gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

7,7 milyon nüfusuyla Asya kıtasında yer alan Ürdün ya da resmi adıyla Ürdün Haşimi Krallığı, Orta Doğu’da bulunan bir Arap ülkesidir. Kuzeyinde Suriye, kuzeydoğusunda Irak, güneyinde ve doğusunda Suudi Arabistan, batısında İsrail ve Batı Şeria bulunur.

Göz at ;

  1. Amman Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Ürdün’de Gezilecek 10 Yer
  3. Ürdün’ün Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  4. Ürdün Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  5. Ürdün Nerede?

İslam tarihinin önemli olaylarına şahitlik eden bu ülke aynı zamanda Roma dönemine izler de bulunmaktadır. Tarihi yapıların yanında bir de doğal güzellikler bulunur. Film setlerine ilham veren şehirleriyle Ürdün’de gezilip görülecek 10 gözde yer belirledik. Umarım beğenirsiniz. Sorularınız olursa yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz. İşte o yerler…

Petra

Petra antik kenti Arabistan Yarımadası’nda Güney Ürdün topraklarında Lut Gölü ile Akabe Körfezi arasında Wadi Musa şehrinde yer almaktadır.  Denizden 1700 metre yükseklikte bulunan Petra antik kenti Atatia ve Mubak Dağları arasında kurulmuştur. Dünyanın en önemli antik kentlerinden biri olan Petra antik kentinin anlamı Yunanca taş kenti demektir. Petra antik kenti bir vadinin ortasında kayaların içine oyulmuş taşlardan oluşmaktadır. 1800 yıllarda keşfedilen Petra antik kenti kayıp bir kenti andırmaktadır. Dünya’nın en güzel yedi harikasından biri olarak bilinmektedir. Buraya her yıl çok sayıda insan tarafında ziyaret edilmektedir. Burayı görmeyen biri Ürdün’ü gezmiş veya keşfetmiş sayılmaz.

-Akabe

Akabe, Ürdün’ün güneyinde Akabe Körfezi kıyısında yer alan önemli bir liman kentidir. Bu şehir, Ürdün’ün denize açılan tek liman şehri olmasından dolayı önemli bir yeri bulunmaktadır. Bu nedenle yüzülecek tek yer de burada bulunmaktadır. Şehrin harika plajlarında doyasıya yüzebilirsiniz. Dolaysıyla bu şehir hem ekonomi hem de turistik açıdan büyük önem arz etmektedir. Ülkeye gelen her ziyaretçinin mutlaka ziyaret ettiği bir kenttir. Burada birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Özellikle Dünyanın yedi harikasından biri sayılan Petra Antik Kenti, Ram Vadisi, Kızıl Deniz ve Ayla park gibi harika turistik yapılar bu şehrin sınırlarında bulunur. Kısaca bu şehri ziyaret eden biri Ürdün’ün çoğu yerini gezmiş sayılır.

-Ceraş

Ülkenin kuzeyinde yer alan Ceraş veya diğer ismiyle Jerash, başkent Amman’a 48 km uzaklıkta yer alan tarihi bir kenttir. Bu şehir, Eski Roma döneminde kalma antik bir şehirdir. Bu nedenle şehrin her köşesinde tarihi yapı veya kalıntısı görmek mümkündür. Şehir bu haliyle kocaman bir açık hava müzesini andırmaktadır. Burada gezilip görülecek birçok ören yeri ve tarihi müzeler bulunmaktadır. Yolunuz düşerse bu yapıları gezmeden geri dönmeyiniz. Özellikle burada yer alan Artemis Tapınağı’nı ziyaret edin.

-Amman

Amman, Ürdün’ün başkenti ve en büyük şehri olup Ülkenin siyasi, kültürel ve ticaret şehridir. Ayrıca dünyanın en yerleşim yerlerinden biridir. Burada yapılan kazılar sonucu elde edilen bilgilere göre ilk yerleşim Kalkolitik Çağda yapılmıştır. Bu nedenle şehrin her köşesinde ve noktasında tarihi bir yapı veya tarihi bir kalıntı görmek mümkündür. Buraya yolunuz düşerse Amman Roma Tiyatrosu, Amman Kalesi, Kral 1. Abdullah Cami, Amman Arkeoloji Müzesi, Kraliyet Otomobil Müzesi, Amman Çocuk Müzesi, Amman Güzel Sannatlar müzesi, Herkül Tapınağı, Mşatta Sarayı ve Prens Haşim Kuş Bahçesi gibi turistik yapıları gezemden geri dönmeyiniz.

5-Aclun

Ürdün’ün kuzeyinde başkent Amman’a 76 km uzaklıkta yer alan Aclun, gezilip görülmeye değer tarihi bir kenttir. Bu kenti asıl popüler ve ilginç kılan ise burada yer alan tarihi Aclun Kalesidir. Bu kale,  1148–1185 tarihleri arasında  Selahaddin Eyyubi’nin liderliğinde Azzedine bin Usame bin Munkiz tarafında inşa edilmiştir. Bölgedeki 3 vadiyi korumak amacıyla inşa edilen bu kale, asırlarca ayakta dimdik durmuştur. Tarihsel değeri ve eşsiz görüntüsüyle her yıl çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır. Şehirde kale dışında yine birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin derim.

6-Medeba

Başkent Amman’ın yaklaşık 30 km güneyinde yer alan Medeba veya diğer ismiyle Madaba, Ülkenin en büyük 5. şehridir. Bu şehri asıl ilginç ve popüler hale getiren ise halkıdır. Çünkü ülkenin en çok Hıristiyan vatandaşın yaşadığı yer olarak bilinmektedir. Hal böyle olunca şehirde birçok dini yapı bulunmaktadır. Şehri çekici kılan sadece dini yapıları değil elbet. Kültürü, yeme-içmesi ve yaşayışlarıyla görülmesi gereken bir kenttir. Burada yer alan St George kilisesini mutlaka ziyaret edin. Kilisenin içinde dünyanın en eski mozaiklerinden bir bulunmaktadır. Bu yapının üzerinde bir harita bulunuyor. Bu harita,  İncil’deki Filistin’i tasvir eden ilk Hristiyan haritası olarak bilinir. Bu nedenle önemli bir yere sahiptir.

-Lut Gölü

Afrika-Suriye ayrımındaki en alt noktada yer alan Lut Gölü veya diğer ismiyle Ölüdeniz, yeryüzü’nün en alçak ve 3. en tuzlu gölüdür.  605 km² alan kaplayan bu göl, tarihte de önemli olaylara şahitlik etmiştir. Bu göl ile ilgili birçok hikaye ve efsane anlatılmaktadır. Ayrıca kutsal olarak da kabul edilmektedir. Günümüzde yüzme ve değişik su sporlarına ev sahipliği yapmaktadır. Fazla tuzlu olduğu için batmıyorsunuz. Göl üzerinde uzanıp gazetenizi okuyabilirsiniz. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

-Ram Vadisi

Ürdün’ün güneyindeki Akabe şehrinin 60 km doğusunda yer alan Ram Vadisi veya diğer ismiyle Ay Vadisi, kumtaşı ve granit kaya içinde oluşmuş 720 km²’lik alanıyla ülkenin en büyük ve en güzel vadisi veya çölüdür diyebiliriz.  Kahverengi, kızıl ve altın rengi kumlar arasında yükselen dağlara ev sahipliği yapmaktadır. Manzarası oldukça dikkat çeken bu vadi, ayrıca tarihi de oldukça eskiye dayanmaktadır. Burada her yıl 6 defa deve yarışı düzenlenmektedir. Bu yarışa çok sayıda yerli ve yabancı ziyaretçi katılmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin. Ürdün’de mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

-Nibu Dağı

Ürdün’ün Medeba şehrinde yer alan Nibu Dağı veyâ Nevo Dağı, yaklaşık 817 metre yüksekliğiyle Avarim Dağlarının en yüksek noktasıdır. Bu dağ Hristiyan inancına göre kutsal bir yer olarak bilinmektedir. Kutsal kitapları İncil’de de ismi geçmektedir. Hatta Hıristiyan geleneğine ve inançlarına göre Hz. Musa bu dağda gömülüdür. Dağın zirvesinde Yüzsüz yılan heykeli bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse bu tarihi ve kutsal dağı ziyaret edin derim.

10 -Shobak Kalesi

Ürdün’ün Shobak kasabasında yer alan Shobak Kalesi veya diğer adıyla Montreal, 1116 yıllında Kudüs Kralı I. Baudouin tarafında inşa edilen Bir haçlı kalesidir. Ticaret ve hac yollarının üzerinde yer alan bu kale, konum olarak önemli bir yere sahiptir. Uzun yıllar askeri kale olarak hizmet vermiştir. 14. yüzyılda Memlukler tarafında restore edilip günümüze sağlam bir şekilde ulaştırılmıştır. Yolunuz düşerse ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir.


Bunlar dışında Ürdün hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Ürdün

Nüfus: 7.747.800

Başkent: Amman

Resmi Dilleri: Arapça, Modern Standart Arapça

Para Birimi: Ürdün dinarı

Bulunduğu Kıta: Asya

Kuruluş Tarihi: 11 Nisan 1921

Saat Farkı: Ürdün ile Türkiye arasında saat farkı bulunmamaktadır.

En Çok Ziyaret Edilen Şehirleri: Amman, Petra, İrbid Ürdün, Akabe, Zerka

Ne Zaman Gidilir: Buraya gitmek için en uygun zaman aralığı ilkbahar ve sonbahar aylarıdır.

Burada Ne Yenilir: mansaf, musahan ve maklube

Vize Durumu: Buraya yapacağınız seyahatlerde 90 günlük süre boyunca vizeden muafsınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz