun alanları ve piknik alanları bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here