Ulukışla

Ulukışla, Niğde ilimizin 6 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 62 km uzaklıktadır. İlçeye gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşılabilir. İlçeye ulaşım çok rahattır.

Niğde’nin İlçeleri

Ulukışla ilçesinin ismi burada yaşayan Osmanlı Sadrazamlarından Öküz Mehmet Paşa 16. Yüzyılda burada bir kervansaray yaptırır. Bu kervansaraya Ulukışlak ismini verir. Daha sonra Ulu kışla ismini almıştır. İlçenin eski adı da “Şücaeddin” dir.  ilçe merkezine bağlı 36 köy bulunur. ilçenin 2015 yıllı itibari ile ilçemizin nüfusu 19.478’dır.

Ulukışla’da doğa

Ulukışla’da Gezilecek Yerler

Fenk Vadisi: İlçemize bağlı Horoz Köyünde bulunur. Bu vadi ilçemizde saklı bir cennettir.  Doğa harikası bu vadide doğa yürüyüşü yapmak bol bol fotoğraf çekmek için bulunmaz bir yerdir.

Fenk Vadisi

Ak Köprü: İlçemize bağlı Horoz Köyünün Şekerpınarı mevkiinde olan bu köprü Şekerpınarı köprüsü olarak da bilinir. Orta çağda yapıldığı düşünülen bu köprü ne zaman yapıldığı ile ilgili net bir tarih yoktur. Sarı kesme taşlarla inşa edilen bu köprü asırlarca zamana meydan okumuştur. Köprünün Uzunluğu 83 metre ve genişliği 5.70 metre olan köprünün kemer açıklığı da 10.35 metredir.

Akköprü

Çinli Göl:  İlçemizde bulunan Bolkar dağında bulunan en önemli buzul gölüdür.  2600 metre yükseklikte bulunur. 25.000 metre karelik yüzölçümü ile 100 metreyi bulan derinliği ile ilçemize renk katmaktadır.  Halk arasında Dipsiz olarak da bilinir. Yaz mevsiminde Kamp sporuna olanak sağlamaktadır. Gölün suyu içmeye elverişlidir. Ayrıca gölde bulunan ve sadece dünya üzerinde bu ilçemizde görülen Toros Kurbağası’nın (Rana holtzi) yaşam alanıdır.

Çinli Göl

Öküz Mehmet Paşa Külliyesi: İlçemizde bulunan bu külliye cami, çarşı, hamam ve handan meydana gelmiştir. 1.Ahmet ve Genç Osman zamanında sadrazamlık yapan Öküz Mehmet Paşa ipekyılu üzerinde inşa edilmiştir. İlçemizin hem güvenliği hem de ticaretini korumak amacı ile yapıldığı söylenilir. Külliye 1610-1622 yılları arasında inşa edilmiştir.  Bu küliyye hakkında Evliya Çelebi Seyahatnamesinde şöyle diyor. “Karaman Ereğli’sinden yine kıble tarafına giderek 9 saatte Ulukışlak kasabasına menzil aldık. Bu kasaba Karaman eyaletinin Niğde sancağında, Koca Mehmet vakfıdır. En meşhur camii Koca Mehmet Paşa Camiidir. Kubbeli ve minareli, avlusu mermer döşeli şirin bir camidir. Yanında bir zaviyesi, latif bir hamamı, büyücek bir hanı vardır. Güya bu han bu şehrin kalesidir. 170 Ocaktır. Başka bir harem odalığı, develiği, 300 tavla at alır ahırı, avlusu, ortasında büyük bir havuz, bir kileri ve yemek yedirilen bir imareti var. Her akşam ocak başına birer bakır sini ile beşer tas buğday çorbası beşer ekmek, birer yağ kandili ve her at başına birer torba yem verilir. Nimeti bol, vakfı sağlam bir hayrattır. 300 kadar dükkânları vardır. Bu binaların hepsi kâgir ve baştanbaşa kurşunla örtülü olup, Mehmet Paşa vakfıdır.”  Külliye daha sonra savaş yılları nedeni ile ticaret hacmini kaybetmiştir. Han birçok amaç için kullanılmıştır.  Hapishane, tahıl ambar ve atölye gibi kurumlara hizmet etmiştir.  2005 yıllında ise Vakıflar genel müdürlüğü tarafında restore edilmiştir. Yolunuz düşerse mutlaka gelip görmelisiniz.

Öküz Mehmet Paşa Külliyesi-Ulukışla
Öküz Mehmet Paşa Külliyesi2
Öküz Mehmet Paşa Külliyesi1
Öküz Mehmet Paşa Külliyesi3
Ulukışla kirazı

1- Niğde Gezi Rehberi

2- Niğde’de Gezilecek 10 Yer

3- Niğde Gece Hayatı

4- Niğde Otelleri ve Otel Fiyatları

5- Niğde’nin İlçeleri

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here